Klidný spánek bez štípanců? Komáry odradí vůně i nebesa nad lůžkem
20. 8. 2017

Klidný spánek bez štípanců? Komáry odradí vůně i nebesa nad lůžkem

Některé druhy komárů se množí na jaře, jiné v létě, další na podzim – proto nám sají krev po celou sezónu. Rádi létají za tmy a jejich pískot slyšíme při usínání. A není to milá ukolébavka...

Najdou nás po teple a po vůni. Přilnavými chodidly se přichytí na kůži, bodcem ji provrtají a vpustí dovnitř sliny s protisrážlivou látkou, aby mohly sát. Samičky komárů krev nutně potřebují, aby v nich dozrála vajíčka. Proto jsou neodbytné a i na sklonku léta se můžete probudit plní svědivých štípanců.

Lehká moskytiéra nad postelí může být účinnou ochranou proti komárům

Jak je odradit od návštěvy ložnice?

Komáři se večer a v noci stahují za světlem, proto pokud nemáte okna chráněna hustou sítí proti moskytům (která je ideální prevencí po celou noc), je třeba větrat pouze po tmě. Touhy komárů po světle můžete i využít a nalákat je na ně mimo ložnici. Kromě moskytiér do oken ke klidnému spánku přispěje i lehounká moskytiéra, kterou nad postel zavěsíte jako nebesa. Při stlaní nebo převlékání postele ji jednoduše, stále visící, svážete do uzlu.

Když moskytiéru momentálně nepotřebujete, svážete ji do uzlu

Ke klidnému spánku bez neustálého bzukotu nad hlavou mohou přispět repelenty ve spreji, v podobě doutnavých spirál i difuzérů, které lze zapojit přímo do zásuvky. Jiné odpuzovače fungují na základě ultrazvukových signálů, které naše uši nevnímají, ale pro komáry jsou nepříjemné.

Bylinky pro dobrý spánek

Příjemnou alternativou je aromalampa nebo elektrický difuzér s rostlinnou silicí, umístěný co nejblíže postele. Difuzéry rozptylují silice za studena, tedy v nejkvalitnější podobě, některé mohou zároveň zvlhčovat vzduch. Komárům nevoní silice rozmarýnu, máty, šalvěje, bazalky, skořice, anýzu, vonné pelargonie a řada dalších. Můžete jimi postříkat i moskytiéry v oknech nebo nad postelí pro znásobení ochrany. Do ložnice je nejvhodnější levandulová silice, která většině lidí na rozdíl od komárů voní velmi příjemně a má navíc uklidňující a harmonizující účinky. Navozuje pocit pohody a usnadňuje usínání. Jako jedna z mála silic ani při přímé aplikaci nedrážní kůži, můžete ji proto vetřít do vlasů i pokožky. Nebo si z levandulových květů naložených v oleji vyrobit přípravek vlastní. I sáček se sušenými květy levandule na polštáři přivábí dobré sny a může komáry alespoň od hlavy odehnat.

Difuzér silic může být i krásným doplňkem interiéru

Od vlétnutí do místnosti může komáry i mouchy za příznivých povětrnostních podmínek odradit parapet hustě osázeným voňavou bazalkou, rozmarýnem, šalvějí, tymiánem a dalšími aromatickými bylinkami.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Přesně

(Jan), 12. 9. 2017, 10:39

Přesně jedinou účinou prevencí jsou sítě, těma jsem si naprosto jistý. Nevěřím žádným kořením ani nějaké skořici.

Hmyzaci mají smůlu

(Marek), 12. 9. 2017, 10:37

Prostě mít v létě krásně otevřená okna a mít v nich síť :)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS