obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak se starat o psy v mraze? Kdy je obleček skutečně vhodný?

Jsou mnohem otužilejší a odolnější než jejich páníčci. Ale silný mráz jim ublížit může, zvláště některým. Záleží na plemeni, věku, pohybu. Co potřebují gaučáci a co psi žijící venku?

Psa v silném mraze nikdy nenechávejte čekat bez možnosti se hýbat – ani před obchodem, ani na vodítku při dlouhém povídání se známým. Ani na pár minut, natož na delší dobu! Na to, jak důležitý pohyb je, mohou lidé, zabalení do kabátů, zapomenout – než si všimnou, že se jejich čtyřnohý kamarád třese jako osika. Pokud se nejedná obřího otužilého huňáče, který jen tak hned neprochladne, může pes nastydnout a onemocnět za chvilku – a ani obleček mu nepomůže. Ten je sice na procházku užitečný, ale dokonalý kožich severských plemen nikdy nenahradí.

Reflexní vesty slouží i větší bezpečnosti Reflexní vesty slouží i větší bezpečnosti Zdroj: Shutterstock.com / Teemu Tretjakov

Potřebuje váš pes obleček?

Záleží na velikosti, osrstění, kondici i otužilosti vašeho kamaráda, zdali mu další vrstva prospěje, nebo bude jen překážet a příliš hřát. Sami poznáte, jestli si pes pobyt venku užívá, nebo je mu zima a třese se, i když se hýbe. I velký, ale krátkosrstý ridgeback nebo chrt, zvláště pokud je zvyklý na teplo, se může venku klepat a ocení alespoň vestu, která ho vůbec neomezuje v pohybu, ale kryje nejcitlivější partie – záda a bedra. Kromě plemene psa a jeho individuální otužilosti roli hraje i jeho věk (štěňata a staří psi jsou citlivější, psí dědečci navíc už neběhají jako zamlada) a zdravotní stav. Psa před zimou samozřejmě nestříhejte.

Malým plemenům s krátkou nebo řídkou srstí obleček prospěje Malým plemenům s krátkou nebo řídkou srstí obleček prospěje Zdroj: Shutetrstock.com / ArtdayAnna

Pro řadu především malých plemen jsou oblečky v silných mrazech na vycházku užitečné. Většinu času tráví v teplém bytě a mnohdy právě v zimě začínají línat, protože jejich tělo se řídí topnou sezónou a nikoli venkovní teplotou. Oblečky dnes koupíte kvalitní a mnoha provedeních – každopádně je vyzkoušejte a psu před koupí oblečte a projděte se s ním. Nesmí mu nijak bránit v pohybu, být příliš utažené, kdekoli dřít. Vyšším psům obvykle stačí pohodlné vesty, které je vůbec neomezují v pohybu, rychle se oblékají i sundávají. Malým psům prospěje overal, zvláště pokud je sníh tak vysoký, že jim neustále ochlazuje a máčí břicho. Na zimu je výhodná svrchní vrstva z nepromokavých či vodu odpuzujících materiálů, nikdy však nesmí být neprodyšné. Je to stejné, jako u sportovního oblečení pro dvounožce.

Severská plemena jsou ve sněhu šťastná Severská plemena jsou ve sněhu šťastná Zdroj: Shutterstock.com / Evgeny Bakharev

Pozor na to, že psům s hustou, objemnou a dlouhou srstí oblečkem spíš uškodíte, byť jsou třeba malí. Slušivý světřík jim srst akorát připlácne k tělu, přijdou tedy o přirozenou izolační vzduchovou vrstvu. To se netýká populárních yorkšírů - ti mají sice chlupy dlouhé, ale řídké a bez řádné podsady, chlupaté koule rozhodně nepřipomínají.

Z tepla do zimy a zpět

Psi domácí jsou se svou smečkou skoro stále, a to je pro ně požehnáním. Rychlé přechody z vytopeného pokoje do mrazu a zpět jsou však náročné – i když psi se s nimi vyrovnávají rozhodně lépe, nežli bychom to v jednom a tom samém kožichu dokázali my. S malými, choulostivými psy, kteří si v teple libují, procházky za silných mrazů zkraťte tak, aby se dostatečně vyběhali, ale v pomalejším tempu venku trávili opravdu minimum času. Větším psům, kteří venku potřebují trávit více času i v zimě a mráz jim nevadí, doma ustelte na co nejchladnějším místě. Obvykle ho sami od sebe vyhledávají. S ohledem na psího kamaráda je lepší doma nepřetápět, což ostatně nesvědčí ani našemu zdraví, ani peněžence.

Akční letáky