obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zabránit infekčnímu onemocnění krůt zvanému černohlavost?

Krůtí maso je považováno za jedno z nejchutnějších a nejzdravějších. Ovšem pokud podceníme prevenci, černohlavost může chov krůt téměř zdecimovat.

Černohlavost krůt je nakažlivé (invazní) onemocnění postihující hlavně krůťata, ale i starší krůty. Je způsobováno parazity, jmenovitě Histomonas meleagridis.

Ztráty bývají velmi vysoké a dosahují až 50 % hlavně u krůťat do tří měsíců stáří. Za nejčastější zdroj nákazy se považuje zamořený výběh střevním parazitem roupem kuřím, který je přenašečem histomoniázy.

Statní krocani vyžadují kvalitní stravuStatní krocani vyžadují kvalitní stravuAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak se nemoc projevuje?

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Odolnost vůči nemoci snižuje nedostatečně kvalitní výživa, nedostatek vitaminu A, zamoření a tudíž oslabení organismu kokcidiózou.

 

Napadené kusy ztrácejí svou obvyklou čilost, nemají chuť na potravu, jsou jakoby ospalé, mají svěšená křídla, zježené peří a vylučují žlutavě zbarvený, silně páchnoucí vodnatý průjem. Kůže na hlavě krůt se zbarví tmavě až modročerně, proto onen název onemocnění – černohlavost.
První příznaky nemoci se dostavují během dvou až tří týdnů po nakažení a jako jeden z prvních příznaků se objevuje průjem, což bývá obvykle asi za dva až čtyři dny. Při onemocnění starších krůt je charakteristické, že se střídá zhoršení a zlepšování zdravotního stavu, jakožto projev chronického vývoje nemoci provázeného hubnutím a občasným úhynem jednotlivých kusů. Přesnou diagnózu lze nejlépe určit laboratorním vyšetřením uhynulé drůbeže.

Krůťata je nutné chovat v čistotěKrůťata je nutné chovat v čistotěAutor: Archiv ireceptar.cz

Prevence proti onemocnění

Nejdůležitějším opatřením proti onemocnění je, že mladé kusy odchováváme odděleně od dospělé drůbeže, chráníme je před vlhkostí, přehřátím a zajistíme jim plnohodnotnou výživu včetně vitaminů a stopových prvků. Neméně důležitá je rovněž léčba kokcidiózy a ustájení krůťat nejlépe na roštové podlaze. 

Akční letáky