obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je nejvyšší čas přichystat krmítko

Krajinu ještě nepřikryl sníh ani nesevřel mráz. Ale pokud ptáčkům prostřete dříve, naučí se krmítko navštěvovat. Až přijde skutečná nouze, nebudou je muset celí vysílení hledat.

Dlouhá, mrazivá zima může přivodit smrt mnoha opeřencům. Mohlo by se zdát, že si s vrtochy přírody musí umět poradit, a i zimní úhyn ke koloběhu života tomu patří. Jenže zimním přikrmováním nezasahujeme do přírodních procesů, pouze vyrovnáváme nepříznivé okolnosti, kterým jsme ptákům sami přichystali.

Sýkorky koňadry patří mezi nejčastější návštěvnice krmítek Sýkorky koňadry patří mezi nejčastější návštěvnice krmítek Zdroj: Shutterstock.com / D_Gosha

Krajině schází pestrost, ptáci nenachází dostatek remízků s křovinami obsypanými plody, úhorů se semeny plevelu a trav, přirozených lesů, tedy dostatek příležitostí ke krmení i hnízdění. Také kočky jsou pro ně katastrofou, každoročně uloví ohromné množství ptáků (a kočka v domácí péči, které však instinkty velí dál lovit, rozhodně není přirozeným predátorem a součástí přírody). Kromě pomoci ptákům krmítkem potěšíme i sami sebe - máloco dovede zimní dny tak prosvětlit, jako hodující a štěbetající opeřenci na zahradě nebo okenním parapetě. Navíc jsou ptáci na zahradě tou nejúčinnější biologickou ochranou – až zjara zahnízdí, uloví miliony mšic.

Jak vypadá bezpečné krmítko?

Abychom ptáčkům skutečně pomohli, musíme přichystat krmítka bezpečná a naplnit je pouze vhodnou stravou.

  • Do krmítka nesmí doskočit ani vyšplhat kočka. Pokud ho zavěšujeme na strom, tak do výšky nejméně 1,5 metru nad zemí a co nejdále od kmene. Kmen stromu lze případně obepnout ochranným kovovým límcem pro tento účel vyráběným, který kočka nepřekoná – slouží i jako ochrana v době hnízdění. Pokud stojí krmítko na sloupu, měl by být hladký, nejlépe kovový. Také po zdi kočka nevyšplhá, a krmítka zavěšená na stylových hácích ke zdi připevněných vypadají pěkně. 
Zvonci hodují na samonásypném krmítku Zvonci hodují na samonásypném krmítku Zdroj: Shutterstock.com / Roel Slootweg
  • Střecha musí potravu chránit před vlhkem a znehodnocením, proto by měla přesahovat dno. Ohrádka zajistí, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Ideální jsou v tomto ohledu samonásypná krmítka, přímo nezbytná jsou na chaty a chalupy – pojmou i několik litrů potravy a uchovají ji v perfektním stavu. Ustat uprostřed zimy s krmením, se kterým ptáci počítají, je nepěknou zradou – nežli najdou nový zdroj, může být pozdě.
  • Na krmítku hoduje velké množství ptáků, což může vést k šíření nemocí. Jednoduchou prevencí je krmítko jednou týdně (nebo alespoň ob týden) omýt octovou vodou a nechat oschnout (nejlépe přes noc, aby bylo ráno zase připravené). Pokud se chystáte koupit nové krmítko, vybírejte ho i s ohledem na snadné čistění. 
Klícky můžete pořídit buď pro lojové bločky, nebo koule Klícky můžete pořídit buď pro lojové bločky, nebo koule Zdroj: Shutterstock.com / Richard P Long

Čím krmit?

Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým a zdravým zdrojem energie, a pokud byste krmili pouze jimi, neuděláte chybu – ptáci je milují a často jim dávají přednost před vším ostatním. Uvítají však i drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev, jablka, sušené plody – tato potrava se ovšem nesmí zkazit - a také přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj. Nic jiného na krmítko nepatří, zvláště ne zbytky našich kořeněných jídel a pečiva. Na zapití suché stravy a ve dnech oblevy i pro koupel ptáci ocení napajedlo.

Oblíbené jsou i lojové koule. Pokud si na ně pořídíte speciální klícky, nemusíte je zavěšovat v plastových síťkách, které mohou po vyzobání a spadnutí způsobit problém nejen ptákům, ale třeba i psům, kterým voní a tak je slupnou. V ekologicky zaměřených obchodech lze zakoupit nejen klícky, ale přímo koule a bločky bez sítěk. 

Lehké plastové krmítko s přísavkami se připevní ke sklu okna Lehké plastové krmítko s přísavkami se připevní ke sklu okna Zdroj: Shutterstock.com / Steve Heap

Tip pro milovníky ptáků bez zahrady

Speciální lehká krmítka můžete pomocí přísavek připevnit i přímo na sklo okna. Pokud se vyvarujete prudkých pohybů v blízkosti okna, ptáci si na vaši přítomnost zvyknou a můžete je pozorovat zblízka.

Akční letáky