Které druhy papoušků jsou nejupovídanější, které se naučí mluvit nejsnáze? Jak je vybírat a chovat? Na tyto i řadu dalších otázek nám odpověděl zkušený chovatel velkých papoušků, pan Martin Sládek.

Čím by měl začít člověk, který se rozhodne chovat mluvící druhy cizokrajného ptactva?

V prvé řadě si musí uvědomit, že ochočený pták je – podobně jako pes – na člověku závislý. Není tedy vhodný pro toho, kdo odchází z domu brzy ráno a vrací se pozdě večer. Opeřenému kamarádovi je třeba denně se věnovat a také ho pouštět z klece, aby se proletěl. Chovatel musí počítat také s tím, že mu papoušek bude trochu devastovat byt a bude přinucen častěji uklízet.

Kteří ptáci se naučí mluvit rychle?

U každého druhu se najdou jedinci, kterým se mluvit nechce. Budou třeba raději pískat melodie. Ostatně ptáka si nikdy nemůžete pořizovat pouze proto, že chcete, aby mluvil)

Nejlépe se naučí mluvit papoušci. Musíme si ale koupit ručně dokrmované ptáky, nejlépe od soukromého chovatele. Ručně dokrmený pták nemá přirozený strach z člověka a klidně sedí třeba na ruce. Pokud se tak nechová, nekupujme ho - mluvící papoušek z něj s velkou pravděpodobností nikdy nebude.

Jaké druhy byste doporučoval?

Záleží na mnoha okolnostech, třeba i na tom, kolik máme místa, času a peněz. Já chovám žaka kongo, žaka liberijského, arau araraunu, amazoňana žlutohlavého, kakadu bílého a loskutáky.

Papouška ara nedoporučuji například do paneláku. Hodně křičí a jeho zobáku neodolá nic, co je ze dřeva. Navíc je celý rod Ara zařazen mezi ohrožené druhy zvířat a na jeho chov je potřeba povolení krajské veterinární správy. Cena za aru araraunu se pohybuje okolo 20 000 Kč. Můj ara se učí mluvit celkem rychle. Mluví čistě a ochotněji než žakové.

Žakové, papoušci šedí, se však naučí více slov a patří k nejinteligentnějším zvířatům vůbec. Cena žaka (papoušek šedý) se pohybuje od 15 000 do 20 000 Kč. Chovají se dva druhy papouška šedého – žako liberijský a žako kongo. Liší se mezi sebou velikostí a barvou ocasu. Povahově však mohou být složití. Stává se, že žako si v rodině někoho oblíbí a jiného ignoruje. Pokud k tomu dojde, většinou s tím nic nenaděláme a je zapotřebí se s daným stavem smířit - s někým prostě mluvit nebude. Stejný případ mám doma: jeden papoušek uznává moji dceru a druhý mne. Žako se zamilovává nejčastěji do chovatele opačného pohlaví, než je on sám.

Kakadu je papoušek, který má vynikající povahu. Bývá velice přítulný a hravý. Chovám kakadu bílého, který na sebe nechá sahat i od cizích lidí. Moc však nemluví, což je u tohoto druhu celkem běžné.

Kakadu, který dobře a hodně mluví, bývá spíš výjimkou. Pokud však chceme krotkého ptáka, není lepšího! Má však i stinné stránky, dokáže například pěkně křičet. Cena u běžně chovaných druhů - kakadu bílý, kakadu žlutolící a kakadu žlutočelatý – se pohybuje od 20 000 do 25 000 Kč.

Papoušků amazonských existuje mnoho druhů. Na ochočení a mluvení je ideální amazoňan modročelý, který jako jeden z mála nespadá pod ochranu Cites, nebo amazoňan žlutohlavý. Povahově bych amazoňany srovnal s papoušky žako, ve schopnosti napodobovat slova a různé zvuky jsou ale žakové nadanější.

Chovám také loskutáky. Nadaný loskuták jediný co do mluvení předčí papouška žako. Loskutáci totiž dovedou přesně napodobit intonaci lidského hlasu, takže imitují všechny členy naší rodiny tak, že vůbec nerozeznáte hlas ptáka či člověka. Tito vynikající mluviči patří ale mezi plodožravé ptáky. Mají tedy velice řídký trus a velice rychle tráví. Proto se musí klece nebo voliéry častěji uklízet. Cena loskutáka se pohybuje okolo 10000 Kč, ale pták se těžko shání.

Pokud však začínající chovatel nemá dostatek místa nebo financí, doporučuji mu andulku. Nadaná andulka se naučí mluvit rychle - ale pozor, platí to, co už bylo řečeno u velkých papoušků: zásadně si pořizujme ručně dokrmovaného ptáka. Upovídanější samec, kterého poznáme podle modrého ozobí. Samice má ozobí žlutohnědé.

A co opeřenci z naší domoviny?

Mluvit se naučí třeba i velmi nadaný a inteligentní krkavec, kavka nebo špaček, který je příbuzný s loskutákem. Jedná se však o chráněné druhy. V zajetí se chovají například jen zranění jedinci, předčasně osiřelá mláďata a podobně. Lze na ně získat na krajském úřadu výjimku ze zákona, ale není to jednoduché.

Na co bychom měli myslet při nákupu?

Většina papoušků spadá pod ochranu Cites.

  • Při koupi obdržíme od chovatele registrační list a musíme ptáka přihlásit na odboru životního prostředí krajského úřadu. Tady musíme rovněž hlásit změny v chovu, prodej, úhyn ptáků a podobně. Tato hlášení jsou zdarma.
  • Při koupi si ptáka musíme důkladně prohlédnout. Nesmí být netečný s načepýřeným peřím, neměl by mít průjem. Pozor také, aby mu nechyběl drápek nebo aby neměl na těle vyškubané peří.
  • Papouška je nejlépe přepravovat v malé transportce, nikoliv v klasické kleci, v níž mu hrozí zranění.
  • Doma již musíme mít připravenou klec s krmením a po příchodu do ní ptáka hned pustit. První den ho necháme v klidu, aby se rozkoukal a seznámil s okolím.

Pokud koupím nového ptáka, dávám vždy jeho trus na vyšetření, a to kvůli parazitům. Doporučuji mít vzorky sebrané v rozmezí tří dnů. Někteří paraziti jsou totiž vylučováni nepravidelně. Takovou akci opakuji jednou ročně. Rozbor udělá každý veterinární lékař.

Vhodné ubytování

  • Nevhodné jsou kulaté klece a klece, které mají mřížky svislé. Po těch se papouškovi špatně šplhá. Klec na papouška velikosti žaka by měla mít minimální rozměry 60x50x50 cm za podmínky, že ho budeme každý den na dlouhou dobu pouštět proletět se po bytě. (Při proletu musíme ptáka kontrolovat, papoušci totiž ničí zařízení bytu.)
  • Pro papouška kakadu nebo ara je třeba mít klec přiměřeně větší. Osobně používám pro chov žaka nebo kakadu klec o rozměrech 100x60x100 cm.
  • Klece si můžeme vyrobit sami, stačí jen trochu zručnosti.
  • Klec vybavíme bidly o takovém průměru, aby je pták zcela svými drápky neobjal. Pokud jsou bidla příliš slabá, ptáci trpí bolestmi nohou.
  • Klec bychom měli umístit tam, kde papoušek bude mít klid a nebude v průvanu či tmavém koutě.

A jak tedy papouška naučíme mluvit?

Pokud je pták nadaný, stačí mu, když slovo nebo zvuk slyší jednou nebo dvakrát a za dva tři dny je už sám opakuje. Mám žaka, který nejenom mluví, ale dokáže napodobit mňoukání kočky, štěkot psa, kdákání slepic, kašlání, smrkání, vyzvánění telefonu, ale i sirénu od alarmu. A to ji slyšel houkat jen jednou. Každý zvukový projev musí papouška něčím zaujmout. Je dobré mu určitá slova opakovat také vždy při konkrétních stále stejných situacích, například při ranním krmení.

Pokud však máme papouška málo nadaného, můžeme do něho mluvit hodiny a naučí se jen něco málo a nebo z něj také mluvící papoušeknikdy nemusí být. Přesto bude skvělým a přátelským společníkem.