Ocicat (čti osiket) je mladé kočičí plemeno, které vzniklo v USA v 60. letech 20. století. Do Evropy byli první jedinci dovezeni na počátku 90. let. Mezinárodní felinologická federace FIFe je jako plemeno uznala teprve v roce 1992. Za tu krátkou dobu si však tyto krásné kočky své místo mezi evropskou kočičí honorací již vydobyly.

Krásné plemeno vzniklo nedopatřením

Ocicat, elegantní krátkosrsté plemeno s charakteristickým tečkováním, je výtvorem náhody, kreativní představivosti a chovatelské trpělivosti. První jedinec, předchůdce plemena, který se narodil v roce 1964, byl chovatelským překvapením a v podstatě nežádoucím produktem křížení siamských a habešských koček. Původní rodičovský pár tvořil siamský kocour s čokoládovými odznaky a kočka ze siamských a habešských rodičů. Jedno z koťat ve vrhu vykazovalo výrazné tečkování. Tento nečekaný výsledek experimentálního chovu připomínající divokého ocelota byl nazván ocicat a byl časem vykastrován. O krásně skvrnitou kočku se zajímaly noviny, zveřejnily její fotografii, poté následovala reakce kočičího genetika dr. Clyde Keelera z univerzity v Georgii a zájem dalších chovatelů koček. Tak se postupně začaly tvořit nové chovné linie budoucích ocicatů. Začátkem 70. let byla do šlechtitelského programu zařazena stříbrná mramorovaná americká krátkosrstá. Tím vznikající plemeno získalo na robustnosti a rozšířily se barevné možnosti o elegantní stříbřitou.

Atletické krásky

Ocicat je podle standardu kočka, která má divokým a exotickým vzhledem připomínat své divoké příbuzné z džungle. Nejen fyziologickými parametry a tělesnou stavbou, především však skvrnitou srstí. Ocicat tedy patří do skupiny krátkosrstých koček s aguti faktorem a tečkovanou kresbou. Kočky tohoto plemena působí dojmem atletického zvířete chystajícího se k akci, jsou dobře osvalené, pevně stavěné a pružné.

Kocouři v dospělosti váží i pět kilogramů. Jejich hlavu tvoří modifikovaný klín s lehkým zakřivením, vedoucí od kvadratického čenichu k tvářím.

Divočejší výraz mohou podtrhovat efektní rysí štětičky na uších a bystré oči mandlovitého tvaru. Ty mohou mít všechny barvy s výjimkou modré.

Hlava je graciézně posazená na vyklenutém krku, středně dlouhé končetiny jsou dobře tvarované a svalnaté. Tyto kočky se tedy pohybují s temperamentní elegancí a nenucenou grácií.

Jejich srst je krátká, hladká, s hedvábnou texturou a lesklým třpytem, je pevná a protože nemá podsadu, těsně přiléhá k tělu.

Kresba na hlavě je stejná jako u všech tečkovaných koček. Podél páteře od lopatek až po ocas probíhají kulaté skvrny. Tečkování na plecích a na zadní části trupu je výrazné a pokračuje až na končetiny.

Srst dvanácti odstínů

Ocicat má dvanáct uznaných barevných variet. Černohnědá (tawny), modrá, čokoládová, lilová, skořicová a srnčí (fawn) a všechny tyto barvy v kombinaci se stříbřitou. Standard vyžaduje, aby toto uměle vytvořené kočičí plemeno bylo charakterizováno výraznými a tvarově co nejjednotnějšími skvrnami. Někteří američtí chovatelé věří, že výrazné skvrny jsou podmíněny zvláštním genem. Praktičtí chovatelé vědí, že jsou spíše výsledkem selektivního chovu. Jako chovatelská novinka se začíná objevovat ocicat s kresbou mramorovanou.

Ocicat má skvělou povahu

Chov ocicatů je v České republice velmi mladý. První chovný pár byl z USA dovezen v roce 2000. Největší propagátorkou jejich krásy je chovatelská stanice Ragard Sauvage.

Při šlechtění ocicatů nebyla nikdy použita žádná divoká kočka. Tomu odpovídá i jejich povaha. Jsou to umírněná, spolehlivá, nekonfliktní a neagresivní zvířata, která zdědila po svých siamských předcích učenlivost, komunikativnost a psí oddanost, po habešských kočkách živost a důvěřivost, po amerických krátkosrstých přátelskost a otevřenost. Jsou to tedy neostýchající se extroverti s přátelskou povahou, která jim

umožňuje bezproblémové soužití i ve skupině jiných kočičích plemen či psů. Jejich chov je snadný, nevyžaduje speciální péči. Pro všechny tyto kladné vlastnosti jsou ocicati oblíbení nejen v USA, ale rozšířili se do celého světa.