škrkavka, Ascaris, je obtížným vnitřním parazitem
Zdroj: Rattiya Thongdumhyu / Shutterstock.com

Rada veterinářky: Proč je důležité psy a kočky odčervovat? Existují alternativy?

Prostředek a dávkování určí veterinář, přesto bychom se měli v zásadách odčervování orientovat. Alternativou pak rozhodně není česnek, který psům působí rozpad červených krvinek, ale kůra na míru.

Vnitřní paraziti žijí uvnitř hostitele, tedy ve střevu, v krvi, plicích nebo jiných tkáních. U psů a koček se u nás nejčastěji setkáváme s výskytem giardie, kokcidií, plochých červů neboli tasemnic a oblých červů, kam řadíme hlavně škrkavky nebo tenkohlavce. Tito parazité napadají především trávící trakt. Nejčastějšími projevy jsou pak časté průjmy, hubnutí, nekvalitní srst, svědivost konečníku a u škrkavek i kašel, zvracení a „nafouklé“ bolestivé břicho. Napadení nejvíce trápí mláďata, která ještě nemají dobře vyvinutý imunitní systém a dostatečné energetické rezervy. Kvůli přenosu některých parazitů z matky na potomky (placentou, kojením) jsou také vystavena většímu infekčnímu tlaku.

Giardie, častý střevní parazit Giardie, častý střevní parazit Zdroj: Kateryna Kon / Shutterstock.com

Jak často a čím odčervovat?

Efektivní obranou je pravidelné odčervení, s nímž vždy nejlépe pomůže veterinární lékař. Nejdůležitější je správně zvolená dávka odčervovacího přípravku a pravidelné střídání účinných látek, aby si na ně paraziti nezvykli. Dospělá zvířata se odčervují 2x až 4x ročně podle toho, v jakém prostředí žijí, ale mláďata, březí a kojící matky častěji, obvykle právě po poradě s veterinářem.

Odčervení na míru

Vedle odčervování existuje i alternativní možnost: koprologické vyšetření trusu psů a koček, a to alespoň dvakrát ročně. Tři dny je třeba sbírat exkrementy, uchovávat je po celou dobu v chladu a poté donést veterináři. Buď je vyšetří on sám, nebo je odešle do laboratoře. Takto si snadno ověříte, zda zvířata odčervení potřebují.

Antihelmintika musíme obvykle zabalit do paštiky nebo jiné pochoutky, aby je psi polkli Antihelmintika musíme obvykle zabalit do paštiky nebo jiné pochoutky, aby je psi polkli Zdroj: Andrey Maximenko / Shutterstock.com

Více jsou ohroženi kočky a psi, kteří přicházejí do kontaktu s jinými zvířaty, případně jejich exkrementy. U koček hraje roli, zda loví drobné hlodavce, nebo se pohybují pouze po bytě.

Akční letáky