obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pamlsky pro pejsky a kočičky

Čtyřnozí členové rodiny mají často stejné chutě a neřesti, jako my dvounozí. A když kuchyní voní spousta vánočních dobrot, dovedou loudit, až srdce usedá. Milují i sladké vánoční cukroví. Jenže jim svědčí ještě méně, než nám. Potěšit je ale můžete zdravými dobrotami.

Kočičky milují rybičky

Prvotřídní pochoutkou, přínosnou i pro zdraví, jsou pro kočky ryby. Jako pamlsek můžeme podávat sušené rybičky. Jsou lehce stravitelné, obsahují hodnotné bílkoviny a kočkám kromě nich dodají i důležité minerály, jako je vápník, fosfor a jód. Jde o čistě přírodní produkt, u kterého se na rozdíl od nejrůznějších směsných lisovaných pochoutek nemusíme obávat, zda má ideální složení. Velmi chutnají nejen kočkám, ale i většině psů. Pro kočky jsou dále na trhu nejrůznější masové tyčinky i „kočičí“ sušenky.

Není nad pořádnou kost

Psi jsou nejen mlsní, ale zbožňují i ohlodávání a žužlání – zkrátka a doslova něco na zub. Dopřejme jim proto pamlsek i zábavu v jednom. Pochoutky, které je na delší dobu zabaví, navíc procvičují i čistí jejich chrup a dásně a posiluje žvýkací svaly. Štěňata pak zabaví, a ona nemají potřebu okusovat nábytek, koberce a bačkory.

kost kost Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Klasikou jsou v této kategorii „kosti“ a další nejrůznější předměty z hovězí či buvolí kůže. Někteří psi z nich však příliš uneseni nejsou, protože moc nevoní (proto je výrobci začali i aromatizovat slaninou, masem a podobně).
  • Jako vánoční delikatesu psi možná více ocení pravé sušené uši – vepřové a hovězí pro střední a větší psy, či králičí uši pro psy malé. Psům voní nádherně, pro nás jejich aroma díky důkladnému předchozímu sušení velmi horkým vzduchem celkem zanedbatelné. Obsahují i chrupavky, které jsou tou nejlepší přírodní medicínou pro zdravé klouby psa.
  • Zrovna tak chutné a prospěšné jsou sušené šlachy a chrupavky, šunkové kosti....
  • Přírodním sušeným produktům dá většina psů přednost před psími sušenkami a dalšími pamlsky. Velké oblibě se u psů těší sušený býčí penis, pro svoje silné aroma. Zatímco uši je klidně můžeme nechat žvýkat pod vánočním stolem – nezapáchají ani nenadělají nepořádek, tuto pochoutku jim raději dopřejeme jinde, neboť ji velmi dobře rozezná i náš nedokonalý čich.

kost je pro psa nejlepší odměnou kost je pro psa nejlepší odměnou Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sušenky a další laskominy

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K dostání jsou i speciální dietní krekery, které příliš kalorií neobsahují.

Zatímco u těchto čistě přírodních produktů nemusíme mít obavu, že by po nich psi ztloustli (pokud nezkonzumují kilogram denně) a jsou zaručeně zdravé, u všech dalších pamlsků, jako jsou nejrůznější krekery, je třeba dbát na přiměřený přísun. Většinou obsahují převahu sacharidů a obsahují tedy značné množství energie.  Sledovat složení je v každém případě na místě.

Pejskům také můžete pro vánoční zpestření pořídit vanilkové pečivo pro zvířata (z obilovin a bez cukru), zdravé paštiky s nejrůznějšími příchutěmi, nebo čokoládu pro psy, která naštěstí s tou normální, která je pro ně velmi nebezpečná, nemá nic společného.

štěně si hraje s kostí štěně si hraje s kostí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zábavné čištění zubů

Vyloženě zdravotním pamlskem jsou nejrůznější dentální pochoutky, které psi rovněž žvýkají delší dobu a tyto jim dobře vyčistí chrup

  • zbaví ho zubního plaku
  • jsou prevencí proti tvorbě zubního kamene.

Měly by být opět na přírodní bázi, obsahují například dršťky mořské řasy, kousky sušené kůže a podobně.

Akční letáky