obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pečujete správně o psí drápy a pachové žlázy?

I psi potřebují pedikúru. Nejlepší je svěřit přerostlé drápky veterináři, případně se naučit je stříhat. V každém případě dbáme na správnou délku drápů, neboť přerostlé psům škodí, a také na stav psích análních váčků.

Psí drápy jsou rohovinové útvary na posledním článku prstu. Podobně jako naše nehty vyrůstají z lůžka, protkaného cévami a nervy. Psi mají na předních tlapkách pět drápů, přičemž vnitřní první prst – palec – nedosahuje na zem. Na zadních nohou má většina psů čtyři drápy, ale ve výjimečných případech se palce mohou vyvinout i zde, jako takzvané paspárky. Správnou délku všech drápů je třeba kontrolovat, na přirozené obrušování se spoléhat nelze. Přerostlé, ostré a zahnuté drápy psům mimo jiné velmi nepříjemně překážejí při pohybu. Narozdíl od kočkovitých šelem nemají možnost je zatáhnout.

Jak měřit a stříhat?

Pokud pes stojí na rovné podložce na všech čtyřech nohou, měla by být mezi podložkou a hrotem správně dlouhého drápu několikamilimetrová mezera. Důležité je ale kontrolovat a upravovat i délku palcových drápů, které se nikdy neobrušují!

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dráp stříhejte vždy až několik milimetrů od lůžka, abyste psa nezranili. Stříhání světlých drápů je jednoduché. Jejich lůžko prosvítá skrze rohovinu jako růžová tkáň a dobře jej  vidíte. Ale především u černých, nebo hodně přerostlých drápů hrozí, že stříhnete až do lůžka, což je pro psa bolestivé bolí a dráp krvácí.

Pokud se stane, že přes veškerou snahu postupovat opatrně do lůžka střihnete, krvácející lůžko stlačte tamponkem na čištění uší namočeným v dezinfekci (například hypermanganu) a chvíli jej na drápu podržte. Krvácení z drápku lze zastavit i kamencem, který pánové používali na krvácející ranky po holení.

Další péče o psí pohodu

Okolo konečníku má pes vývody pachových výměšků. Ústní sem dva žláznaté váčky (perianální váčky) a také malé mazové žlázky (circumanální žlázy). Obsah análních váčků se při kálení samovolně vymačkává na stolici a působí jako pachová značka. Maz váčků je většinou řídké konzistence, ale někdy se stane, že zhoustne a nestačí odcházet. Váček se pak přeplní a psa dráždí. Projevy jsou typické: zvíře si často olizuje konečník a tahá zadek po zemi – takzvaně sáňkuje.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Naplněné váčky můžete snadno vyprázdnit. Pokud si okolo konečníku představíte hodinový ciferník, váčky najdete v pozici asi 4 a 8 hodin. Jednou rukou nadzdvihněte ocas a druhou rukou k oběma váčkům z vnější strany přiložte palec a ukazováček. Prsty zatlačte k sobě a zároveň do oblouku vzhůru ke konečníku a ven.

upozornění:

Nezapomeňte si nasadit  gumové rukavice, obsah váčku má velmi intenzivní aroma. Pro psy je to atraktivní vůně, pro nás však nikoli!

Pokud si nejste jisti, že se vám váčky podařilo vyprázdnit, raději zajděte k veterináři, pro kterého to je zcela jednoduchá a rychlá záležitost.

Pro Receptář MVDr. Roman Masopust

Akční letáky