obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pes a kočka z útulku: výhody a rizika

Psí útulky bohužel nejsou pouze záchytkou zatoulaných psů, pro které by si ihned přišel ustaraný majitel. Pro většinu z nich si nikdo nepřijde. Někteří mají s lidmi navíc špatné zkušenosti. Ale přesto mohou důvěru v člověka získat zpět. Třeba právě díky vám. Z útulku si můžete vzít také kočičku.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vás nepustí domů, podpoříte nelegální množírny, kde psi žijí v otřesných podmínkách jako sotva přežívající stroje na výrobu štěňat!

 „Po dvou týdnech, co jsme si vzali Ritu z útulku, jsme mysleli, že ji budeme muset vrátit. Bránila jsem se tomu co nejdéle, bylo mi jí strašně líto. Ale nevěděli jsme, kudy dál. Byla chvílemi ustrašená, chvílemi agresivní, několikrát nás málem pokousala, jak to bylo možné, utíkala. Už jsme byli rozhodnutí. Manžel s ní šel ještě na procházku a ona utekla kdoví kam. Po dlouhé době se k němu vrátila a zkroušeně se plazila u jeho nohou, v očekávání výprasku. Její zkušenosti s lidmi musely být otřesné…manžel ji místo toho samozřejmě pochválil za to, že přišla, odměnil pamlskem. A pak se to najednou stalo – její nedůvěra se prolomila. Od té chvíle se od manžela nehnula, náhle z ní byl ten nejhodnější a nejvěrnější pes na světě“ líčí svůj silný zážitek Marie Konečná, v jejíž rodině Rita spokojeně žije dosud.

Pes z útulku Pes z útulku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přemýšlíte, zda si pejska z útulku také pořídit?

 

Pokud hledáte v psovi kamaráda, společníka na procházky i pro život (a nepožadujete konkrétní vlastnosti určitého plemene pro práci atd.), proč nepomoci pejskovi, který svého páníčka toužebně očekává za mřížemi útulku?

Výhody

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kastrování psů a sterilizace fen někdy naráží na nesmyslné předsudky.  Je však prevencí zdravotních problémů. A proč množit další "voříšky", když jich jsou plné útulky?

Odrostlejšího nebo i staršího psa už nemusíte pracně učit, aby doma nedělal loužičky a neprováděl další neplechy. Psi opravdu dovedou být za nový domov velmi vděční a stanou se vašimi nerozlučnými a věrnými přáteli. A vás bude hřát pocit, že jste pomohli opuštěnému, bezbrannému zvířeti a napravili tak křivdu, kterou na něm lidé spáchali. Přispěli jste k tomu, aby byl náš svět lepší.

Útulky však  často nabízejí i malá či odrostlejší štěňata, někdy pocházejí od lidí, kteří nechali své vyhublé psy nekontrolovaně množit a nestarali se o ně.

Na co dávat pozor

Vzhledem k tomu, že nevíte, co pes v minulosti prožil, je třeba postupovat opatrně a trpělivě. Pes se může například bát různých situací a věcí, u kterých byste to ani v nejmenším nečekali.  Něco možná již vysledovali pracovníci útulku, ale na většinu případných problémů budete muset přijít postupně sami. Pokud máte malé děti, je třeba si brát pouze evidentně neproblémové a nepoznamenané psy. Psi, kteří byli týraní a žili v otřesných podmínkách, se mohou chovat agresivně a nepředvídatelně - ze strachu.

  • Zvolte raději velikost psa, kterou jste schopni zvládnout. Neposlušného malého psíčka v případě potřeby snadno odnesete, nemůže vám příliš ublížit. Máte tak více času na získání jeho důvěry, učení, budování vztahu. Velkého problematického psa zvládne již jen člověk s dobrými zkušenostmi. (Což neznamená, že výchova velkého psa jako taková je těžší, často právě naopak).
  • Zcela bez problémů budou štěňata či psí mladíci, které někdo odložil, ale naštěstí evidentně nezažili žádnou krutost, jsou ke všem přátelští (jak k mužům, tak k ženám), nijak nepřiměřeně se nebojí.

Kromě útulků můžete pejska získat i u organizací, které se zabývají péčí o zanedbané a týrané psy, jejichž opatrování a převýchovu útulky z kapacitních důvodů nezvládají. Pokud si psa vzít nemůžete, ale chcete pomoci, uvítají pomoc se šířením nabídek nebo pomoc materiální. Situace kolem opuštěných a týraných psů se v naší vyspělé společnosti bohužel nelepší, spíše naopak. Více například na www.toulavetlapky.cz

pes a kočka z útulku pes a kočka z útulku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kočka domácí hledá domov

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Samozřejmostí je kastrace kočky a kocoura, alternativou je kočičí antikoncepce, kterou dostanete u veterináře. Jen tak přetnete bludný kruh spousty nechtěných koťat, o které se nemá kdo postarat.

 

Stranou bychom neměli nechat ani kočky, kterých jsou kočičí útulky plné. Proto pokud chcete kotě jako společníka, nebo pomocníka na zahradě a doma, a netoužíte po čistokrevném plemeni, určitě je kotě z útulku dobrou volbou. Ale i starší kočky si obvykle velmi rychle zvyknou a jsou za nový domov, pohodu a klid vděčné. Jen je dobré vybírat povahu a zkušenosti kočky či kocoura podle podmínek, které jí hodláte nabídnout: 

  • Starší kočka, která je zvyklá žít venku, si bude těžko zvykat na život v bytě.
  • Platí to ale i naopak – domácí kočky si někdy těžko zvykají na zahradu, mohou se všeho bát a být úzkostné.

Akční letáky