Psi jsou pro seniory skvělými parťáky nejen na lenošení u televize.
Zdroj: Halfpoint / Shutterstock.com

Psi, kteří se nejlépe hodí k seniorům

Senioři tvoří velmi početnou skupinu majitelů domácích mazlíčků. Děti jim odrostly, často zůstali sami, a pes se tak stává ideálním společníkem, který nejenže rozptyluje jejich samotu a přináší jim do života radost, ale také má pozitivní vliv na jejich životní styl a kondici. Neznamená to ale, že by byl pro majitele v seniorském věku vhodný každý pes. Která plemena se starším majitelům osvědčila?

Je nutné zdůraznit, že i mezi seniory jsou podstatné rozdíly, ať už co se týče věku, zdravotního stavu nebo denního režimu, a z toho vyplývají různé nároky na psa. Je rozdíl mezi aktivním pětašedesátníkem, který tráví dny v přírodě, a seniorem skoro osmdesátiletým, který je většinu času doma. Tomu je samozřejmě nutné výběr psa přizpůsobit.

Obecně ale platí, že jsou vhodnější psi menší, ať už z hlediska lepší ovladatelnosti a snazší manipulace, nebo z důvodu finanční náročnosti. Živit italského chrtíka vyjde rozhodně levněji než mastifa. Je také dobré zvolit obecně zdravé plemeno, protože náklady na veterináře nejsou zanedbatelné a pro seniora mohou být časem neúnosné. Přinášíme reprezentativní pětici psů, kteří se do domácnosti seniorů hodí:

Maltézský psík

Toto velmi inteligentní bílé plemeno pocházející ze Středomoří je ideální pro seniory, kteří jsou schopni a ochotni trávit se svým pejskem většinu času, protože samota je něco, co maltézáček opravdu nemá rád.

Fenka maltézského psíka Fenka maltézského psíka Zdroj: Arthur Lookyanov / Shutterstock.com

Na oplátku nabízí hravou, citlivou, přátelskou a učenlivou povahu. Rád se projde, ale náročné túry rozhodně nevyžaduje. Jeho dlouhá srst také vyžaduje péči, ovšem je možné zvolit i kratší sestřih. Nelíná a nepáchne, což z něj činí ideálního společníka do každého bytu.

Grifonek

Toto původně belgické plemeno s nezaměnitelným výrazem existuje ve třech variantách, které se od sebe liší barvou a srstí. Povahu však mají všechny varianty stejnou – jedná se o nekonfliktní a bystrá zvířata, která milují svého pána a dovedou se mu do značné míry přizpůsobit.

Vzhled bruselských grifonků je sice poněkud zvláštní, ale přesto jsou to roztomilí malí psi. Vzhled bruselských grifonků je sice poněkud zvláštní, ale přesto jsou to roztomilí malí psi. Zdroj: Irina Malikova / Shutterstock.com

To se týká i fyzické aktivity, grifonek je spokojený doma s pánem na gauči i na delší procházce. Jsou citliví a musí se na ně po dobrém, ale pak jsou to veselí psi, hraví až do vysokého věku.

Welsh Corgi Pembroke

Toto původně pastevecké plemeno pocházející z Walesu zpopularizovala sama britská královna Alžběta II., která patří k nadšeným majitelkám těchto krátkonohých, ale atletických psů.

Corgi jsou psi, kteří vycházejí skvěle se všemi lidmi napříč celým věkovým spektrem. Corgi jsou psi, kteří vycházejí skvěle se všemi lidmi napříč celým věkovým spektrem. Zdroj: Sue McDonald / Shutterstock.com

Corgi miluje pohyb a zábavu, je proto vhodnější spíš pro aktivní seniory. Je učenlivý, bystrý, jeho výchovu zvládne i začátečník a velmi rád spolupracuje se svým pánem. Není náročný ani na péči, jedná se obecně o zdravé a dlouhověké plemeno.

Kavalír King Charles španěl

Tento společenský pes s něžnou tváří je také výtečným společníkem starších majitelů. K tomu ho předurčuje jeho přizpůsobivá, přátelská povaha, zároveň je velmi bystrý a učenlivý. Procházky si užije stejně jako lenošení a mazlení s majitelem.

Kavalír King Charles španěl je pes mnoha zájmů a schopností. Kavalír King Charles španěl je pes mnoha zájmů a schopností. Zdroj: Fotyma / Shutterstock.com

A rozhodnout se pro něj může klidně i chovatel začátečník, není s ním nijak těžké pořízení.

Zlatý retrívr

Pokud si i starší majitelé chtějí pořídit psa trochu většího, lze jim doporučit třeba zlatého retrívra. Tito krásní psi disponují skvělou povahou, jsou přátelští a veselí, ale také velmi ochotní, trpěliví a spolupracující.

Labradorský retrívr má skvělé schopnosti pro to, aby se stal psím terapeutem. Labradorský retrívr má skvělé schopnosti pro to, aby se stal psím terapeutem. Zdroj: 4 PM production / Shutterstock.com

Ne nadarmo jsou oblíbeným plemenem pro canisterapii a vyhledávaným asistenčním psem. Nemají rádi samotu a přítomnost svého pána si užijí jak doma, tak na procházce, v oblibě mají i psí sporty.

Akční letáky