Líná plemena psů
Zdroj: Shutterstock

Nejlínější psí plemena: Které psy pohyb vyloženě obtěžuje?

Každé psí plemeno potřebuje pravidelný pohyb. Některá ze sebe musí dostat přebytečnou energii, jiná tak bojují se samotou a separační úzkostí, která je trápí během dne, další vyžadují procházky, aby zvrátila sklony k tloustnutí. Některá plemena ale mají potřebu pohybu nižší a stačí jim půlhodina na čerstvém vzduchu denně. Pro majitele, kteří upřednostňují sedavý způsob života, je to ideál.

Mops

Mops má zdánlivě mrzutý pohled a diskuze o jeho vzhledu neberou konce. Jde o velice přítulné, přizpůsobivé, hravé a klidné plemeno, bez špetky agresivity. Svou rodinu miluje a poměrně rychle se naladí na její životní tempo. Potřebuje každodenní procházku, aby nepřibíral na váze, ale po zbytek dne bude rád ležet na pohovce, sledovat televizi a podřimovat.

Mops

Anglický buldok

Na první pohled je zřejmé, že jde o nesportovní plemeno, které si každý pohyb navíc dobře rozmyslí. Anglický buldok je přátelský a mírumilovný, někomu se může zdát apatický. Bohužel má sklony k přibírání. Nespraví to jen speciální a dietní strava, ale je třeba absolvovat každý den půlhodinovou svižnou procházku, aby udělal něco pro správné fungování těla. Energii dočerpá během spánku po zbytek dne.

Anglický buldok

Pekinéz

Pekingský palácový psík pochází z Číny. Jsou jen těžko vycvičitelní a mají svoji hlavu, neskrývají temperament a jsou proslulí žárlivostí. Při správném a důsledném výcviku jsou ale milí, hraví a poddajní. Užívají si pravidelnou péči a nemají rádi samotu. Nejspokojenější jsou při lenošení na pohovce a na klíně svého majitele.

Pekinéz

Shih-tzu

Plemeno pochází z Tibetu a bylo po dlouhá staletí šlechtěno. Vyžaduje pravidelnou a každodenní péči o srst, kontaktem se utužuje pouto mezi zvířetem a jeho majitelem. Shih-tzu umí i přes svou pověstnou hrdost projevit lásku a náklonnost. Je nenáročný na pohyb, ale miluje společnost. Mnohem lépe se cítí doma se svými blízkými a procházky ani dlouhodobý pobyt venku nevyhledává.

Shih-Tzu

Japonský chin

V minulosti bylo toto plemeno dáváno jako diplomatický dar a sloužilo jako milý společník. Je ideální do bytu a ke starším lidem. Neprojevuje agresivitu, není příliš energický, neštěká. Po krátkém soužití s majitelem se dokáže vžít do jeho pocitů a respektovat jeho životní tempo. Svým chováním, kdy si olizuje ťapky a vyhledává vyvýšená místa k odpočinku, připomíná kočku. Má rád svůj klid a vyžaduje jen kvalitní stravu, aby se předešlo potravinovým alergiím.

Japonský chin

Akční letáky