Vyrobit si vlastní krmítko z kokosového ořechu není vůbec složité. I to zjistí účastníci programu Ptačí hodinka. Toto krmítko s tukovou směsí přilákalo samce strakapouda velkého.
Zdroj: Zuzana Pernicová

Ptačí hodinka 2020 – jak se zapojit do sčítání ptáků na krmítkách?

V pátek 10. ledna odstartoval druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách nazvaný Ptačí hodinka. Program je určený pro širokou veřejnost. Ornitologové díky velkému množství dat získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují.

Stačí krmítko a hodina času

Slunečnicová semena, lojové koule a jablka jsou osvědčenou pochoutkou pro opeřence. Slunečnicová semena, lojové koule a jablka jsou osvědčenou pochoutkou pro opeřence. Zdroj: Ludmila Korešová

Návod zní jednoduše: nasypte do krmítka, připravte psací potřeby a 60 minut sledujte ptačí návštěvníky. Do hlášení se uvádí nejvyšší počet jedinců, které jste viděli současně. Počítají se všichni ptáci, tedy nejen ti na krmítku, ale i ti, které uvidíte v jeho blízkosti.

Kdo se může do sčítání ptáků zapojit?

„Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály nebo pomocný určovací arch s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Pomocí jednoduchých výukových materiálů se účastníci programu naučí určovat a rozlišovat nejběžnější ptačí druhy na krmítku, například sýkory. Pomocí jednoduchých výukových materiálů se účastníci programu naučí určovat a rozlišovat nejběžnější ptačí druhy na krmítku, například sýkory. Zdroj: Ptačí hodinka

Kam a jak poslat pozorování?

Průběžný stav sčítání je k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Výsledky je možné vkládat online do 17. ledna. Pokud někdo nemá možnost elektronického odeslání, může zaslat sčítací formulář poštou.

Ptačí hodinka 2019

Do prvního ročníku sčítání se v roce 2019 zapojilo 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí,“ připomíná koordinátorka občanské vědy v České společnosti ornitologické Alena Skálová.

Akční letáky