Psi se dorozumívají především postavením uší, ocasu, pohyby trupu.
Zdroj: encierro / Shutterstock.com

Výchova psa: jak rozumět psí řeči

Podobně, jako mnohé poznáme z řeči těla u lidí, je tomu i u psů. Psi nemají obličejové mimické svaly, a ani jejich hlasové projevy nejsou jejich hlavním dorozumívacím prostředkem. Jak nejlépe svým čtyřnohým přátelům porozumět?

Psi se dorozumívají především postavením uší, ocasu, pohyby trupu apod. Většina majitelů psů má ovšem v tomto ohledu mizivé nebo nulové znalosti (o laické veřejnosti nemluvě). Například stále přetrvává mýtus, že vyceněné psí zuby znamenají agresivitu.

Vyceněné zuby však mohou mít mnoho dalších významů. Společně s dalšími znaky jako například postavení ocasu, uší apod. vyjadřují mimo jiné dominanci, strach či podřizování se. Od psa očekáváme, že bude rozumět naší řeči, tedy alespoň našim povelům. I my bychom tedy měli rozumět tomu, co nám říká pes.

Hrozící pes ohrnuje pysky, cení zuby a hledí druhému do očí Hrozící pes ohrnuje pysky, cení zuby a hledí druhému do očí Zdroj: Shutterstock.com / Anake Seenadee

Předejdeme tak mnoha problémům. Každý, i ten nejhodnější a bezproblémový pes by měl zvládnout nejzákladnější povely jako „Ke mně!“, „Sedni!“, měl by se naučit chodit u nohy nebo na příkaz „Fuj!“ zanechat nevhodného chování.

Kurzy psí poslušnosti

Většina čerstvých majitelů čtyřnohých chundelatých kuliček si myslí, že vše zvládnou sami. Praxe však ukazuje pravý opak: Na ulicích stále potkáváme mnoho nevychovaných a neposlušných psů. Doporučujeme tedy navštívit zkušeného kynologa, kynologický klub či cvičiště. Tyto lidově zvané „cvičáky“ neslouží jenom k výcviku špičkových sportovních psů, ale scházejí se tady fajn lidé schopní pomoci všem majitelům psů radou a praktickou ukázkou.

Čím je pes inteligentnější, tím snadněji ho vychováte. (pudl) Čím je pes inteligentnější, tím snadněji ho vychováte. (pudl) Zdroj: Mark Herreid / Shutterstock.com

Před první návštěvou cvičiště nezapomeňte...

  • minimální věk psa jsou zpravidla 3 měsíce
  • nutný je očkovací průkaz obsahující všechna povinná očkování
  • kvalitní obojek a 2 vodítka (krátké 1,5-2,5m a dlouhé cca10 m), vodítka by rozhodně neměla být řetízková
  • vezměte psovi jeho oblíbenou hračku a nezapomeňte na hlavní motivační prvek - pamlsky, které má pes rád
  • Cena za hodinu výcviku se pohybuje okolo 150 Kč

Někde nabízejí i kurzy poslušnosti a další vzdělávání určené psům i jejich pánům. Těch několik stokorun a hodin času určitě stojí za to. Budeme mít psa, kterého můžeme pustit z vodítka, protože kdykoliv přijde na zavolání, na vodítku za ním nebudeme vlát jako kus hadru, protože nás nebude vláčet tam, kam ho zrovna napadne, nebudeme mu muset neustále nasazovat košík, aby nenapadal cizí psy a podobně.

Pro psy jsou dobře viditelné předměty v pohybu. Pro psy jsou dobře viditelné předměty v pohybu. Zdroj: Ksenia Raykova / Shutterstock.com

Každý pes potřebuje odpovídající pohyb. Pokud bychom se rozhodli dopřát mu i další aktivity, máme na výběr z mnoha různých psích sportů.

Akční letáky