O milou povahu a líbivý vzhled Teddy králíčka se zasloužili především chovatelé v Německu a Holandsku křížením angorských, liščích a barevných zakrslých králíků.

Hedvábný medvídek

Jeho srst je delší, jemná, jedno a vícebarevná, přípustné jsou všechny barvy (čím je zvířátko barevnější, tím je pro dítě líbivější). Důležité je, aby srst byla stejně dlouhá po celém těle. Diskutuje se o hmotnosti králíčků, jejich velikosti i o délce uší. Teddy je mladé plemeno (do ČR bylo dovezeno koncem roku 2005 právě z Německa), neustálené a prozatím oficiálně neuznané. Německý vzorník však doporučuje u dospělých zvířátek hmotnost 800–1700 g a délku uší 5–6,3 cm.

Přítulný společník není rád sám

„Teddík je jemné a klidné zvířátko mazlivé povahy, a tak se hodí k dětem i ke starým lidem, aby jim pomáhal zahánět samotu. Samotný králíček díky své povaze k dítěti přilne a bude ho brát za svého kamaráda. A nezáleží na tom, zda to bude sameček či samička. Teddy je společenský a za péči a pozornost se odměňuje náklonností. Otázkou je, zda se nebude nudit a vyvádět neplechy, až bude doma sám,“ říká mladá chovatelka zakrslých teddy Michaela Jurová z Malého Rečkova. Právě kvůli samotě někteří chovatelé doporučují pořídit si dva králíčky, kteří se spolu zabaví. Nejvhodnější jsou dvě sestry z jednoho vrhu nebo vykastrovaný sameček se samičkou. Tyto kombinace jsou zárukou, že se nebudou rodit mláďata, ale hlavně nebude nutné řešit spory a souboje.

Snadný chov v bytě

„Příhodné je chovat teddíky v bytě, protože žití ve venkovní králíkárně každopádně omezuje jejich kontakt s chovatelem. Potřebná je alespoň metrová klec, jesličky na seno, napáječka s vodou, miska na krmné granule pro zakrslé králíčky a toaleta. Důležitý je také výběr podestýlky, dnes převažují přírodní materiály ve formě dřevěných peletek (mnozí chovatelé používají v klecích i rošty). Peletky, kvalitní seno a granule lze bez problémů zakoupit v každém specializovaném obchodě.

Jídelníček a veterinární péče

Králíčkům přilepšuji zeleninou a ovocem, podávám jim i větvičky ovocných stromů a tvrdý chleba, aby si brousili zoubky. Začínající chovatel musí počítat také s finanční částkou za veterinární ošetření, protože zvířátka se musí pravidelně očkovat proti králičímu moru a myxomatóze a léčit proti onemocnění kokcidiózou. Správná výživa a veterinární péče mají samozřejmě velký vliv na zdraví teddíků, kteří se mohou dožít až deseti let,“ tvrdí Michaela Jurová.

Králíčka pouze od chovatele

Zakrslého teddy králíčka by měl zájemce zásadně kupovat u chovatele (adresy chovatelských stanic jsou dostupné na internetu), jen tak bude mít záruku, že po čase z něho nevyroste tříkilový králík. Prohlédne si jeho rodiče i sourozence a získá rady, jak o nového kamaráda pečovat. Někteří chovatelé dokonce s králíčkem předají kupujícímu takzvaný výpis předků (protože plemeno není oficiálně uznané a registrované při ČSCH, nemá nárok na rodokmen), kde jsou mnohdy i fotografie rodičů a prarodičů.

Klub přátel Teddíků

Teddíci se v posledních letech dostávají do popředí zájmu chovatelské veřejnosti, dokonce byl založen Klub přátel zakrslých teddy. Jak bude cesta k uznání tohoto perspektivního plemena dlouhá? To ukáže čas a šlechtitelské úspěchy. (Vedle zakrslých teddy se u nás chovají i zakrslí teddy beránci.)

Foto: Michal Jura