obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zakrslý králík Teddy, roztomilý mazlík celé rodiny

Tento králíček byl cíleně vyšlechtěn jako rodinný mazlíček. Teddy v anglickém překladu znamená medvídek a on se malému plyšovému medvídku opravdu podobá.

O milou povahu a líbivý vzhled Teddy králíčka se zasloužili především chovatelé v Německu a Holandsku křížením angorských, liščích a barevných zakrslých králíků.

Hedvábný medvídek

Jeho srst je delší, jemná, jedno a vícebarevná, přípustné jsou všechny barvy (čím je zvířátko barevnější, tím je pro dítě líbivější). Důležité je, aby srst byla stejně dlouhá po celém těle. Diskutuje se o hmotnosti králíčků, jejich velikosti i o délce uší. Teddy je mladé plemeno (do ČR bylo dovezeno koncem roku 2005 právě z Německa), neustálené a prozatím oficiálně neuznané. Německý vzorník však doporučuje u dospělých zvířátek hmotnost 800–1700 g a délku uší 5–6,3 cm.

hedvábní medvídci hedvábní medvídci Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přítulný společník není rád sám

„Teddík je jemné a klidné zvířátko mazlivé povahy, a tak se hodí k dětem i ke starým lidem, aby jim pomáhal zahánět samotu. Samotný králíček díky své povaze k dítěti přilne a bude ho brát za svého kamaráda. A nezáleží na tom, zda to bude sameček či samička. Teddy je společenský a za péči a pozornost se odměňuje náklonností. Otázkou je, zda se nebude nudit a vyvádět neplechy, až bude doma sám,“ říká mladá chovatelka zakrslých teddy Michaela Jurová z Malého Rečkova. Právě kvůli samotě někteří chovatelé doporučují pořídit si dva králíčky, kteří se spolu zabaví. Nejvhodnější jsou dvě sestry z jednoho vrhu nebo vykastrovaný sameček se samičkou. Tyto kombinace jsou zárukou, že se nebudou rodit mláďata, ale hlavně nebude nutné řešit spory a souboje.

Přítulný společník není rád sám Přítulný společník není rád sám Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Snadný chov v bytě

„Příhodné je chovat teddíky v bytě, protože žití ve venkovní králíkárně každopádně omezuje jejich kontakt s chovatelem. Potřebná je alespoň metrová klec, jesličky na seno, napáječka s vodou, miska na krmné granule pro zakrslé králíčky a toaleta. Důležitý je také výběr podestýlky, dnes převažují přírodní materiály ve formě dřevěných peletek (mnozí chovatelé používají v klecích i rošty). Peletky, kvalitní seno a granule lze bez problémů zakoupit v každém specializovaném obchodě.

Jídelníček a veterinární péče

Králíčkům přilepšuji zeleninou a ovocem, podávám jim i větvičky ovocných stromů a tvrdý chleba, aby si brousili zoubky. Začínající chovatel musí počítat také s finanční částkou za veterinární ošetření, protože zvířátka se musí pravidelně očkovat proti králičímu moru a myxomatóze a léčit proti onemocnění kokcidiózou. Správná výživa a veterinární péče mají samozřejmě velký vliv na zdraví teddíků, kteří se mohou dožít až deseti let,“ tvrdí Michaela Jurová.

na procházce na procházce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Králíčka pouze od chovatele

Zakrslého teddy králíčka by měl zájemce zásadně kupovat u chovatele (adresy chovatelských stanic jsou dostupné na internetu), jen tak bude mít záruku, že po čase z něho nevyroste tříkilový králík. Prohlédne si jeho rodiče i sourozence a získá rady, jak o nového kamaráda pečovat. Někteří chovatelé dokonce s králíčkem předají kupujícímu takzvaný výpis předků (protože plemeno není oficiálně uznané a registrované při ČSCH, nemá nárok na rodokmen), kde jsou mnohdy i fotografie rodičů a prarodičů.

Klub přátel Teddíků

Teddíci se v posledních letech dostávají do popředí zájmu chovatelské veřejnosti, dokonce byl založen Klub přátel zakrslých teddy. Jak bude cesta k uznání tohoto perspektivního plemena dlouhá? To ukáže čas a šlechtitelské úspěchy. (Vedle zakrslých teddy se u nás chovají i zakrslí teddy beránci.)

Foto: Michal Jura

Akční letáky