obrázek z archivu ireceptar.cz

Zimní pelíšky veverek, ježků, slunéček a ptáčků

Posezení na zahradě jsme vyměnili za vyhřátý dům. Jak chladné období přečkají drobní pěvci, ježci, veverky, sýkorky, lasičky, užovky či slunéčka sedmitečná?

Od jara do podzimu s námi sdíleli zahradu, vnášeli do ní život a mnohdy v ní i pomáhali. Nyní, když přichází zima, se někteří z nich ukryjí do pelíšků v podzemí, pod listí a pařezy. Jiní budou stále čiperní a otužilí vzdorovat nepřízni počasí.

Ptáčci nocují pospolu

Ptáci zimu prospat nemůžou. Buď odlétnou do teplých krajin, nebo se statečně vypořádávají se sněhem a mrazem. Když je jim chladno, načepýří se, až vypadají jako opeřené kuličky – zvětšují tak vzduchovou izolační vrstvu kolem těla. Z peří jim koukají holé tenké nožky, které je však kupodivu nezebou. Díky speciálně upravenému krevnímu oběhu nohama necítí chlad ani nevydávají zbytečně moc tepla, mohou proto klidně hopkat po sněhu.

nohy ptáky nezebou ani na sněhunohy ptáky nezebou ani na sněhuAutor: Archiv ireceptar.cz

Sýkorky, mlynaříci, brhlíci a šoupálci rádi obývají zahrady se stále plným krmítkem i v zimě. V noci se však musí chránit před silným mrazem. Když se přestanou pohybovat, ani husté peří malá tělíčka proti promrznutí neochrání. Spí proto pohromadě, v početných shlucích těsně přitisknutí jeden k druhému. Sníží tak nevýhodu drobného těla, které vychladne rychleji než velké. Celý chumel ptáčků se vecpe do dutiny ve stromě, do hnízdní budky, za odstávající kůru, pod přístřešek a v nouzi přebývá i v hustém větvoví.

Hadi pod sněhovou poduškou

Mrazivé období by obojživelníci a plazi venku nepřežili, neboť jejich tělesná teplota závisí na prostředí. Ve strnulém stavu vydrží díky „studenokrevnosti“ o hladu řadu měsíců, ale nesmějí promrznout. Jejich přežití proto závisí na vhodném úkrytu.

Užovky, slepýši i ještěrky jsou rozumnými lidmi na zahradě vítaní jako pomocníci v boji proti přemnožení hmyzu i jako vážená návštěva z přírody. Alespoň v koutě zahrady však potřebují kupu listí přikrytou klacky či kamením nebo starý trouchnivější pařez, pod které se mohou ukrýt (mrtvé dřevo je životně nezbytné i pro mnoho užitečných druhů hmyzu). Ideální je také volně přístupný kompost nebo prostorná suchá zídka, kde si nory hloubí ještěrky. Zatímco užovky rády zimují pohromadě v propletených hadích klubkách, ještěrky spí samostatně nebo v párech. Ve stavu strnulosti zimu přečkají až do jara, kdy je probudí první hřejivé sluneční paprsky.

Na dně zahradního jezírka nebo i v podzemních úkrytech mimo vodu mohou zimu přečkávat také skokani a ropuchy.

užovky tráví zimu v podzemíužovky tráví zimu v podzemíAutor: Archiv ireceptar.cz

Slunéčko spí pod mechem

Berušky patří k broukům nejoblíbenějším a na zahradě také nejužitečnějším. Ohromné množství mšic zkonzumují nejen dospělá slunéčka, ale i jejich larvy. Vykrmená larva se v létě zakuklí, vylíhne se nový brouček, a teprve když přezimuje, bude se v dalším roce rozmnožovat. Podobně jako ostatní hmyz umí slunéčko upadnout do stavu naprosté strnulosti, kdy mu nevadí chlad ani absence potravy. Před mrazem a vlhkem se však po období hlubokého spánku musí dobře schovat. Berušky proto na podzim zalézají do skulin pod kameny a staré pařezy, pod podušky mechu i starou trávu, schovávají se i pod rozpraskanou kůru starých stromů. Zkrátka, podobně jako řada dalších obyvatelů zahrady, potřebují trošku „laskavého nepořádku“. Na zahradě najdou vhodnou skrýš i pod mulčem na záhonech a dokonce jim můžeme připravit přezimovací domečky. Postačí malé dřevěné krabičky vyplněné senem nebo suchým mechem, které mají na spodu jedné strany přibližně centimetr vysokou škvírku jako vchod. Domečky pak rozmístíme pod stromy a keře.

slunéčka se snaží schovat kam to jen jdeslunéčka se snaží schovat kam to jen jdeAutor: Archiv ireceptar.cz

Podobné prostředí jako slunéčkům svědčí i dalším užitečným broukům, jako jsou střevlíci, drabčíci nebo škvoři.

Ježek sedmispáč

Roztomilí bodlináči jsou na zahradě vítáni, neboť zkonzumují spoustu plžů i nevítaného hmyzu. Zahrady ježci rádi přijmou za svůj domov, zvláště pokud jsou to místa pestrá, s dostatkem vegetace a úkrytů na spaní i zimování. Pro ježky jsou rájem zahrady, kde naleznou snadno přístupný kompost, starý pařez nebo větší kupku dříví a listí, pod kterou se mohou zahrabat. Do kompostu nebo pod zem jim dokonce můžeme zabudovat malé dřevěné domky na spaní.

Zimní úkryt si ježci vyhlédnou už v září nebo v říjnu. Hlavní příprava pak spočívá v důkladném vykrmení se – jen dostatečné zásoby tuku umožní ježkům přečkat zimu. Ti největší jedlíci se dovedou vykrmit až na váhu 2 kg, i když ještě před měsícem byli sotva kilogramoví. Když pak podle stále klesající teploty usoudí, že nastal čas, zavrtají se do úkrytu. Jejich teplota pozvolna klesne až na 5 °C, tělesné pochody běží v nejmenším možném rozsahu, aby ztrátu energie stačily pokrýt zásoby tuku. Zjara se ježci probudí jaksepatří hubení a vyhládlí.

ježek v listopadu by měl vážit nejméně 600 gobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud mládě, které se nestihlo dostatečně vykrmit, váží ještě v říjnu méně než 400 g, zimu pravděpodobně nepřežije. Můžeme je odnést do záchranné stanice, nebo mu sami pomoci. Stačí mu poskytnout pelíšek třeba v chladnějším, ale bezmrazém sklepě a každý večer ho krmit. Podmínkou je ovšem jídelníček vhodný pro hmyzožravce, tedy drůbeží a libové hovězí maso, vajíčko, kvalitní granule pro psy a kočky, ale v žádném případě ne mléko! Vykrmený ježek obvykle upadne do zimního spánku, na jaře ho odpočatého můžeme vypustit.

Tajné skrýše veverek

Na rozdíl od ježků veverky do hlubokého zimního spánku neupadají. Tyto stále aktivní akrobatky v hnízdech v korunách stromů prospí jen ty nejnevlídnější dny. Zimní příbytky si staví nejraději v dutině stromů, nebo jako dokonale spletenou kouli z větviček. Opatří je také důkladnou izolací – z rozcupované kůry vyrábějí skvělou izolační vatu. Zatímco venku mrzne, veverka si doma dovede udržovat teploučko až 20 °C. To ale znamená, že její metabolismus, na rozdíl od zimních spáčů, běží naplno a potřebuje stálý přísun potravy. Když se počasí umoudří, vydají se veverky ihned shánět něco na zub. Ovšem nabídka zimní přírody je skoupá, k mání jsou leda smrková semínka. Veverky by nepřežily bez pořádných zásob, které si v důmyslných úkrytech střádají v období hojnosti. Ukládají nejen na živiny a energii bohaté ořechy a semena, ale třebas i houby. Podobně jako ptáčky i veverky můžeme v zimě přikrmovat. Stačí pod stromy zavěsit krmítko a naplnit je slunečnicovými a dalšími semínky, oříšky, potěší i kousek jablka.

veverky jsou čiperné i v ziměveverky jsou čiperné i v ziměAutor: Archiv ireceptar.cz

V podzemí to stále žije

Krtci, vybavení sametovým kožíškem, pracují i v zimě. Stále probíhají chodbičkami a hledají něco k snědku. Přemístí se ale do nižších pater, kde nemrzne a kde je i více potravy. Přesto je jistější si na zimu připravit zásoby z ulovených žížal. Krtci jim překousnou nervy v hlavové části tak, že žížaly stále žijí, ale nemohou utéct. Když ježek všechny živé konzervy nespotřebuje, žížaly se díky ohromné regenerační schopnosti na jaře vzpamatují a odlezou.

krtkovi je v podzemí dobře v létě i v ziměkrtkovi je v podzemí dobře v létě i v ziměAutor: Archiv ireceptar.cz

Krtci střídavě spí a kontrolují chodbičky, ať je den či noc, léto nebo zima. Potřebou spánku se velmi blíží lidem, spí celkem osm hodin denně.

Neúnavné lasičky

Zimní odpočinek neznají ani lasice hranostaj a lasice kolčava. I v zimě pod rouškou tmy pobíhají po zahradě a pomáhají likvidovat přemnožené hlodavce. Větší lasice hranostaj, která v zimě splývá se sněhem díky krásnému bělostnému kožíšku, se specializuje na hryzce a hraboše. Pronásleduje je až do jejich nor, kterými se díky štíhlému hbitému tělu snadno protáhne. Menší lasice kolčava podobně loví myši. U nás si i v zimě ponechává na hřbetě hnědý (i když teplejší) kožíšek, v severnějších oblastech a vysokých horách se na zimu převléká do bílého.

lasičky nespí zimním spánkemlasičky nespí zimním spánkemAutor: Archiv ireceptar.cz

Lasičky si nemohou vytvořit zásoby tuku a zimu prospat jako třeba ježek – jakmile by začaly tloustnout, neprotáhly by se úzkými chodbami za svou kořistí. Denní úkryt lasičky nacházejí ve stodolách a kůlnách a také v hromadách dřeva.

Akční letáky