"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe," říkával americký humorista Josh Billings. Bezpodmínečná láska je psům naprosto vlastní, což chovatelé psů moc dobře vědí a oceňují. Ovšem kde se tento okouzlující cit bere, to je tak trochu záhada. Někteří čtyřnožci jsou schopni zahrnout láskou celou rodinu, v níž žijí, jiní psi však svou oddanost a lásku projevují jen jednomu oblíbenému člověku.

Klíčová je časná socializace psa

Existuje hned několik faktorů, které v tomto směru mohou ovlivnit rozhodnutí vašeho psa. Období rané socializace každého psa je určeno dnem jeho narození a trvá do šesti měsíců věku. Všechna štěňata jsou v tomto věku velmi vnímavá, není tedy divu, že sociální zážitky z tohoto období je ovlivňuji po celý jejich život. Nadmíru důležité pro štěňata je široká škála pozitivních interakcí s co největším množstvím různých lidí, míst, ale i věcí.

Své o této problematice vědí lidé, kteří získali svého psa v období, kdy byl ještě štěnětem. Takoví majitelé vědí přesně, na koho a na co pes reaguje s nadšením, kdy má radost ze setkání s některými osobami, nebo kterých lidí, nebo psů se bojí. Zcela jiná je však situace v případě, že jste svého psa například adoptovali z útulku v době, kdy byl již dospělý. Byl-li takový pes původně vychováván pouze ženou po celou dobu prvního půl roku, je možné, že se bude bát mužů, protože se s nimi doposud nesetkal.

Ale není třeba zoufat, na socializaci vašeho psa není nikdy pozdě. Čím více různých zážitků s ostatními lidmi, psy a situacemi budou mít, tím lépe se v budoucnu přizpůsobí a budou vše snáze chápat.

Pozornost a náklonnost vytváří pouta

Možná jste právě vy tou osobou, která krmí vašeho psa a chodí ho venčit. Ale pokud mu váš partner věnuje více svého volného času, hraje si s ním a zahrnuje ho svou pozorností a náklonností, pak váš pes přilne spíše k němu. Pro psa jsou právě náklonnost a pozornost těmi rozhodujícími faktory pro volbu oblíbené osoby. Půlhodinová procházka pro vašeho psa neznamená zdaleka totéž, jako půlhodina strávená s ním intenzivní interaktivní hrou.

Proč dáváme svým psům pamlsky, když je trénujeme? Je to proto, že se tak rozvíjejí pozitivní spojení při tréninku. Trénink vedený formou pozitivní motivace je vždy úspěšnější než forma výcviku metodou cukru a biče. Psi vždy raději uposlechnou příkaz od osoby, který je odmění něčím chutným za dobře provedený povel. Postupně si tak psi vytvářejí velmi pozitivní vztah s osobou, která jim nabízí něco, co jim maximálně vyhovuje. Oblíbený člověk vašeho psa tedy nabízí psovi něco, co nikdo jiný nedělá, nebo dělat nemůže.

Jak se stát oblíbenou osobou?

Tušíte, že nejste favoritem vašeho psa, ale chtěli byste se jím stát? Poradíme vám, jak vylepšit vaši vzájemnou vazbu. Tím nejlepším, co pro vzájemné posílení dobrých vztahů s vaším psem můžete udělat, je věnovat mu denně alespoň 30 minut vašeho soustředěného času. Věnovat čas opravdu jen jemu a nezaměstnávat se ničím a nikým jiným než vaším psem. Vymýšlejte na každý den jiný způsob zábavy. Tak nejlépe poznáte, co vašemu psu dělá radost a co mu vyhovuje. Zkoušejte s ním nové sportovní aktivity, přetahujte se s ním, dělejte vyhledávání, aportování, běhejte společně se psem, trénujte agility nebo flyball, zkrátka ho aktivně a intenzivně zabavte. Buďte se svým psem jako jeden tým. Výsledek se brzy dostaví.