Plíseň je neřád a vyskytuje se převážně v místech s nadměrnou vlhkostí a špatným odvětráváním. Nejenže vypadá nevzhledně, ale navíc zapáchá a je zdraví nebezpečná. Její spory mohou významně přispět k vážným zdravotním obtížím, které se nejčastěji týkají dýchacího ústrojí. Nezanedbávejte proto pravidelnou údržbu a čištění koupelny. V tomto případě se totiž jedná o opravdu rizikovou lokalitu.

Jak se efektivně vyhnout plísni? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Sledujte vlhkost vzduchu

Plísněmi nejohroženějším místem našich bytů a domů je samozřejmě koupelna, ale tato lapálie se může objevit i na jiných místech. Nejčastěji na toaletě a v kuchyni, kde se vaří. Aby se plísním nedařilo, je především nutné zajistit správnou cirkulaci vzduchu. Nezanedbávejte pravidelné větrání.

Kdy se plísním daří

Naprosto nejlepší podmínky má plíseň pro svůj růst při vlhkosti nad 85 % a teplotě mezi 20 až 30 stupni Celsia. Tam, kde je sucho, plíseň jen tak nenajdete, tudíž je nutné nedat plísním žádnou příležitost ke vzniku.

Ocet je doslova „jednička“

Ocet je účinný ničitel plísní a jeho použití je jednoduché. Dle míry zasažení můžete využít buď čistý koncentrát, anebo vodou zředěnou variantu. Nejjednodušší je nanášet ocet pomocí rozprašovače, nechat minimálně 20 minut působit, setřít houbičkou a místa opláchnout čistou vodou. Ocet je dokonalým bojovníkem proti plísním, protože dokáže zničit až 82 % druhů, včetně černé.

Jedlá soda není pozadu

Na plísně funguje perfektně i jedlá soda. Když ji smícháte s pár kapkami vody, vznikne vám dokonalá čisticí pasta. Naneste ji na zasažená místa, nechte ji zaschnout, a asi po půl hodině ji setřete. Jedlou sodu lze využít i jako účinnou prevenci. Udělejte si čisticí roztok ze 2 malých lžiček sody smíchaných s 0,5 l vody a pravidelně ho aplikujte na problematická místa.

Jděte na to chytře - s chytrou houbou

Znáte chytrou houbu? Je to výborný ekologický likvidátor plísní. Kromě toho, že vám pomůže zbavit se plísní na vašem těle, porazí plísně i v koupelně. Chytrá houba totiž na plísni parazituje a nakonec ji „požere".

Související články

Zdroje: www.kupi.cz, www.ceskestavby.cz, www.ceskykutil.cz