Zdroj: shutterstock

Jak vysadit a pěstovat ořešák

Ořešáky pocházejí z Asie a jižní Evropy a vybírat si můžeme z několika variant. Praktické jsou samosprašné odrůdy s polotvrdou skořápkou, tzv. papíráky. Často se u nás vyskytují i ořešáky červenojádré, pro které je typické karmínové zbarvení jádra.

Vhodné stanoviště pro ořešáky

Vhodná doba pro výsadbu ořešáků nastává na jaře a na podzim. Strom dobře prosperuje na světlém a slunném stanovišti, zároveň potřebuje pro své mohutné kořeny do budoucna poměrně hodně prostoru. Výborně se mu bude dařit v nížinách, ale s velkým úspěchem se ořešáky pěstují i ve vyšších nadmořských výškách. Stanoviště ořešáku by nikdy nemělo být severní a určitě by mělo být chráněno před mrazivými a silnými větry. Půda pro výsadbu nesmí být přemokřená nebo naopak po většinu roku suchá. Ořešáku vyhovuje půda s dostatkem humusu a vláhy, ideálně i bohatá na vápník.

Zdroj: shutterstock

Vysazujeme ořešáky

Chystáte-li se vysadit alej ořešáků, pamatujte na značné rozestupy. U mladých stromků se to možná nezdá, ale ořešák poměrně rychle roste a sílí a není nic horšího, než když jsou stromy namačkané v aleji jako chudí příbuzní. Ořešáky vysazujte s rozestupy od sebe alespoň 14 metrů. U nižších či roubovaných variant stačí vzdálenost 10 metrů. Výsadba samotného stromu se nijak neliší od výsadby ovocných či okrasných dřevin. „Pro výsadbu ořešáku si připravte jámu o výšce 50 centimetrů a podobné šířce. Jáma by nikdy neměla být zcela symetrická, ale naopak obsahovat různé prohlubně, aby se strom dobře zakořenil a kořeny přirozeně prorůstaly do půdy. Kořeny ořešáku se před výsadbou nikdy nezkracují. Strom se sází přibližně o 10 centimetrů výše, než je úroveň země. Půda totiž sesedne. V období po výsadbě strom zalévejte a zafixujte pomocí kůlu," vysvětluje na základě letitých zkušeností s ořešáky šéfzahradník z Flosu Vašek Mařík.

Hnojení pro zdárný růst

Pro podzimní hnojení se používají fosforečná a draselná hnojiva. Strom díky nim dobře poroste a lépe se ujme. Během roku (od května do konce června) se ořešáky zpravidla přihnojují dusíkatými hnojivy. Na podzim se musejí ořešáky pravidelně prořezávat.

Zdroj: shutterstock

Ořešák potřebuje vláhu

Při nedostatku vody ořešák špatně roste, prosychá a nové větve snad ani nezaznamenáte. Nejvíce vody strom spotřebuje v období růstu plodů, tedy od května do června. V té době byste ho měli pravidelně zalévat a dopřávat mu tak optimální podmínky pro zdárný růst.

Podzimní péče o ořešáky

Strom je plně mrazuvzdorný, ale i tak se mladé stromky chrání. Pozdní mrazíky totiž mohou popálit květy ořešáku a zhatit tak vaše plány na dobrou úrodu. Nově vysazené ořešáky tedy chraňte jutovinou nebo rákosem. U starších stromů se používá deska, která ořešák z jižní strany zakryje, aby na něj nesvítily zimní sluneční paprsky a neprobudily ho předčasně ze zimního odpočinku. Žádnou další ochranu na zimu ořešáky nepotřebují.

Akční letáky