Zdroje: YouTube.com, toprecepty.cz, imnam.cz
Zatímco na perníčkách, pracnách a vanilkových rohlíčkách žádná velká věda není, existuje několik druhů cukroví, které vyžadují o trochu více práce. Například pařížské rohlíčky. Ty jsou považovány za luxusní cukroví, do jeho přípravy se ale právě kvůli obavám z náročnosti nepouští každý. Strach je však naprosto zbytečný.
Historie pařížských rohlíčků
Pařížské rohlíčky mají původ v 17. století ve Francii. Jedna z verzí tvrdí, že pařížské rohlíčky byly inspirovány tureckými pekaři, kteří při obléhání Vídně v 17. století objevili turecký pekařský recept a přenesli ho do Paříže po svém neúspěšném útoku. Jiná verze říká, že vynálezce byl pařížský pekař, který vytvořil tvar rohlíčku podle půlměsíce, což byl symbol Osmanské říše. Bez ohledu na původní příběh se pařížské rohlíčky staly ikonou francouzské kuchyně a dnes jsou oblíbeným cukrovím po celém světě. Jejich lehkost a výrazná chuť dělají z pařížských rohlíčků neodolatelný pečivo pro každou příležitost.
Pařížský krém
Předpokládá se, že tyto rohlíčky vznikly coby zmenšená a zjednodušená verze pařížského dortu. Stejně jako do něj, i na pařížské rohlíčky se původně dával hlavně pařížský krém. Právě ten je ale často kamenem úrazu, neboť je poměrně dost náročný na výrobu a nemusí se povést každému. Lidé si proto začali pomáhat nejrůznějšími vychytávkami a lahodný krém, který se skrývá pod čokoládou, různě nahrazovaly. Někteří například vsadili na klasický máslový krém, do něhož přidali lžíci hořkého kakaa, aby se vyhnuli přípravě klasického pařížského krému.
Jde to ale i zcela bez čokoládového krému a výsledek je možná ještě uspokojivější. Přece jen, co by mohlo na křehkém ořechovém těstě, jemném žloutkovém krému a čokoládové polevě chutnat jinak než božsky?
Pařížské rohlíčky
Na přesný postup, jak připravit pařížské rohlíčky, se podívejte ve videu:
Pařížské rohlíčky zvládne připravit úplně každý, stačí se jen držet každého zmíněného kroku. Začněte tím, že si vezmete velkou mísu a v ní promícháte 250 gramů mletých vlašských ořechů a 50 gramů strouhanky. Pak přidejte 300 gramů moučkového cukru, 50 gramů hladké mouky a 2 středně velká vejce. Všechny suroviny v rukách propracujete, dokud nevznikne pevné těsto.
Díky absenci másla jej nemusíte dávat ani odpočinout do chladničky a můžete s ním rovnou pracovat. Těsto si tedy dejte na lehce pomoučený vál a rozválejte jej tak, aby bylo vysoké zhruba 0,5 centimetru. Pak si vezměte vykrajovátko na rohlíčky a z těsta jednotlivé rohlíčky vykrojte. Položte je na pečícím papírem vyložený plech a pečte asi 8 minut při 200 stupních Celsia.
Žloutkový krém
Hotové rohlíčky nechte zchladnout a mezitím si připravte krém. Do žáruvzdorné mísy dejte 4 žloutky a 2 celá vejce. Přidejte 4 lžíce moučkového cukru, mísu postavte do vodní lázně a v ní vejce s cukrem šlehejte tak, aby z nich vznikla hustá pěna. Mísu s pěnou odstavte a nechte její obsah zchladnout. Pak do ní přidejte 600 gramů měkkého másla a začněte znovu šlehat. A zašlehejte do krému také 5 panáků rumu.
Hotovým krémem naplňte cukrářský sáček a krém úhledně nastříkejte na každý jeden rohlíček. Rohlíčky s krémem dejte na 15 minut zatuhnout do mrazáku a zbylý čas využijte na rozehřátí 300 gramů čokoládové polevy. Pak už jen rohlíčky vyndejte z mrazáku a z horní strany je namočte v čokoládě. A je hotovo. Rohlíčky dejte znovu do chladu (tentokrát alespoň na 24 hodin) a můžete servírovat. Vzhledem k tomu, že toto vánoční cukroví obsahuje krém s máslem, připravujte jej raději až těsně před Vánoci, aby vydrželo přes svátky.