penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zajímavé léčivé účinky zimní houby, penízovky sametonohé

Penízovku sametonohou si cenilo naše lidové léčitelství, zrovna tak jako tradiční čínská medicína. I moderní výzkumy potvrdily její podivuhodné účinky.

V lidovém léčitelství se penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) používá jako přírodní antibiotikum k léčení zánětů, bělotoku, různých dermatóz, alergie, astmatu, Crohnovy choroby, jako prostředek proti nespavosti a k podpoře imunitního systému, ale také k posílení činnosti slinivky břišní.

V tradiční čínské medicíně je tato houba aplikována při chorobách jater a při žaludečních vředech, což je v souladu se zjištěním, že tato houba působí proti bakterii Helicobacter pylori – údajně časté příčině vzniku žaludečních vředů.

Drobná penízovka sametonohá v sobě ukrývá mnoho cenných látek Drobná penízovka sametonohá v sobě ukrývá mnoho cenných látek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Protirakovinné látky izolované z houby

Penízovka sametonohá obsahuje celou řadu látek s léčivými účinky. Již před padesáti lety bylo z této houby izolováno cytostatické antibiotikum nazvané flammulin, účinné proti sarkomu 180 a Ehrlichovu karcinomu. Protirakovinové účinky mají ale i některé další v této houbě přítomné látky, např. glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomannoglukan a izoflavon genistein, potlačující dělení některých rakovinových buněčných linií u lidí, zejména rakoviny vaječníků a karcinomu prostaty.

Přírodní antibiotikum

Penízovka sametonohá obsahuje také enokipodiny A–D, látky s antibakteriálními účinky, včetně látek proti zlatému stafylokoku, jakož i látky snižující krevní tlak a hladinu cholesterolu. Významný je i nedávný nález velutinu, který je v houbě obsažen a který potlačuje aktivitu reverzní transkriptázy viru HIV–1.

penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak penízovku užívat?

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K posílení odolnosti organismu jsou účinné jak čerstvé houby, tak sušený prášek.

K posílení činnosti slinivky břišní používáme lihovou tinkturu z čerstvých nebo sušených hub, kterou si buď zhotovíme sami, anebo ji zakoupíme v obchodech s potravinovými doplňky. Používáme 1 kapku na 1 kg tělesné hmotnosti, přičemž tuto denní dávku rozdělíme na 2 až 3 dílčí dávky.

Akční letáky