Víte, jak na hryzce?
Zdroj: Profimedia

Jak se zbavit hryzce, než zničí ovocné stromy: Využijte toho, že nesnáší průvan

Zlobí vás na zahradě hryzec? Hlodavci v okolí domu a zahrady skutečně nejsou populární a zbavit se jich bývá náročné. Víte, jak se zbavit hryzce?

Zdroje: www.bydlimekvalitne.czwww.ceskestavby.cz

Na hryzce budete muset vyzkoušet fígl nebo dva

Na to, jak se zbavit hryzce, není jednoduchá odpověď. Obvykle zahrádkáři musejí vyzkoušet mnohé metody a pasti, než se jim podaří hryzce zbavit natrvalo. Někdy bohužel hryzci neodejdou natrvalo a do původních míst se opětovně vracejí. Holt, doma je doma!
Jaké taktiky můžete vyzkoušet? Je jich několik. Znáte je všechny?

Hryzci a hraboši nejsou na zahradě vítanými hosty. Hryzci a hraboši nejsou na zahradě vítanými hosty. Zdroj: ressormat / Shutterstock

Zbavte se hryzce pomocí elektroniky

Hryzcům a dalším hlodavcům vadí akustické nástrahy, které hryzce ruší a vadí jim. Takové „rádio“ pro hlodavce je malé zařízení, které vydává téměř neslyšitelné zvuky. Bývá na baterky nebo solární pohon. Můžete tyto elektronické odpuzovače rozmístit kdekoli a místa průběžně měnit.

Hryzec vodní Hryzec miluje blízkost vody.  Zdroj: Ian Schofield / Shutterstock.com

Zabraňte hryzcům v ožírání nových stromků

Vzhledem k tomu, že hryzci si libují především v ožírání kořenového balu mladých stromků, můžete zvážit výsadbu do drátěné krabice. Jde o barieru, která hryzci nedovolí dostat se ke kořenům rostliny. Sice hryzce aktivně neodhání, ale zároveň hryzci neposkytne chutný oběd a ten se musí poohlédnout jinde.

Louka poškozená působením hryzce vodního. Louka, kde bydlí hryzec. Zdroj: Ingrid Maasik / Shutterstock.com

Zbavte hryzce svobody

Také je možný odlov hryzce pomocí návnady a pasti. Umístění pasti je zásadní. Nejlepší možné místo je takové, kdy hryzec nemůže past obejít.

Pasti je složité použít, pokud máte na zahradě běžně zvířata nebo malé děti. I když není past sama o sobě nebezpečná, rozhodně je možné, že by způsobila zranění. Pasti jsou určené pro malá zvířata, malý člověk nebo velký pes by si mohli ublížit.

hryzec vodní (Arvicola terrestris) Hryzec vodní (Arvicola terrestris) Zdroj: Shutterstock.com / Arvicola terrestris

Využijte hryzcovy slabosti

Zajímavým a prý i velmi účinným prostředkem je použití foukače na listí. Takový fukar je nutné hryzci strčit zapnutý do nory, aby tam pěkně provětral chodbičky. Fukar je nutné použít opakovaně, takže nestačí, že si jej půjčíte na víkend od známého. Nicméně je to jeden z prostředků, který si zkušení „lovci hryzců“ pochvalují pro jeho jednoduchost a funkčnost.

Akční letáky