Podzim je doba, kdy můžete vysazovat okrasné cibuloviny pro příští jaro na záhony i do trávníku, vkládat cibulky do nádob pro zimní i jarní rychlení. Jednou z nejoblíbenějších a nejatraktivnějších okrasných cibulovin je hyacint. Jeho zářivá, veliká a sladce vonící květenství vydrží krásná po velmi dlouhou dobu. Uplatní se na zahradě i v nádobách.

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) je v Evropě obdivován již od 17. století, kdy byl poprvé dovezen z Asie. Velké oblibě se těší dodnes, kdy je vyšlechtěný do ještě pestřejší palety barev.

Jak pěstovat hyacint

  • Hyacintům svědčí výživná, lehčí půda obohacená vyzrálým kompostem a slunné místo.
  • Cibule se koncem září či v říjnu sázejí do hloubky 15 cm ve vzdálenostech 10-20 cm od sebe.
  • Proti vymrznutí v zimě je ochrání přikrývka ze suchého listí, slámy, nebo rašeliny. Na jaře ji včas odstraňte, aby mohly kvést.
  • Někteří pěstitelné cibule každoročně vyzvedávají ze země a uchovávají na suchém místě při teplotě kolem 15° v bedničce s rašelinou. Je to sice poněkud pracnější, ale rostliny si zachovávají vyšší vitalitu.
  • Pod odkvětu seschlé květy odstraňte sdrhnutím – rostlina by se tvorbou semen zbytečně vysilovala a vytvořila by kvůli tomu malou cibuli. Rozmnožovat hyacint můžete právě s pomocí cibule mnohem snáze, nežli by tomu bylo u semen (šlechtěné druhy by navíc mohly ztratit své vlastnosti).

Množení hyacintu nařezáváním cibule

Tento postup je možné provést také v létě (červnu) a naříznuté cibule pěstovat v teple kolem 25°C v pařeništi, skleníku či pod plastovým krytem na záhoně. Vzniklé cibulky se pak vysazují na podzim.

Hyacint se přirozeně rozmnožuje tvorbou malých postranních cibulek. Většinou je ale tvoří velmi pomalu, někdy vůbec. S pomocí starého zahradnického triku můžete z jedné cibule vypěstovat několik nových hyacintů. Zde neplatí, že méně znamená více, ale naopak – znásobené množství květů má mnohem větší efekt!

  1. Cibuli očistěte od substrátu a odstraňte z ní suché vrstvy slupek.
  2. Do spodní, rozšířené části cibule (podpučí) udělejte dva zářezy – jeden kolmo na druhý tak, aby vzniknul kříž. Měly by sahat až do třetiny cibule (tam, kde je nejširší). Pokud je cibule velká a dobře vyvinutá, můžete ji naříznout i na třikrát.
  3. Řezné plochy popraště rozdrceným dřevěným uhlím.
  4. Naříznutou cibuli zasaďte do květináče s navlhčeným substrátem obráceně, než je běžné – tedy podpučím s naříznutým křížem nahoru. Naříznutou část nechejte vyčnívat nad substrát.
  5. Nádobu s naříznutou cibulí nechejte v domě na teplém místě, dokud se nevytvoří malé cibulky. Ideální je vysoká vzdušná vlhkost – udržujte ji pomocí plastového, perforovaného krytu.
  6. Dceřiné cibulky budou zcela zralé až v létě, kdy zaschnou listy kolem mateřské cibule. Pak je odeberte, uchovejte v suchu a na podzim je můžete vysadit.
  7. Místo nařezávání také můžete z podpučí vyříznout celý kužel, zasahující až do čtvrtiny cibule. Dále se postupuje stejně, jako při nařezávání. celou vzniklou řeznou plochu je třeba poprášit fungicidem či rozdrceným dřevěným uhlím. Tento postup obvykle zajistí ještě více cibulek, než nařezávání.
  8. Dceřiné cibulky budou kvést za dva až tři roky od výsadby, kdy dostatečně dorostou a zesílí.

Zrychlený průběh rozkvétání hyacintu nabízí video s názvem Hyacinth Time-lapse

Zdroj: Youtube