Proč zalévat některé rostliny mlékem?
Zdroj: Profimedia

Naše babičky zalévaly některé rostliny mlékem: Úrodu měly maximální

Mléko postaví na nohy nejen člověka, ale i rostliny. Vyzkoušejte mléčnou zálivku na vaši zeleninu, bylinky nebo okrasnou zeleň. A uvidíte ten výsledek!  

Aby vaše zeleň dobře rostla, potřebuje pravidelnou zálivku a půdu s dostatkem živin. Proto si většina zahradníků zakládá na časté zálivce a použití pírodních nebo koupených hnojiv. Naši předkové měli také svoje zdroje a jedním z nich je osvědčené mléčné hnojivo. Prakticky jde o zálivku, která rostlinu nejen osvěží, ale také ji předá spoustu vitaminů, minerálů a výživných látek.

Dávka vápníku a fungicid

Mléko je v porovnání s jinými hnojivy poměrně levná záležitost. Pokud máte možnost ho získat v přirozené, nepasterizované verzi, je ještě výživnější než to, které koupíte v plastové lahvi nebo tetrapakové kabici v obchodě. Nápoj obsahuje nejen prospěšné bílkoviny, ale i vitamin B, cukry (ty dávají rostlinám energii a „drajv“, aby plodily co nejvíce) a také spoustu minerálů. Tím nejdůležitějším z nich je vápník. Když se ho rostlině nedostává, je slabá, zakrslá a její vývoj je pozadu. Nezřídka se stává terčem různých parazitních hub a plísní. Mléčná sprška rostlince předá pořádnou porci vápníku a zároveň funguje i jako přírodní protiplísňový prostředek.

Mléko je v porovnání s jinými hnojivy, poměrně levná záležitost. Mléko je v porovnání s jinými hnojivy poměrně levná záležitost. Zdroj: Profimedia

Řešení jen pro vyvolené

Jak už to bývá, nic není samospásné. Ani mléčná zálivka. Podle odborníků prospívá zejména květinám i zelenině, které mají rády neutrální nebo zásaditý substrát. Co se týče zeleniny, tak jsou to například rajčata, okurky a papriky.

U okrasných rostlin jsou to například plaménky (clematis), mochna husí, pomněnkovec, zvonkovec, čemeřice nebo karafiát. Z keřů například šeřík, zlatice převislá, tavolník či buxus. Mléko můžete použít i k péči o pokojové rostliny, například břečťan, aloe vera, palmu, kapradiny či sanseviera. Mléko naopak nikdy nepoužívejte na zeleň, která upřednostňuje kyselejší půdu, mohla by jim uškodit! Stopku mléku dejte v případě brusinek, borůvek, dlužich, rododendronů či vřesu.

Mléčné hnojivo je vhodné pro rostliny, které upřednostňují neutrální neho zásaditou půdu. Mléčné hnojivo je vhodné pro rostliny, které upřednostňují neutrální nebo zásaditou půdu. Zdroj: Profimedia

Jak se hnojí mlékem:

Mléko samo o sobě je pro rostliny dost těžký kalibr. Proto je potřeba smíchat tři díly studené vody s jedním dílem mléka. Roztok nalijte do rozprašovače a oroste jím rostliny. Uvidíte, že naprosto pookřejí.

Bonus: Kefírový doping

Na hnojení okurek můžete použít i kefír, který jim dodá více energie než obyčejné mléko. Okurka, která musí unést těžké plody si to zaslouží. Příprava je snadná: Smíchejte 1 l kefíru (pouze přírodního, s probiotiky) s 10 litry vody. Do směsi vmíchejte ještě tři kapky jódu a rovnou aplikujte na okurkový záhon.

Mléko dodá rostlince energii, výživivné látky a zároveň jí ochrání proti plísním. Kefírový postřik pomáhá obzvlášť okurkám.  Zdroj: Profimedia

Zdroje: www.adbz.cz, www.chalupari-zahradkari.cz

Akční letáky