Pelargonie neboli muškáty pocházejí z Jižní Ameriky a v posledních letech jsou opět velice populární rostlinou.
Zdroj: shutterstock.com

Co udělat s muškáty právě teď: Přišel čas na první zálivku z droždí

Muškáty patří mezi jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějších květin. Když je o ně dobře postaráno a daří se jim, jsou dokonalou pastvou pro oko. Vyrobte si hnojivo z droždí, vaše muškáty po něm budou růst jak zběsilé a budou plné bohatých květů.

Pelargonie neboli muškáty pocházejí z Jižní Ameriky a v posledních letech jsou opět velice populární rostlinou. S oblibou se pěstují nejen na zahradě, ale i na terasách a balkonech. Vybírat můžete z více než tisíce různých druhů a také z mnoha odstínů barev. Jde o naprosto nenáročné květiny a pokud jim poskytnete správnou péči jsou schopné kvést od brzkého jara až do podzimu.

Zvolte to nejlepší místo

Muškáty milují hodně slunce a světla, odmění se vám opravdu bohatým květenstvím. Snesou i jižně orientované polohy. Příliš stinné stanoviště způsobí nehezký vytáhlý růst a málo květů. Takže v horku se o ně při celkové dobré péči bát nemusíte! Ovšem chraňte je před deštěm a velkými letními bouřkami, které je mohou snadno polámat.

Muškáty milují hodně slunce a světla, odmění se vám opravdu bohatým květenstvím. Muškáty milují hodně slunce a světla, odmění se vám opravdu bohatým květenstvím. Zdroj: shutterstock.com

Dodejte muškátům živiny

Na co byste nikdy neměli při pěstování muškátů zapomenout, je vhodné hnojení, které vyživí všechny části rostliny, včetně jejich listů a květů. Proto pro vás máme skvělý tip na domácí hnojivo.

Jak si připravit hnojivo z droždí

Co budete potřebovat:

  • 3 l teplé vody
  • 1 kostka čerstvého droždí
  • ½ šálku cukru

Ve vhodné nádobě rozpusťte v 1 l vody kvasnice i cukr a nechte směs asi 2 týdny kvasit. Použijte vodu o maximální teplotě do 35 ˚C, aby nedošlo ke zničení kvasinek. Naplněnou nádobu v žádném případě nezavírejte, mohla by vám pod tlakem kvašení prasknout a o vzácnou směs byste tak mohli zbytečně přijít. Po dokončení fermentačního procesu smíchejte zkvašenou směs s dalšími 2 litry čisté teplé vody. K dispozici budete mít 3 litry skvělého koncentrovaného domácího hnojiva, které už jen zředíte a budete moci aplikovat.

Jak ředit a používat

Před použitím zřeďte 1 šálek vyrobeného koncentrátu z droždí v 10 litrech vody. Jestliže vám stačí menší množství, dodržujte vždy poměr 1:10. Hnojivem zalévejte jednou do týdne, v ideálním případě hned ráno nebo večer po západu slunce. A bonus navíc? Hnojivo můžete použít i jako postřik.

Čas na droždí je kdykoliv

V případě dodávky živin kvasnicemi se nemusíte nijak omezovat a dodávejte je muškátům po celou sezónu. Nejen na jaře, kdy potřebují první výživu, ale i během celého léta, aby začaly intenzivně a krásně kvést. Stejně tak je to i na podzim, kdy si rostliny začínají připravovat zásoby a látky k přezimování.

Proč je droždí jako hnojivo ideální

Kromě kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae obsahuje čerstvé i sušené droždí velké množství minerálů a stopových prvků. Zvláště je bohaté na železo a měď, obsahuje vzácné enzymy, esenciální kyseliny a minerální soli. Nezanedbatelné je i pestré množství vitamínů, zejména vitamínu D a skupiny B.

Ve vhodné nádobě rozpusťte v 1 l vody droždí i cukr a nechte směs asi 2 týdny kvasit. Ve vhodné nádobě rozpusťte v 1 l vody droždí i cukr a nechte směs asi 2 týdny kvasit. Zdroj: shutterstock.com

Jak hnojivo skladovat

Připravenou směs pokryjte prodyšnou gázou, nejlépe ve skleněné nádobě a udržujte ji nejlépe v lednici při teplotě okolo 5 °C, aby vám vydrželo co nejdéle. Obsah jednou za čas promíchejte.

Přínosy droždí pro muškáty

  • Sazenice lépe zakoření a bude se rychleji vyvíjet.
  • Kořenový bal se rychleji rozroste a bude silnější a odolnější.
  • Rostliny budou celkově robustnější.
  • Nové pupeny a květy se budou tvořit častěji a budou mnohem bohatší.
  • Zlepší se kvalita půdní mikroflóry.
  • Bude omezen výskyt škůdců a muškáty budou více chráněné.

Zdroje:

www.hobby.instory.cz, www.jaksiudelat.cz,  www.hobby.magazinplus.cz

Akční letáky