Brugmansie: andělské trumpety dorůstají až do dvoumetrové výše
23. 9. 2011

Brugmansie: andělské trumpety dorůstají až do dvoumetrové výše

Rozložitá rostlina s obřími, bílými, žlutými i růžovými květy přináší fascinující podívanou. Můžete ji pěstovat na zahradě, terase i balkóně. Andělské trumpety existují dokonce i v plnokvěté formě.

Brugmansie (Brugmansia suaveolens), lidově andělské trumpety, je rozložitý keř, který u nás dorůstá až do výšky dvou metrů. V teplé části Jižní Ameriky – v západní Amazonii – roste i do výšky 9 metrů. Pěstovat lze i další druhy Brugmansie a rozličné okrasné variety.

Rostlina je velmi blízce příbuzná durmanu obecnému (Datura stramonium), lidově panenská okurka.

Brugmansie může přezimovat i beze světla

i

Každý rok na jaře brugmansii hluboce seřízneme – řežeme ale pouze jednoleté výhony, rostlina ze staršího dřeva hůře obráží.

V našich podmínkách se brugmansie pěstuje v nádobách jako přenosná rostlina, která nesnáší mráz. Většinou na podzim shazuje listí a pak ji můžeme uložit i do chladné, tmavé místnosti.

Někdy se stává, že začne kvést až pozdě v létě a na podzim má ještě poupata, v takovém případě je vhodné ji umístit do světlé místnosti nebo zimní zahrady. V každém případě v zimě omezíme zálivku a od ledna do března udržujeme rostlinu skoro na suchu.

Brugmansie "Brugmansia suaveolens"

Statná rostlin vyžaduje dostatek živin

  • Substrát používáme těžší s dostatkem jílu.
  • Rostlinu přesazujeme alespoň jednou za dva roky, ale i v roce, kdy ji nepřesazujeme, je vhodné přisypat čerstvý substrát s přidaným granulovaným organickým hnojivem.
  • Jakmile brugmansie začne nasazovat lístky, začínáme ji vydatně zalévat a přihnojovat. Ideální je tekuté hnojivo s guanem, které dodá všechny potřebné živiny. Na živiny i vláhu je rostlina náročná a pokud pravidelnou dávku vynecháme, začínají opadávat listy.

Letnění

Pěstovat brugmansii celoročně v bytě – i pro její rozměry – není vhodné. Je možné ji na léto umístit na balkon, kde ale zabere dost místa. Letníme ji proto na zahradě na slunném místě chráněném před větry.

"Brugmansia suaveolens"

Rostliny jsou často napadány mšicemi, molicemi i sviluškami, proto od jara do zimy sledujeme jejich zdravotní stav.

Nebezpečný jed

Brugmansia i durman patří do čeledi lilkovitých. Všechny rostliny této čeledi jsou jedovaté a v žádném případě se nesmí požívat jakákoliv jejich část. Narkotické účinky brugmansií a durmanů jsou známé ve starém i novém světě. Ve všech kulturách byly tyto rostliny považovány za rostliny bohů a používat je směli pouze zasvěcení jedinci. V Evropě se tradovalo, že durman požívají čarodějnice při sabatech, byl také součástí čarodějných lektvarů.

Nástup účinků je velmi rychlý. Halucinace mohou vést až k šílenství a ve větší dávce k smrti.

Autor Vlastimil Šindelář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS