Je jezírko zjara zelené? Velkou pomoc s čištěním jezírka nám bezplatně nabízejí pulci žab, skokanů i ropuch. Pokud v jezírku chováme rybky, je třeba samočištění pomoci mechanickým filtrem, napojeným na čerpadlo. To zároveň může vytvářet půvabný vodotrysk, který vodu nejen zkrášlí na pohled, ale i okysličí.

Žabí vlas v létě rychle roste

Na přelomu jara a léta se v některých nádržích přemnoží vláknité řasy zvané žabí vlas. Jezírku nijak neškodí, ale když jich je příliš, nevypadá vodní oáza moc pěkně. Z hladiny je snadno odstraníme rukou, hráběmi, lze je navinout na hůl. Pozor ale na to, že poskytují úročiště mnoha užitečným vodním živočichům. Hmotu proto po vytažení položíme na břeh jezírka, pokud možno těsně k vodě, a ponecháme ji tak přes noc. Drobotina se bude moci vrátit zpět do vody. Poté žabí vlas přeneseme na kompost, kterému jen prospěje.

Hladina vystavená slunci řasám nahrává

Plovoucí listy leknínů a dalších vzplývavých rostlin jsou nejen půvabné, ale mají i důležitou funkci. Brání přehřívání vody i růstu řas a sinic, které pod slunnou, prohřátou hladinou bují. Ale nejméně třetina hladiny by vždy měla zůstat volná. Na jaře či počátkem léta proto rostliny v případě potřeby prostříháme. Pokud jsou v nádrži vysazené kultivary leknínů, které odpovídají její velikosti – nepokryjí ani v plném vzrůstu více plochy, než je třeba – bude údržba jezírka snazší.

U nově založeného jezírka, kde se lekníny ještě nestihly rozrůst, můžeme hladinu snadno a rychle přistínit pomocí plovoucích rostlin, jako je vodní hyacint, okřehek trojbrázdý, azolka zpeřená, či voďanka žabí. Není třeba je sázet a zrovna tak snadné je i jejich odstraňování, navíc se rychle se rozrůstají. (Teplomilné plovoucí rostliny je třeba nechat přezimovat v bezmrazých podmínkách.)

Doplňování a úprava vody

S příchodem teplých dnů může hladina v jezírku poměrně rychle klesat a vodu je třeba ihned doplňovat.

Pozor na to, že minerály obsažené v tvrdé vodě podporují i růst řas!

Nejvhodnější je měkká, dešťová voda. Pokud nádrž dopouštíme tvrdou vodou z vodovodu či studně, může v ní obsah vápníku stoupnout nad mez, která je pro rostliny a případně i rybky únosná. V takovém případě je vhodné reakci vody kontrolovat pomocí sady na měření pH a podle potřeby upravovat: pH by nikdy nemělo být vyšší než 8,5. Kyselost snadno zvýšíme zavěšením plátěného sáčku s kyselou rašelinou do vody.