Jetel jako ozdoba zahrady: dekorativní půdopokryvné i záhonové variety
15. 6. 2018

Jetel jako ozdoba zahrady: dekorativní půdopokryvné i záhonové variety

Jetele kvetou v nesčetném množství druhů, vyšlechtěny jsou i dekorativní zahradní kultivary. Te kterých nejsnáze vytvoříte okouzlující záhony, nebo jimi pokryjete půdu jako kobercem?

Jetel červenavý (Trifolium rubens) je velmi nedoceněnou okrasnou rostlinou, přitom díky jeho fascinujícím květenstvím a zároveň pěknému zelenému odstínu jeho listů by bylo možné pěstovat jej jak na záhonech, tak používat k řezu a do suchých vazeb.

Jetel červenavý (Trifolium rubens)

Z lesů a strání

Tato vytrvalá bylina s přímou, 20–60 cm vysokou lodyhou, má tmavě purpurové květy uspořádané v hlávkách, které jsou nejprve kulovité, později válcovitě protažené, jednotlivé, málokdy po dvou. Květy jsou přisedlé, koruna tmavě purpurová, vzácně bílá. Volně roste i v přírodě na okrajích dubových a dubohabrových lesů a na slunných stráních.

jetel plazivý, Trifolium repens, odrůda  Variegatum

Půdopokryvný jetelíček

Okrasný jetel plazivý (Trifolium repens) je vhodný i k pokrytí větších ploch. I přes jeho vysokou dekorativní hodnotu se tak ale neděje, což je nejspíše dáno tím, že je tento druh relativně neznámý a také docela vzácný. Rozhodně by si však zasloužil pěkné místo v mnoha zahradách a navíc bychom měli po ruce zajímavou léčivku.

jetel plazivý Purpurascens

Lidově mu nejčastěji říkáme jetel bílý, ale jsou známé i názvy jatel, jatelina, jetel ovčí, ovčí plaňák či divočák. Je charakteristický zejména bílými květy, bílou kresbu mívají často také lístky. Díky mělkým pohárkům ho mohou na rozdíl od jetele lučního opylovat i včely. Jetel plazivý je i významnou pícninou, která se s oblibou pěstuje jako krmivo s vysokým podílem bílkovin a minerálních látek.

jetel plazivý (Trifolium repens)

A ještě jeden klad můžeme tomuto druhu jetele přičíst - je odolný vůči mechanickému poškození, bez problémů tedy snáší pošlapání i přejezd autem, a proto bývá součástí travních směsí.

Autor Hana Kováříková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS