24. 9. 2009

Krásný hyacint: pěstování a množení cibulek

Atraktivní květenství a omamná, orientální vůně hyacintu se v minulosti vyvažovala zlatem. Dnes je nádherně a po dlouhou dobu kvetoucí hyacint dostupný všem. Hodí se na záhon i k rychlení v nádobách.  Z jedné cibulky si můžete namnožit několik rostlin.

Podzim je doba, kdy můžete vysazovat okrasné cibuloviny pro příští jaro na záhony  i do trávníku, vkládat cibulky do nádob pro zimní i jarní rychlení. Jednou z nejoblíbenějších a nejatraktivnějších okrasných cibulovin je hyacint. Jeho zářivá, veliká a sladce vonící  květenství vydrží krásná po velmi dlouhou dobu. Uplatní se na zahradě i v nádobách.

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) je v Evropě obdivován již od 17. století, kdy byl poprvé dovezen z Asie. Velké oblibě se těší dodnes, kdy je vyšlechtěný do ještě pestřejší palety barev.

hyacinty

Jak pěstovat hyacint

 • Hyacintům svědčí výživná, lehčí půda obohacená vyzrálým kompostem a slunné místo.
 • Cibule se koncem září či v říjnu sázejí do hloubky 15 cm ve vzdálenostech 10-20 cm od sebe.
 • Proti vymrznutí v zimě je ochrání přikrývka ze suchého listí, slámy, nebo rašeliny. Na jaře ji včas odstraňte, aby mohly kvést.
 • Někteří pěstitelné cibule každoročně vyzvedávají ze země a uchovávají na suchém místě při teplotě kolem 15° v bedničce s rašelinou. Je to sice poněkud pracnější, ale rostliny si zachovávají vyšší vitalitu.
 • Pod odkvětu seschlé květy odstraňte sdrhnutím – rostlina by se tvorbou semen zbytečně vysilovala a vytvořila by kvůli tomu malou cibuli. Rozmnožovat hyacint můžete právě s pomocí cibule mnohem snáze, nežli by tomu bylo u semen (šlechtěné druhy by navíc mohly ztratit své vlastnosti).

Množení hyacintu nařezáváním cibule

i

Tento postup je možné provést také v létě (červnu) a naříznuté cibule pěstovat v teple kolem 25°C v pařeništi, skleníku či pod plastovým krytem na záhoně. Vzniklé cibulky se pak vysazují na podzim.

Hyacint se přirozeně rozmnožuje tvorbou malých postranních cibulek. Většinou je ale tvoří velmi pomalu, někdy vůbec. S pomocí starého zahradnického triku můžete z jedné cibule vypěstovat několik nových hyacintů. Zde  neplatí, že méně znamená více, ale naopak – znásobené množství květů má mnohem větší efekt!

hyacint

Jak na to

 1. Cibuli očistěte od substrátu a odstraňte z ní suché vrstvy slupek.
 2. Do spodní, rozšířené části cibule (podpučí) udělejte dva zářezy – jeden kolmo na druhý tak, aby vzniknul kříž. Měly by sahat až do třetiny cibule (tam, kde je nejširší). Pokud je cibule velká a dobře vyvinutá, můžete ji naříznout i na třikrát.
 3. Řezné plochy popraště rozdrceným dřevěným uhlím.
 4. Naříznutou cibuli zasaďte do květináče s navlhčeným substrátem obráceně, než je běžné – tedy podpučím s naříznutým křížem nahoru. Naříznutou část nechejte vyčnívat nad substrát.
 5. Nádobu s naříznutou cibulí nechejte v domě na teplém místě, dokud se nevytvoří malé cibulky. Ideální je vysoká vzdušná vlhkost – udržujte ji pomocí plastového, perforovaného krytu.
 6. Dceřiné cibulky budou zcela zralé až v létě, kdy zaschnou listy kolem mateřské cibule. Pak je odeberte, uchovejte v suchu a na podzim je můžete vysadit.
 7. Místo nařezávání také můžete z podpučí vyříznout celý kužel, zasahující až do čtvrtiny cibule. Dále se postupuje stejně, jako při nařezávání. celou vzniklou řeznou plochu je třeba poprášit fungicidem či rozdrceným dřevěným uhlím. Tento postup obvykle zajistí ještě více cibulek, než nařezávání.
 8. Dceřiné cibulky budou kvést za dva až tři roky od výsadby, kdy dostatečně dorostou a zesílí.  

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

ale kdy?

(VWPsQNubbevoQNs6JyvjFo), 13. 2. 2016, 13:18

Dobrý chtela by sem se zeptat kdy můžu takový Hyacint rozmnožovat. Prosímm odpovezte mi na tento mail: julstachova@gmail.com

Díky za vaše odpovedi

hyacint

(VWPsQNuCWmrjeP41QbAkQNs6JyvjFo), 7. 4. 2014, 14:06

Dobry den, prosim o radu, jak přezimovat hyacint, když nemam zahradu?

Rada ohledně hyacintu-i když mám zahradu,každoročně cibuli vyndám,protože ji většinou přes zimu pořerou hryzci aj.hlodavci.
Po odkvětu odříznu stvol,aby se nevysilovala cibule,listy ponechat do úplného zaschnutí a poté vyndat ze země či květináče cca červen.Očistit,nechat cibuli zaschnout,zabalit do novin,do nádoby,uchovat v temnu.Vysadit říjen-listopad do země na zahradu,nebo v bytě do květináče po vánocích. Pěstování hodně zdaru

hyacinta

(VWPsQNu8-aHwZb56Kvm.h74Vl), 8. 3. 2014, 12:35

Dostala jsem krasnou hyacintu,po 14 dnech se hodne ohybaji kvety. V kvetinaci jsou 3 cibule maji malo mista nebo to blbe zalevam. Prosim poradte dekuji bohuska

Dobrý deň,je koniec januára a ja som našla v pivnici zabudnuté cibule hyacintov, ktoré začali pučať,čo mám teraz s nimi urobiť, keď zrejme nie je vhodný čas na výsadbu...dakujem

kedy narezávať cibuľku?

(GnMk4Z4UHAk), 23. 5. 2013, 16:35

Dobrý deň, chcela by som si rozmnožiť hyacint narezaním cibuľky. Kedy to mám urobiť?

hyacint

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 28. 3. 2012, 21:39

Dobrý den, prosím o radu, nejsem vůbec žádná zahradnice a dostala jsem v košíčku se substrátem (chráněno igelitem) 3 krásně kvetoucí hyacinty. Ráda bych si je vysadila ven, ale nevím, jak na to, do jaké půdy a zda je už na to vhodná doba. Při výsadbě mohou cibulky trošku trčet z hlíny, nebo mají být úplně zasypány. Děkuji za odpověď S pozdravem Martina

RE: hyacint

(Nikola), 24. 2. 2016, 14:26

Počkejte až hyacint odkvete a úplně zaschne. Přitom ho ale pořád zalévejte. Pak cibulku vyjměte z květináče, očistěte ji a dejte ji na záhon. Normálně ji zahrabte, jako ostatní cibulky třeba tulipánů.
Pěknej návod mají na http://www.ferencik.cz/zahradnikuv-rok/pestovani-hyacintu-doma-i-na-zahrade-130.html

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, hyacint již mám odkvetlý, ale chtěla bych si ho dát na zahrádku už teď na jaře, je to možné? nebo až na podzim, děkuji za odpověď Břízová

RE: hyacint

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 2. 3. 2012, 12:20

Dobrý den, úspěšnější bývá výsadba až na podzim. Do té doby je nejlepší cibulku nechat odpočívat na suchém místě při teplotě kolem 15° v bedničce s rašelinou nebo pískem.

péče o hyacint

(VWPsQNuJW_xkQMQ6Kvm.h74Vl), 31. 1. 2012, 16:35

Jak často musím zalévat Hyacint, když kvete? Mám ho doma v květináči za oknem. A měla bych to zalévat do misky a nebo přímo ke kořenům? Děkuji

RE: péče o hyacint

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 2. 3. 2012, 12:22

Dobrý den, záleží na teplotě v místnosti - čím vyšší a více slunce tím více vody hyacint potřebuje. Můžete ho mírně, do misky, zalít každý den nebo obden, voda by v misce neměla zůstat delší dobu stát.

Hyacint

(herxRYSSt.yy.YsVVt%), 27. 1. 2012, 11:09

Kúpila som si Hyacint v skle ,krásne vykvitol a teraz po odkvete neviem čo s ním. Mám ho vybrať von alebo nechať v povodnom obale/skle/ a občas poliať.Na jar by som ho chcela dať do záhradky.Poraďte prosím čo ďalej.Veľmi pekne ďakujem.

RE: Hyacint

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 27. 1. 2012, 13:25

Dobrý den, po odkvětu bude vhodné hyacint zalévat méně a počkat, až zežloutnou listy. Cibulka si je zčásti zatáhne zpět a získá tím sílu. Potom ji můžete z nádoby vyjmout a uskladnit na suchém a tmavém místě při pokojové teplotě nebo mírně nižší, například v suché rašelině nebo též ve zcela suchém písku. Cibulka by měla odpočívat až do podzimu, v září a říjnu je nejvhodnější doba pro její výsadb na zahradu, aby následujícího jara vykvetla.

Dřevěné uhlí

(VWPsQNuN0kBxZ956Kvm.h74Vl), 7. 1. 2012, 19:44

Chtěla bych se zeptat,co se stane když budu hyacinty množit a rezne plochy nepoprasím dřevěným uhlím?Děkuji za odpověď

RE: Dřevěné uhlí

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 27. 1. 2012, 13:27

Dobrý den, ošetření dřevěným uhlím slouží jako prevence chorob. Cibuli ale můžete úspěšně namnožit i bez tohoto kroku, jen bude poté pravděpodobně více náchylná například na houbové choroby, než se rány zacelí.

.

(VWPsQNuvWgvo2Z4Vj7aPZYTw), 4. 1. 2012, 11:58

Rob9m projekt o rastlinách a vôbec nič neviem a hyacinte mohli by ste mi poradiť nejakú stránku o kvetoch?? Ako často sa polieva, hnojí a kedy kvitne? Ďakujem

hyacint

(VWPsQNulWlIyQNs6JyvjFo), 19. 3. 2011, 12:04

dobry den odkvetlmi hyacint a tet nevym co snim mam hodoma vkvetinaci predem dekuji zaodpovet

RE: hyacint

(VWPsQNuacnyoQNs6JyvjFo), 4. 4. 2011, 08:44

V interiéru se po odkvětu likviduje. Majitelé zahrad cibule po odkvětu vysazují na jaře na záhon.

hyacint

(VWPsQNuNWerx-~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 4. 3. 2011, 08:23

Dostala jsem hyacint v květináčku. Krásně kvetl a voněl, ale už odkvetl. Zahradu nemám. Jak s ním naložit, aby mi opět kvetl v květináči a v bytě? Děkuji.

Dobrý den prosím o pomoc, koupili jsme Hyacint v košíku, schne a žloutnou mu konečky listů. Děkuji za info. Tomáš

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS