Ještě stále si můžete vysadit lísku, jeden z nejvděčnějších zahradních keřů. Pokud máte dostatek místa, je ideální pro volně rostoucí živé ploty, které chrání soukromí, poskytují útočiště ptákům a navíc vás (a veverky) budou zásobovat oříšky.

Jakou si vysadit?

Lísek je několik druhů a celá řada odrůd. Velmi dobré oříšky plodí líska Lombardská bílá – jsou podlouhlé, mírně zploštělé, středně velké a dozrávají v polovině září. Je však náročnější na klima a polohu, hodí se spíše do teplejších lokalit pěstování. Líska Webbova má velké, válcovité plody. Vůči klimatu je odolná, ale aby dobře plodila, prospěje jí přihnojení. Líska Hallská obrovská má poměrně velké, vejčité plody, které dozrávají v říjnu. Je velmi odolná a spolehlivá, dobře roste i plodí. Naprosto nenáročná a přirozeně pohledná je naše původní, nešlechtěná líska obecná (Corylus avellana). Odolná, plodná a dlouhověká je i oblíbená líska turecká (Corylus Colurna). Velmi dekorativní jsou červenolisté variety různých druhů lísek, odrůdy s kroucenými větvemi jsou ozdobné i v zimě.

  • Lísky vysazujte ve vzdálenosti 3-4 m.
  • Vyplatí se vysadit několik keřů, nejlépe odlišných odrůd, aby se mohly vzájemně dobře opylovat a poté hojně plodit.
  • Svědčí jim středně vlhká, hlinitá půda.

Zmladit můžete i letitý keř. Líska je totiž jednou z nejvhodnějších dřevin pro pařezinové hospodaření, které je běžné v řadě evropských zemí, k nám se nesměle navrací. Má totiž mnoho výhod, především pro malopěstitele – a lískové dřevo, které můžete cyklicky sklízet, je na topení výtečné. Na zahradě se však obvykle spokojíte se sklizní lískových prutů, pokud budete lísku řezat často. Rovné, ohebné a pěkně zbarvené proutky jsou ideální na pletené plůtky, opory pro popínavé rostliny, i na opékání buřtů. Využít vlastní zdroje ze zahrady je ekologické, příjemné i úsporné.

Oříšky jsou balzám pro nervy

Lískový oříšek je malý zázrak - obsahuje spoustu minerálů a vitaminů, stopových prvků, kvalitní oleje, kyselinu listovou a pantotenovou, vlákninu – zkrátka samé prospěšné látky. Oříšky vám pomohou při psychickém i fyzickém vyčerpání, zlepšují paměť, posilují srdce a oběhový systém. Dětem je však podávejte nejprve v malém množství, na oříšky se bohužel často objevují alergie.