19. 3. 2010

Kopr na záhonku i v květináči, čerstvý a voňavý vždy po ruce

Kopr dodá šmrnc mnoha rozmanitým pokrmům, je výtečným kořením i léčivou bylinkou. Sušený však ztrácí sílu: není nad čerstvé, šťavnaté lístky! Kopr by proto neměl chybět na žádné zahrádce. Tuto nenáročnou letničku můžete pěstovat dokonce i v nádobě na balkóně. Využijete její vonnou nať i semena.

Kopr vonný (Anethum graveolens) je velmi oblíbená aromatická rostlina z čeledi okoličnatých, kterou odedávna využívá nejen evropská, ale i indická kuchyně i medicína. Cenili si jej již ve starověkém Egyptě. Kopr potěší především svou chutí a vůní. Prospívá ale také zdraví, využít jej můžete i pro přípravu přírodní domácí kosmetiky. Jemné, svěže zelené listy a žluté květy, lákající včely a motýly, působí na záhonech i v nádobách velmi esteticky.

kopr

Čerstvý kopr, radost v kuchyni

Typickou chuť a vůni čerstvých lístků kopru lze využít nejen v tradiční koprové polévce a omáčce, ale i na různé úpravy ryb, pokrmy z vajec či brambor, saláty, kuře. Přidáváme je, podobně jako estragon, až na konci tepelné úpravy, aby neztratily chuť, vůni, ani s ní se pojící prospěšné látky.

Sušený kopr se čerstvému nikdy nevyrovná, lepší způsob uchování je zamražení nebo naložení do octa (nejvoňavější ocet vznikne z naložených květů a semen). Po nějakou dobu lze v chladničce uchovat listy též prosolené.

Koprová semínka upravují trávení, pěstí vlasy a nehty

Využít můžeme i zralá semena kopru. Nejen do láku na zavařování okurek, ale i do žitného chleba, nebo přípravu léčivého čaje, který působí při plynatosti a trávicích poruchách podobně blahodárně, jako fenykl či anýz. Kopr je bezpečný i pro malé děti a kojící matky.

Koprová semena obsahují kromě léčivých vonných silic také velký podíl minerálních látek, například vápník a fosfor. Proto odvar z nich posiluje vlasy a nehty. Žvýkání semen zase osvěžuje dech.

Posilující koprová koupel pro vlasy a nehty

 • Polévkovou lžíci mírně podrceného koprového semene přelijeme šálkem vroucí vody.
 • Necháme několik hodin luhovat a poté přecedíme.
 • Připraveným nálevem můžeme oplachovat vlasy, nebo v mírně vlažném deset minut koupat ruce či konečky prstů.

kopr vonný

Pěstování

 • i

   

  Kopr se snadno kříží s fenyklem a vzniká tak nekvalitní potomstvo. Neměli bychom je proto pěstovat blízko sebe.

   

  Kopr je jednoletka, které se nejlépe daří v propustné půdě, ale zároveňpři  dostatečné zálivce.
 • Bujný růst a silné aroma podpoří dostatek slunečních paprsků.
 • Některé kultivary kopru jsou přes metr vysoké a potřebují závětrné místo, nebo oporu – lodyhy jsou poměrně křehké.
 • Pro sklizeň semen seřežeme celé okolíky, když dozrávají a necháme zavěšené hlavou dolů dosušit. Semena sama vypadají na podložku umístěnou pod ně, nebo přímo do papírového sáčku, který zavěsíme pod rostliny.
 • Kopr lze pěstovat i na terase či okenním parapetu, především pro sklizeň mladých listů.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Postrádám tady jaké pH má mít zem, aby se kopru dařilo? Na zahradě s tím zápasíme a zatím nejsme docílit alespoň neutrálních pH 6-7.Nemohu se nikde dočíst tuto základní informaci. Tak jsem šel ke známému, který pěstuje kopr doslova jako trávu a tam jsem právě naměřil tyto hodnoty. I při silném zarytí vápna na odkyselení do země toto nepůsobí dobře a nedosahujeme zdaleka toho, co bychom čekali. S díky JS

pestovani kopru v kvetinaci

(VWPsQNua~.AkQNs6JyvjFo), 3. 9. 2014, 10:24

Roste slaby

Kôpor

(q8EwZ-56JT8k85enVvbjcL), 15. 7. 2012, 13:22

sa najlepšie vypestuje z dedinského semienka a nie z toho kupovaného v hypermarketoch. Istotne ti dá semienka veľmi rada nejaká záhradkárka alebo babka z dedinskej záhrady. Zvyčaje sa tak premnoží, že ho musia trhať a radi ho darujú. Takto získaný zdravý kôpor sa ti bude množiť už potom sám.

jeste.mensi@centrum.cz

(VWPsQNubWkzs2Z4UHiEy134uM7N_5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 5. 10. 2011, 17:59

zkus to,minule se moc nedařilo....čau

semínka kopru

(VWPsQNuh0kzk4YTuVVSsQNu), 21. 6. 2010, 09:24

kde objednat či koupit ještě nyní kvalitní
semínka kopru na sázení_

RE: semínka kopru

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 21. 6. 2010, 14:16

Dobrý den, v obchodech se zahradnickými potřebami a v květinářstvích, kde mají široký sortiment semen (obvykle na velkých stojanech) kopr ještě nejspíš naleznete. Pokud ne, jistě jej zakoupíte v semenářství, která také existují, i když je jich méně. Nebo si je můžete objednat přes internet - kopr mají v nabídce všechny naše velké semenářské firmy, jako je Semo (www.semo.cz), Seva Seed (www.sevaflora.cz) aj.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS