Jak připravit záhon na zeleninu?
Zdroj: Profimedia

Jak připravit záhon na zeleninu: Zbytečné chyby vás připraví o úrodu

Pokud jste dosud neměli čas nebo dokonce odvahu založit si na svém pozemku užitkovou zahradu, ale chtěli byste to zkusit, držte se našich rad.

Prvním doporučením, obzvlášť pokud s pěstováním zeleniny teprve začínáte, je nic nepřehánět. Ze začátku vám stačí i menší záhonky, a pokud vás to bude bavit a bude se vám dařit, můžete svou užitkovou zahradu postupně zvětšovat.

Přístupný a na slunci

Pravé místo pro záhonky je to místo, kam nejvíce dopadá slunce a během dne je nejvíce světla. Vyberte však i polostinné stanoviště, obzvláště pokud budete chtít pěstovat třeba salát, který pod paprsky přímého slunce trpí. Pečlivě naplánujte také polohu záhonu, musí být dobře přístupný, abyste mohli pohodlně vysévat, sázet, okopávat a hnojit. Odborníci doporučují vybrat nejlépe jižní, jihovýchodní či jihozápadní stranu pozemku. Záhony a budoucí úrodu byste měli také dobře ochránit před nárazy větru.

Začněte menšími záhonky, mohou být i vyvýšené. Zdroj: Profimedia

Kvalitní zemina

Uvědomte si také, že záhon nesmí být příliš velký, abyste z jeho kraje pohodlně dosáhli až doprostřed. Doporučuje se vytvářet záhony o šířce kolem 120 cm. Už jste záhon vyměřili? Vyznačte si ho kolíky a nataženým provázkem. Prostor budoucího záhonu musíte nejprve zbavit trávy a nežádoucích drnů, budete tak mít báječný základ pro váš budoucí kompost. Ten se vám bude hodit zejména v případě, že vaše zahrada neoplývá zrovna kvalitní zeminou. Kompostovaná zemina dodá půdě na záhonu živiny. Samozřejmě, že si můžete zakoupit i pytel substrátu, ale vlastní kompostovaná zemina je mnohem méně finančně nákladná. Půdu v prostoru budoucího záhonu tedy dobře zryjte, prokypřete, přidejte substrát plný živin a můžete začít s výsevem či výsadbou.

Náš tip

  • Okraje záhonu můžete zpevnit například kameny, stejně tak je dobré mít pevnou půdu pod nohama na cestičkách mezi záhonky. Stačí zde položit delší prkno, po kterém můžete pohodlně přecházet.

Prkna mezi řádky usnadní váš pohyb. Zdroj: Profimedia

A co pěstovat jako první? 

Začněte nenáročnými druhy zeleniny, jako jsou například ředkvičky, rukola, hlávkový salát, špenát, mrkev, cibule, ale také třeba dýně nebo červená řepa. 

Zdroje: ceskestavby.cz, drevostavitel.cz

Akční letáky