„Pěknou novinkou posledních týdnů jsou bílé šerpy hedvábné, lemované proužky z bílé labutiny. Že se šířka sukní zvětšuje, jest spíše novinkou posledních týdnů. Mladičkým dívkám přináší móda stále totéž: bílé šaty, letos mousselinové, nic není novějšího, mladistvějšího, roztomilejšího než tento doposud staromódní, nyní zase módní mousselin,“ píše se v Luhačovických listech lázeňských z roku 1911 a také o 103 let později v podzimním Receptáři speciálu.

Časopis pod titulkem Fenomén lázně přináší historické zajímavosti ze světa i tuzemska a také užitečné informace o současném lázeňství v České republice. Najdete mezi nimi i přehled a popis třicítky léčebných lázní, které fungují v České republice, a to pod názvy Lázně v Čechách a Lázně na Moravě a ve Slezsku.

Historie a současnost lázeňského léčení

„Hodiny trvající koupele,“ cituje Receptář speciál 3/2014 také Vladimíra Křížka a jeho Obrazy z dějin lázeňství, „si později vynutily, že na hladině teplých bazénů pluly bohatě vystrojené stoly s jídlem na talířích a pitím v konvicích. Jídla měla být volena dietně ve vztahu k nemoci i k podávané proceduře, ale byla postupně stále vybranější a opulentnější.“

V těch dobách lékaři teprve poznávali léčebné účinky různých druhů koupelí a koneckonců i nejvhodnější dobu procedury. Za staletí vývoje medicíny se lázeňství stalo propracovaným systémem léčby, které si odborníci i pacienti vedle jiného cení kvůli dlouhodobým účinkům.

Českým pacientům po určitých operacích nebo na doléčení po úrazu obvykle navrhuje pobyt v lázních ošetřující lékař již v nemocnici.

Další podrobnosti o tom, jak využít zdravotního pojištění pro léčebný lázeňský pobyt přináší Receptář speciál 3/2014 pod názvem Jak do lázní.

V případě chronických chorob to je praktický lékař, který obvykle na doporučení odborného lékaře vystaví tzv. návrh na lázeňskou péči hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Lékaři se při svém doporučení musejí řídit tzv. indikačním seznamem. Ten obsahuje soupis diagnóz, u nichž mají pacienti možnost využít lázeňskou péči.

Pro šikovné ruce

Rozkvetlý klobouk zdobený upravenými krajkami, maska na spaní z černého sametu, taška na lázeňské nezbytnosti pošitá látkovým kvítím, záložka do knihy z plsti. Tyto rukodělné nápady si podle návodů v podzimním speciálu můžete vytvořit pro radost kdykoliv.

V lázních se však budou hodit, zejména ženám, všechny. Je tady čas nasadit si klobouk na procházku, zalenošit si u dobrého čtení, pořádně se vyspat a také rozdávat dobrou náladu, třeba vesele zkrášlenou taškou na plavky, brýle, cvičební oděv, láhev vody a další věci.

Recepty Receptáře z Maďarska

Pozvání podzimního Receptáře speciál do Maďarska je opravdu důkladné. Vydáte se s ním také za maďarskou gastronomií. Příloha speciálu přibližuje Tradice maďarské kuchyně a její současnost a nabízí dva tucty maďarských receptů i nahlédnutí to bistra Barabás, zajímavé novinky v centru Budapešti.

Kdo rád jídla z vepřového a hovězího masa, s kvalitním kořením, uzeninami a jinými masnými delikatesami, paprikou, rajčaty, okurkami, kysaným zelím a všelijakou další nakyselo nakládanou zeleninou, může si v Maďarsku připadat jako v zemi zaslíbené. Anebo doma s recepty z přílohy speciálu 3/2014, podle nichž si připraví pravé uherské lahůdky.

Kam za vínem v Maďarsku

Ze 22 maďarských vinařských oblastí si pozornost zaslouží i ta nejmenší: Oblasti Somló dala jméno hora vulkanického původu, jejíž svahy jsou ze všech světových stran osázeny převážně bílými odrůdami révy. Hlavní, tradiční a nejslavnější je Juhfark, což v překladu znamená „beraní ocas“. Legenda praví, že kdo pije o svatební noci Juhfark ze Somló, ten počne syna. Proto se mu také říkalo „nápoj svatebních nocí“.

Seznámení s touto a několika dalšími vinařskými oblastmi Maďarska včetně známé tokajské najdete v podzimním Receptáři speciál pod titulem Cesta maďarským vinohradem. Hodit se může i seznam vyhlášených vinařství nebo slovník maďarských názvů domorodých i mezinárodních odrůd, jako třeba Portugieser. Ano, Modrý portugal. Ovšem například Szürkebarát — šedivý mnich — značí Rulandské šedé.

Výlety s rodinou i za zdravím

Labužnické zážitky si v Maďarsku můžeme dopřávat přinejmenším ve stejné míře jako radost z poznání zdejších atraktivních míst. Patří mezi ně množství proslulých lázní s historickou tradicí. Značná část z nich se dnes navíc specializuje na pobyt celých rodin a kromě bazénů s léčivou či termální vodou disponuje i rozlehlými aquaparky.

Více rozmyslu je na místě, pokud chceme v maďarských lázních absolvovat léčebný pobyt. Před rozhodnutím, které zvolit, bychom se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Podle jeho rady si pak vybereme lázně, které nejlépe odpovídají našim potřebám — důležité je v první řadě složení a léčebný účinek konkrétní vody.

Také k tomuto tématu redakce připravila užitečný Česko–maďarský minislovníček. Kupříkladu přípitek na zdraví se řekne eďésegére a píše egyészegére.

Vzhledem k velké odlišnosti českého a maďarského jazyka je také vhodné požádat lékaře, aby naši anamnézu a současný zdravotní stav sepsal latinskými názvy, kterým bude odborný lázeňský personál rozumět. Balneologické procedury by nám totiž měly být ušité na míru, radí podzimní speciál Receptáře v článku Dovolená v lázních.

Kolem Balatonu na kole

Několik stránek podzimního Receptáře speciál přináší tipy na výpravy za poznáním Maďarska, ať už za počátky historie Maďarska do oblasti Dunajské zákruty a historických měst Ostřihomi a Visegrádu, nebo za sportovním vyžitím a odpočinkem k Balatonu.

Okolím Balatonského vede 210 kilometrů dlouhá značená cyklistická trasa, zčásti po upravených cyklostezkách a zčásti po běžných méně frekventovaných silničkách. Kola tady v řadě míst půjčují, fungují zde cykloservisy. Cestou se lze kochat krásami krajiny a přírody, prohlédnout si muzea, památky, zastavit se na místní speciality, prázdnou láhev doplnit čerstvou vodou z některého léčivého pramene. Trasy přitom uspokojí cyklisty všech kategorií od začátečníků a rodin s dětmi až po sportovce lačné četných stoupání a sjezdů.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář