obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Receptář na červen: mnohokvěté růže, grilování, nápady pro lavičky…

Letošní novinku mezi růžemi nazvanou Pálava křtí počátkem června ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích. A od čtvrtka 16. června bude padesát sazenic k mání na Výstavišti v Lysé nad Labem.

V časopise i na výstavě

Na oblíbeném lyském výstavišti začíná 16. června Růžová zahrada 2016 s programem Receptáře. Pozvánku najdete v červnovém vydání časopisu stejně jako článek věnovaný mnohokvětým růžím, mezi něž se Pálava řadí. Díky prošlechtěnosti vynikají zdravím a odolností. Snadno se pěstují: Za malou péči přichází velká odměna.

  • Červnový Receptář představuje odrůdy různých barev a vůní v článku nazvaném Mnohokvěté růže.

Mnohokvěté růžeMnohokvěté růžeAutor: Archiv ireceptar.cz

Růžové téma a pozvánka na výstavu jsou samozřejmě jen zlomkem užitečných, praktických a inspirativních informací pro zahradu, dům i dílnu, které na sto stranách přináší červnové vydání hobby magazínu. Tady jsou tipy na další:

Semenaření na záhonu

Tykve jsou cizosprašné, proto se mohou mezi sebou nechtěně křížit různé odrůdy. Abychom tykve udrželi odrůdově čisté, můžeme je místo obvyklé prostorové izolace opylovat ručně a to v červnu nebo v červenci. S trochou znalostí ve vhodném čase a citlivou rukou si v předvečer akce připravíme jeden samičí květ z jedné rostliny a několik květů samčích z jiných rostlin.

  • Postup popsaný slovem i fotografiemi nabízí Receptář 6/2016 v cyklu Semenaření pod titulkem Opylujeme tykve. Návod je postaven tak, aby získaná semena z dýní dlouhodobě disponovala genetickou variabilitou uvnitř odrůdy.

Opylujeme tykveOpylujeme tykveAutor: Archiv ireceptar.cz

Napajedlo pro žíznivé hosty

Napajedlo pro opeřené kamarády by nemělo chybět na žádné zahradě. I to nejmenší jezírko obvykle přiláká ptáky, kteří se v horkých dnech potřebují napojit a vykoupat. Největší radost budou mít z malé mělčiny vyložené oblázky. Za ptačí napajedlo poslouží i jezírko ve vědru. Jen by nemělo stát na místě, kam má snadný přístup kočka nebo poblíž keře, pod kterým může nenápadně číhat.

  • Červnový Receptář připomíná, čím užitečným a současně pěkným se dá vylepšit zahrada. Inspirace pro snadné založení zahradní ministudánky se jmenuje Malé osvěžení.

Napajedlo pro žíznivé hostyNapajedlo pro žíznivé hostyAutor: Archiv ireceptar.cz

Prohlédněte si sadbový květináč i zespodu

Základem pěstitelského úspěchu je zdravá, dobře vypěstovaná rostlina. V posledních letech se kvalita prodávaných sazenic velmi zlepšila. Vytáhlé rostliny v kelímcích od jogurtu už z trhů vymizely. Přesto se však vyplatí si nakupované rostliny důkladně prohlédnout, a ty, které se nám nezdají v pořádku, raději nekupovat. Špatný výpěstek může mít na svědomí jak pěstitel, tak prodejce. Jak má zdravá sazenice vypadat?

  • Pod titulkem Výběr květinové sadby přináší nové vydání Receptáře souhrn znaků kvalitně vypěstovaných a správně prodávaných sazenic včetně návodných fotografií.

Výběr květinové sadby Výběr květinové sadby Autor: Archiv ireceptar.cz

Gril místo trouby?

Když se řekne grilování, mnoha lidem se vybaví masové či uzenářské lahůdky. Jenže spousta labužníků už dávno griluje zeleninové přílohy, sýr i ovoce, a tak se výrobci grilů snaží a zásobují trh nesčetnými doplňky, které paletu jídel připravovaných na grilu výrazně rozšiřují.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Vedle tipů pro grilování získáte v Receptáři 6/2016 velkou dávku inspirace ze čtenářských receptů třešňových a višňových dobrot. A také vyhlášení kulinářské soutěže Receptáře.

Zejména grily s víkem se tak klidně mohou proměnit i v troubu.

  • Červnový Receptář právě včas připomíná, co je k mání za grily a za kolik, které typy a modely se hodí k letnímu grilování nejlépe a přitom patří k těm nejoblíbenějším. Podrobnosti najdete na čtyřech stránkách nazvaných Grilovat nemusíte jen maso.
  • V tomtéž vydání najdete i recepty a to pod titulkem Grilujeme.

Gril místo trouby?Gril místo trouby?Autor: Archiv ireceptar.cz

Kolik stojí bydlení v pasivním domě

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že 21 nebo 22 °C na teploměru je v domě
s pasivním energetickým standardem pocitově mnohem víc než tatáž teplota v klasickém domě. Perfektní tepelná izolace totiž zajišťuje i velkou akumulaci
tepla. Povrchová teplota všech materiálů v interiérech je díky tomu stálá a jen
minimálně se liší od teploty prostředí. Je–li někdo zvyklý mít v běžném bytě na termostatu 23 nebo 24 °C, aby se cítil příjemně, v pasivním domě si s velkou pravděpodobností vystačí s teplotami nižšími o dva tři stupně,“ říká v rozhovoru Luboš Novotný, jenž takové domy projektuje a také v něm bydlí.

Kolik stojí bydlení v pasivním doměKolik stojí bydlení v pasivním doměAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Receptáři 6/2016 vyprávěl o svých zkušenostech se stavbou a popsal vývoj vlastních každoročních výdajů za provozní energie. Pod titulkem Jako nafukovací pytlík najdete uživatelské informace, které se mohou hodit každému, kdo uvažuje o stavbě či pořízení nového domu.  

Zahradní lavičky s rukopisem

Skoro by se chtělo napsat, ukaž mi zahradní lavičku, já ti řeknu, jaký jsi kutil. Jenže kolik z nás se dnes ještě pouští do její výroby? A přitom je to tak jednoduché. Receptář 6/2016 nabízí inspiraci, jak si pro radost vlastnoručně vyrobit lavičku s patinou, zářivou, ve stylu stavebnice či dokonce pastelkovou. Nejspíš vás zaujme i nápad na ozvláštnění běžné lavičky...

  • Posaďte se u nás, zve červnový Receptář do rubriky Hobby.  

Zahradní lavičky s rukopisem Zahradní lavičky s rukopisem Autor: Archiv ireceptar.cz

Zač se koně stydí

Přestože má kůň čtyři kopyta, patří mezi lichokopytníky, což ho po celý život frustruje a stydí se, že neumí počítat, tvrdí spisovatel, hudebník, textař a novinář Vašek Vašák v dalším svém originálním náhledu na faunu.

Kůň je usměvavé a oblíbené zvíře. Předchůdce tohoto milého tvora coural po třetihorním pralese už před šedesáti miliony let, takže je tu — na rozdíl od nás — starousedlíkem. Zmíněný prakoník měl na končetinách pět prstů, požíral listí a byl prý velký asi jako liška. Ale třeba je to jen pomluva. Raději to žádnému koni neříkejte. Víte, jak umějí mít smutné oči, doporučuje autor.

Zač se koně stydíZač se koně stydíAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Proč pojmenoval své postřehy a dedukce Strašpytel v bačkorách, to se dočtete v červnovém Receptáři ročníku 2016.

Podrobný obsah 

Předplaťte si Receptář

Akční letáky