Zaprvé: kompost

Založení kompostu by mělo být to první, co učiníme při zakládání nové nebo obnově staré zahrady. Jak založit kompost snadno a rychle popisují fotografie a texty další lekce věnované začínajícím zahrádkářům.

Pro zahrádkáře jezírkáře

Zahradní jezírko nebo potůček v místech, kde se voda nikdy v minulosti nedržela a ani dlouhé lijáky žádné korýtko nevymlely? Díky vhodné fólii a fontánovému čerpadélku si každý tvořivý zahrádkář může připadat skoro jako dávný rybníkář. Nejdřív ze všeho je třeba se rozhodnout, kam usadit jezírko, kudy vést vodu, kde vytvořit kaskádu, kam skrýt pramen, z čeho a jak vybudovat kamenitý břeh a vyřešit další detaily, aby voda byla hravá.

Hadovky, salátovky a nakládačky

Na dno zavařovací skleničky vložíme omytý vinný list, poté přidáme kopr (čím více, tím lépe) a do sklenice vyrovnáme okurky. Můžeme je i propíchat vidličkou, aby jimi lák lépe prostupoval. Okurky by měly mít přibližně stejnou velikost, aby byly stejnoměrně rozleželé. Na lák potřebujeme vlažnou nebo teplou vodu (stačí z rychlovarné konvice), kterou osolíme. Lákem zalijeme okurky a navrch položíme kůrku, nebo patičku chleba, která zabezpečí přítomnost kvasinek, aby se okurky začaly měnit ve výborné rychlokvašky. Nejlépe opakovaně, když okurková sezona vrcholí.

Skleníkové efekty

Jak známo, rostliny mají odlišné nároky na prostor, vláhu, výživu, osvětlení či vlhkost vzduchu i jeho pohyb. Zdálo by se tedy, že v malém skleníku nelze během léta současně pěstovat různé druhy zeleniny. Ale jde to. Stačí vědět, kam jednotlivé druhy umístit, aby celou sezonu prospívaly. Když se to povede, úroda ohromí. Pravidla osázení a pěstování vysvětluje text nazvaný Skleník v létě.

Živnost: čepičky, kloboučky, sukně

Pozvolna a postupně se Gabriela Kvapilová z Příkaz u Olomouce stala samostatnou švadlenou. Nejprve šila čepičky a kloboučky , později přidala sukně. Zpočátku jen v dívčích, pak také v dámských velikostech. V týdnu pracuje doma, o víkendech své zboží s úspěchem prodává na trzích a jarmarcích. Receptáři poskytla i podrobný návod na ušití sukýnky pro velikost 120 až 128 cm. Prohlédněte si, jak vypadá radost šitá na míru.

Past podle kocoura

Jana Neubauera z Vidonína přistihl kocour, jak z klasické pastičky odstraňuje myš. „Očichal ji, otočil tlapkou, a když znechuceně odcházel, bylo na něm vidět, jak si myslí, že chytat mrtvé myši umí každý, ale že chytat je živé, to je teprve něco!“ popisuje kutil okamžik, který ho přiměl k činu. „A tak jsem mu dokázal, že to také umím.“ Vyrobil tedy pastičku z pozinkovaného plechu, jemného pletiva (tzv. tahokovu) a drátu. Myš zatáhne za návnadu, tím spustí mechanismus a padací dvířka uzavřou vchodový otvor. Podrobný návod na výrobu pastičky na myši nabízí Jan Neubauer v červencové rubrice Pošta plná nápadů.

Muzeum včelařství v zemi světoznámých včelařů

Chov včel má ve Slovinsku dlouholetou tradici. V dávné historii tam vznikaly velké chovné včelíny s více než tisíci včelstvy určenými pro chov a tvorbu oddělků. Ty pak putovaly loděmi do Ameriky, Austrálie, ale také do Evropy. A třeba prvním učitelem včelařství ve Vídni byl Slovinec Anton Janscha. Ve včelařském muzeu v Radovlici je k vidění množství dobových včelařských pomůcek a dokladů o proslulosti slovinských včelařů a jejich chovech včel. Vedle jiného také velká zlatá plaketa s českou Svatováclavskou královskou korunou a nápisem Hospodářská, průmyslová a národopisná výstava Hradec Králové v roce 1894. Kdo cestuje přes Slovinsko po dálnici A2, snadno může cestovatelský tip červencového Receptáře z článku Česká královská medaile v zemi včelařů využít a v Muzeu včelařství v Radovljici se zastavit http://www.muzeji-radovljica.si/_eng/CM-introduction.html

O koni chudých

„Nevím, jestli si to všichni uvědomujeme, ale osla dost štve, že ho chápeme jako symbol hlouposti. Tím spíš, když se mezi odborníky ví, že je stejně inteligentní jako kůň. Navíc má výbornou paměť a neomylně se mu vybaví, co o něm kdo říkal. Pak se nedivme, že s ním občas nehneme,“ varuje autor chovatelského fejetonu Vašek Vašák a vyzývá laskavé čtenářstvo: „Nedělejme z osla blbce!“

Houbaření Zdeňka Izera

Baví mě golf pro chudý,“ říká pro změnu Zdeněk Izer v dalším rozhovoru červencového Receptáře. Má na mysli chovatelství, pěstování květin, houbaření, nebo rybaření? Všem zmíněným zálibám se humorista věnuje, jak mu čas dovolí.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář