Třeba brambory, mrkev, rajčata, česnek… Na zahradě je pěstuje výhradně bez chemických přípravků. „Tak mám aspoň přes léto jistotu, že neobsahují pesticidy a dusičnany. A teď se chystáme dokonce chovat vlastní slepice,“ prozrazuje Ilona Csáková.

Máte recept, jak se udržet v pohodě přes zimu?

Nijak zásadní. Zelenina ze supermarketů mi v tuhle dobu moc nechutná, takže ji pojídám střídmě. Na trhu jsou už různé doplňky stravy z přírodních vitaminů ze zeleniny i ovoce. Dávám si hlívu ústřičnou a na regeneraci ostropestřec mariánský a omega 3 nenasycené mastné kyseliny nebo kyselinu listovou. Podle toho, na co si zrovna vzpomenu.

Piju různé bylinné čaje, bílý i zelený čaj nebo vodu s citronem a gel z aloe vera. Dříve jsem dělávala zjara očistné kúry z kroupového vývaru — čistí krev podobně jako kopřivy. Letos chci hned, jak vyrostou na zahradě mladé kopřivy, uvařit je jako špenát

Byla jste pověstná nejrůznějšími dietami. Držíte je i teď?

Celý rozhovor vyšel v Receptáři 2/2014.

Diety jsou mé věčné souputnice. Geneticky mi nebylo dáno být pořád šlank, a proto jsem jich vyzkoušela spoustu. Ta nejšílenější byla, že jsem několik dnů nejedla a držela půst. Tak to bych už nedala ani náhodou. Je to mučení, hloupost a není vám dobře.

Prostě vím, že musím omezovat přísun kalorií a taky se hýbat. Jde to ruku v ruce. Po druhém porodu jsem přibrala dvacet kilo, ale mám je dole. Držím dietu, která spočívá v odbourávání tuků bez příjmu sacharidů z jídelníčku.

Jaká je vaše zimní kulinářská specialita?

Vařím tak, abychom to mohli jíst všichni včetně nejmenšího Dominika. Mně osobně chutnají pokrmy z kysaného zelí, takže vařím zelňačku, tu si dá i starší syn, mladší zatím ne.

Nebo miluju brambory s kysaným zelím, osmahlou cibulkou a slaninou. To si ale teď nedopřávám, protože brambory jsou sacharidy, což se neslučuje s mým dietním režimem.

Zelňačku vařím takto: Velkou cibuli nakrájím nadrobno a zpěním na domácím sádle nebo na oleji. Přidám sypanou červenou papriku a asi 350 gramů sudového zelí – nebo jeden pytlík. Promíchám, podliju vodou. Trochu osolím, přidám bobkový list, nové koření a hrst sušených hub. Nechám dusit. Po změknutí dám do polévky klobásu nakrájenou na kolečka nebo dobré uzené a povařím je. Nakonec polévku trochu zahustím zlatavou jíškou a přidám několik stroužků česneku. Brambory k polévce vařím zvlášť, aby neztvrdly.

Stala se z vás nadšená hospodyně a zahradnice snadno?

Dělám jen to, na co stačím, ale rozhodně se chci zdokonalovat. Mám několik motivací, děti a manžela, který umí díky předkům spoustu věcí na zahradě. Musím se toho ještě hodně naučit.

Co umíte z takzvaných ženských a mužských prací?

Jak jsem řekla, umím vařit, aspoň si to myslím. Ale co mě nikdy nebavilo, a tím pádem mi to ani nešlo, bylo vyšívání, háčkování, pletení, štepování… Raději zatluču hřebík, zašroubuju šroubek nebo něco vymaluju, než abych si vzala do ruky jehlice.

Foto Marie Votavová

Celý rozhovor najdete v Receptáři 2/2014