Především oblast Provence láká levandulovými poli, která jako by byla poskládaná z nadýchaných fialových peřinek, jen ulehnout. Ale krom toho, že polámat levanduli před sklizní je hřích, nebylo by poležení pohodlné ani bezpečné. Voňavé květy jsou od rána do večera plné včel. Levandule je štědrá nektarodárná rostlina a levandulový med vyhlášenou specialitou. Při sklizni nechávají pěstitelé včelám kvetoucí zbytky. A dokonce vysazují políčka jen pro ně - nesklízí je, ani příliš neošetřují, levandule se v nich mísí s plevelem, voní a sytí včelky. Na jihu Evropy roste levandule i planě, ráda šplhá po skalách a kamenitých stráních. Její květenství jsou méně bohatá nežli u šlechtěných kultivarů, ale půvab, odolnost ani vůně jí nechybí.
Sklizeň ve velkém provoní celý kraj
A jak samotná sklizeň probíhá? Většina květů putuje do destilérek na výrobu levandulové silice. Proto sklizeň nastává až v době, kdy květenství pomalu odkvétají, jsou nejvoňavější a k přípravě éterického oleje nejvhodnější (mezi červencem a srpnem). Rozlehlé porosty obvykle sklízejí stroje. Levandulový „kombajn“ seřezává květenství a sype je do korby, kterou veze parťák traktorista. Konejšivá vůně se šíří široko daleko. Ostříhané keříky jsou celkem pohledné, i když nadýchanou nádherou už nehýří. Žací stroj je nepoškodí, projíždí ukázněně v kolejích mezi řádky, sklizní si cestičky otevírá.
Levandule je trvalka. Na polích můžeme odlišit mladé výsadby s ještě malými keříky od starších, na kterých kvetoucí rostliny vykouzlí dokonalý zápoj. Jejich dřevnaté srdce je odolné a dlouhé kořeny hledají vodu hluboko pod suchým, rozpáleným povrchem pole.
Pro pohodu i uklidnění
Levandule je známá svou jedinečnou vůní i blahodárnými vlastnostmi, které se s ní pojí. Silici používáme do aromalamp, koupelí i tělových olejů – působí hojivě na kůži i na nervy. Éterický olej doma nevyrobíme, ale i usušené květy jsou do koupele výborné. Hodí se i na voňavý čaj, který prospívá trávení, usnadňuje usínání a pomáhá při nachlazení. Čerstvými můžeme zdobit dezerty. Svazeček sušených květenství provoní prádlo a odradí moly od návštěvy skříní.
Domácí recepty
Kvetoucí stonky seřízněte včas, aby při sušení neopadávaly. Ve svazcích je usušte na teplém, vzdušném, ale pokud možno tmavém místě. Svazky jsou velmi dekorativní ve váze, jako ozdoba dárků, můžeme z nich také připravit vonné sáčky, jež zpříjemní usínání či odpudí moly ze šatstva. (Do skříně lze zavěsit i celý usušený svazek – provoní ji a rovněž odpudí moly). Z květů je možné připravit i šálek lahodného a voňavého uklidňujícího nálevu či koupel.