Co ovlivňuje volbu svatební kytice?

Výběr svatební kytice přichází na řadu hned po výběru svatebních šatů. Tak jako by měly být svatební šaty ušité nevěstě na míru, měla by i svatební kytice být přizpůsobená výšce a tělesným proporcím nevěsty, jejímu typu a povaze, střihu svatebních šatů a pochopitelně i věku nevěsty.

Pravdou je, že nevěsty si vybírají kytice spíše podle svých oblíbených květin nebo barev, podle toho jakou kytku měla jejich nejlepší kamarádka, nebo se při výběru nechají ovlivnit módou, případně ročním obdobím. K nejoblíbenějším květinám pro svatební kytice patří růže, orchideje, hortenzie, tulipány a kaly.

Kulatá svatební kytice

Pivoňky (Paeonia) svým kulatým tvarem a nadýchaností v objemu představují ideální květiny pro tvorbu kulaté svatební kytice. Právě o tento typ kytic je v současnosti nejčastěji největší zájem. Inspirací pro tento typ jsou kytice zvané biedermeier, tedy původem z období let 1815–1848.

Kulatý tvar je zřetelný nejvíce tehdy, když kytici tvoří pouze jeden druh květiny. Kulatý tvar dokonale podtrhne lem zpracovaný dodatečně, a to z jemných kvítků, například ze šateru, lidově zvaného nevěstin závoj (Gypsophila).

Z uzavřené kupole kytice mohou vystupovat ven výhradně úponky nebo stuhy. Květiny musí být vždy umístěny tak, aby jejich odlišný optický účinek nepůsobil jakkoli roztříštěně.

Pivoňky v podobě kulatých poupat často tvoří dokonalou kouli, což je další typ klasické svatební kytice. Koule jako nejpravidelnější útvar vyjadřuje jistý ideál. Z každého úhlu pohledu je taková kytice uzavřená. Tento typ kytic volí nevěsty, které se chtějí ukázat ve svůj velký den v dokonalé kráse a harmonii.

I pivoňky můžeme kombinovat

Všechny zmíněné květiny budou hodnotnými partnery pro pivoňky ve svatební kytici. Kytici z pivoněk je možné ponechat v monochromní podobě, ale zajímavá je i dvoubarevná nebo pestrá varianta. U všech variant se může objevit doplňková zeleň.

Jsou pivoňky nedostupné? Zkuste růže

Živé květiny nic nenahradí, to je známá a ověřená skutečnost. Avšak mohou nastat situace, kdy je třeba zvolit alternativní variantu. Tou může být například kytice z umělých pivoněk anebo živé pivoňky nahrazené neméně okouzlujícími anglickými růžemi „David Austin“: Juliet, Beatrice, Constance, Edith, Miranda, Purity, Rosalind, Tess, Kate, Keira, jejich květy pivoňky téměř dokonale imitují. Každá z nich vás uchvátí jinou barvou. Neznalé oko je zvlášť z dálky snadno s pivoňkami zamění.

Cena svatební kytice

Odvíjí se jednak od ročního období a tedy dostupnosti zvoleného sortimentu květin, dále od velikosti kytice a náročnosti vazby. Pro účel vazby svatební kytice se k nám pivoňky dovážejí z Holandska. Nepoužívají se klasické právě kvetoucí pivoňky ze zahrad, které by nevydržely. Rozkvetly by a opadaly. Často je velkým uměním odhadnout přesně samotnou dobu řezu těchto květin, aby byly nakvetlé tak akorát. U dovážených pivoněk se cena pohybuje v rozmezí 60-120 Kč za kus, u růží David Austin 100-150 Kč za kus. Cena svatební kytice s použitím těchto dvou druhů květin se může podle velikosti pohybovat v rozmezí 1 200-2 000 Kč.

Každá svatební kytice má nejen odpovídat naturelu nevěsty, ale musí také dobře sedět v ruce. Rukojeť kytice nesmí působit rušivě. Bonusem navíc je půvabná vůně svatebních květin, což pivoňky splňují dokonale. Věříme, že každá nevěsta, která si na svůj velký den vybere romantické pivoňky, bude na svou svatbu vždy radostně vzpomínat.