Které bylinky pomůžou proti pocení?
Zdroj: Shutterstock

Bylinkové čaje, které brání nadměrnému pocení nejen u žen po padesátce

Pocení je zdravé – ochlazuje a čistí tělo. Jenže co dělat, když z vás neustále lije pot a připadáte si jako slaneček?

Pocení je sice přirozená věc, ale popravdě se o něm moc nemluví. Většina z nás ho krotí častým sprchováním, používáním deodorantů a holením podpaží. Jenže stačí to?

U někoho ano, u jiného ne. A ti, kteří jsou nedejbože cítit potem, se stávají terčem různých vtípků a kousavých připomínek. Jenže ono se to řekne: „Nepoť se“. Ale jak to má člověk zařídit? Pot není vodovodní kohoutek, aby se dal utáhnout. Tak co s tím?

Přílišné pocení bere člověku sebevědomí. Zdroj: Profimedia

Odkud se bere?

Důvodů k pocení může být spousta – stres, nemoci (například vysoký krevní tlak, špatná funkce štítné žlázy) či hormonální nestabilita v pubertě, těhotenství či v menopauze. Své také hraje počasí. V létě se všichni potíme ostošest. Tělo si tím udržuje stabilní teplotu a nepřehřívá se. Proto ve velkých vedrech je organismus schopen vyprodukovat neuvěřitelných až 10 litrů potu denně! Bohužel pot není voda. Ve skutečnosti jde o „výbušnou směs“, kde prim hraje voda, ale ve společnosti s odpadními látkami, tuky, bílkovinami a ve spojení s kožními bakteriemi nelibě voní. Bylinkáři nadměrnou potivost léčili rajčatovými koupelemi. Potíráním podpažních jamek jablečným octem či jedlou sodou (obojí prý působí jako přírodní antiperspirant).

Šalvějový čaj

Jedním z přírodních prostředků proti pocení je i šalvějový čaj. Bylinka na přípravu čaje je poměrně snadno dostupná (na zahradě či v květináči například v hobby marketech). Pak už jen stačí udělat si čaj, který popíjejte každý den, mělo by to vaše obtíže utlumit.

Jedním z přírodních prostředků proti pocení je i šalvějový čaj. Bylinka na přípravu čaje je poměrně snadno dostupná. Jedním z přírodních prostředků proti pocení je i šalvějový čaj. Bylinka na přípravu čaje je poměrně snadno dostupná. Zdroj: Profimedia

Bylinková směs proti nočnímu pocení

Když je den, všichni se potíme tak nějak „opatrně“, ale jakmile nastane noc, tělo stavidla povolí a potopa je na světě. Proto není od věci si připravit čajovou směs na noční pocení. Jak na to?

Smíchejte 50 g natě vřesu a zlatobýlu, 20 g natě šalvěje, 30 g natě rozrazilu a přesličky a 10 plodů borůvek. Část směsi zalijte 0,5 l vroucí vody, přikryjte pokličkou a louhujte zhruba 20 minut. Lahodný čaj popíjejte jako prevenci proti nočnímu pocení.

Na noční pocení dobře funguje směs vřesu, zlatobýlu, šalvěje, přesličky, rozrazilu a plodů borůvek. Na noční pocení dobře funguje směs vřesu, zlatobýlu, šalvěje, přesličky, rozrazilu a plodů borůvek. Zdroj: Profimedia
Jak můžete ještě omezit pocení?

  • Snažte se nestresovat. Při nervovém vypětí se tělo potí ještě víc!
  • Omezte konzumaci alkoholu a kofeinových nápojů.
  • Noste volnější prodyšné oblečení z přírodních materiálů (vlna, bavlna).
  • Dejte stopku příliš kořeněným pokrmům.
  • Věnujte se více hygieně.

Zdroje: www.prirodajelek.cz, www.botanic.cz

Akční letáky