Čím léčit zánět močových cest, jak mu předcházet
9. 10. 2014

Čím léčit zánět močových cest, jak mu předcházet

Svědění, pálení či řezání při močení, s těmito potížemi se aspoň jednou za život setká každá žena. Muže díky delší močové trubici nepříjemný infekční zánět močového měchýře potká jen zřídkakdy.

Převážně ženské trápení

Zánětu močového měchýře (cystitidy) většinou zapříčiní bakteriální infekce — ve čtyřech pětinách případů ji způsobuje bakterie Escherichia coli, která sídlí v zažívacím traktu.

Zánět se může objevit jako náhlý, akutní. Spoustu žen ovšem postihuje opakovaně v chronické formě. Příznaky se obvykle nedají přehlédnout:

  • objeví se pálení při močení,
  • vzniká častější potřeba močit, přestože k tomu objektivně není důvod,
  • občas bývá moč zkalená přítomnými bakteriemi,
  • někdy se v ní může objevit i krev.

V takovém případě je nutné urychleně vyhledat lékaře, tento příznak může znamenat, že infekce se z dolních močových cest přenesla na ledviny.

i

Přítomnost krve v moči nemusí být patrná, zato se objeví bolesti v bedrech, teplota nebo dokonce zimnice.

Zánět ledvin je přitom velmi nebezpečné onemocnění především pro děti, těhotné ženy a seniory (zvláště diabetiky). U těchto pacientů hrozí riziko selhání funkce ledviny a její následné trvalé poškození.

Důkladné lékařské vyšetření je rovněž nezbytné, je–li pálení provázeno výtokem, nebo máte-li horečku či zimnici a bolesti v zádech.

Okamžitě zamiřte k lékaři v případě, jste–li těhotná.  

Jít k doktorovi byste měli také v případě, že potíže lehčího rázu neustoupí po dvou dnech domácí léčby!

Osvědčená domácí pomoc

Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a nápoj vypijte. Soda sníží kyselost moči a zmírní tak pálení při močení.

V rámci léčby nebo preventivně vypijte denně alespoň 300 ml 100% brusinkové šťávy. (Pozor: pokud koupíte například nektar s 50% podílem brusinek, musíte vypít dvojnásobné množství!) Zdá-li se vám šťáva příliš trpká, můžete koupit kvalitní tablety či tobolky s výtažkem z brusinek — obvyklá terapeutická dávka je 30 mg. Podle posledních studií brusinková šťáva opravdu pomáhá v léčbě zánětu močových cest — obsahuje totiž látky, které bakteriím nedovolí uchytit se na sliznici močových cest a ty se tak mnohem snáze vyplavují z těla. Podobné účinky má podle posledních zjištění i šťáva z borůvek.

Denně snězte alespoň jeden kelímek kvalitního jogurtu s živými mléčnými bakteriemi, které pomáhají nejen v prevenci infekcí močových cest, ale i kvasinkových infekcí.

i

Během léčby se naopak vyhněte potravinám, které mohou potíže zhoršovat – špenát, červená řepa, chřest, syrová mrkev, rajčata, citrusy, jahody, červené maso a mléko.

Zařaďte do svého jídelníčku větší množství močopudných (diuretických) potravin, mezi něž patří například petržel, celer nebo okurka (připravte si z nich v odšťavovači šťávu). Močopudné prostředky infekci jako takovou neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z měchýře a spolu s ní vyplavují i bakterie.

K uklidnění zaníceného měchýře si připravte studený nálev z proskurníku lékařského: Do 1 l studené vody vsypte 4 čajové lžičky sušeného proskurníku a nechte louhovat přes noc. Nálev upíjejte po doušcích během dne.

Připravte si některý z osvědčených protizánětlivých a močopudných čajů:

  • Česnekový: Oloupejte několik stroužků česneku, rozmačkejte je a vhoďte do teplé vody. Nechte 5 minut vylouhovat a vypijte.
  • Libečkový: 2 lžičky posekaného sušeného kořene přelijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Kopřivový: Lžičku sušené nati přelijte šálkem horké vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Pampeliškový: 2 čajové lžičky sušeného listu pampelišky přelijte šálkem vroucí vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Březový: Hrst kůry z břízy tuhé přelijte dvěma šálky vařící vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Při zánětu močového měchýře jsou užitečné i čaje z dalších bylin — například pýru plazivého, třapatky nachové či zlatobýlu obecného.

Čím přispět k léčbě a prevenci 

Zvyšte příjem tekutin

Pijte víc, přestože vás od toho může bolest při močení odrazovat. Už při prvních příznacích onemocnění se snažte příjem tekutin výrazně zvýšit — vypijte alespoň jednu velkou sklenici za hodinu. Častým močením se z močového měchýře vyplavují bakterie, klesá tak jejich koncentrace.

Pijte pokud možno čistou vodu nebo uklidňující bylinkové čaje, rozhodně zapomeňte na alkohol, kávu a perlivé limonády, které by problém mohly naopak zhoršit.

Choďte častěji močit. Plný močový měchýř je k zánětům náchylnější, proto jděte na WC vždy, když pocítíte potřebu. Po vymočení by měl být močový měchýř zcela prázdný. Proto po vymočení chvilku počkejte a poté zkuste znovu vymačkat posledních pár kapek.

Mějte bezpečný sex 

Bakterie se do močových cest mohou zanést i při pohlavním styku, do čtvrt hodiny po milování se proto jděte vymočit.

i

 

Ženy jsou k zánětu močových cest náchylnější, protože umístění kratší močové trubice blízko konečníku a pochvy usnadňuje cestu bakterií do močového měchýře. Muži mívají zánět v případě zbytnělé prostaty, která brání moči v průtoku.

Samozřejmostí by měla být úzkostlivá osobní hygiena, případně používání kondomu.

Máte-li podezření, že vaše potíže souvisejí s intimním partnerským životem, měl by na lékařské vyšetření zajít i váš protějšek. Nemusí mít žádné potíže, přesto může být příčinou vašich donekonečna se opakujících problémů.

Zapomeňte na tanga

Úzký proužek na zadní části módních kalhotek funguje jako knot — nasává bakterie z okolí konečníku, které tak mnohem snáze doputují tam, kam nemají.

Pro Receptář Soňa Havlová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Prosím o radu

(VWPsQNuB47PaQTZa98m.CYTuVVSsQNu), 13. 6. 2018, 10:36

Zdravím, chtěla bych se zeptat trpím už dlouhodobě záněty močáku, zkoušela jsem čaje, brusinky, vitamín C a další přípravky, ale nic nepomáhá. Nevíte o něčem jiném?

Opakovaný zánět

(VWPsQNuC-grm4Z4Vj7aPZYTw), 12. 2. 2018, 10:49

Dobrý den. Mockrát děkuji za článek, se záněty močového měchýře bojuji už několikátým rokem, dvakrát jsem se dostala do stadia zánětu ledvin - ledvinová kolika, což bylo opravdu velmi nepříjemné a velmi bolestivé. Většinu typů z článku mám odzkoušeno a musím souhlasit, ještě ale děkuji za tipy na čaje, ihned jsem si je zapsala do svého receptáře a určitě vyzkouším
Za mě teda funguje: držet bederní oblast v teple, nesedat na studené, pozor na profouknutí. Dodržovat pitný režim a to nejen během zánětu - piju především vodu případně čaj, podle toho co je vám příjemnější. Během zánětu který už probíhá pitný režim ještě zvyšuji, aby se tělo pročistilo. Dobrou zkušenost mám také s lichořeřišnicí - řeřichou - čerstvá, tintktura nebo kapky. Při akutním zánětu na začátku občas pomohou také brusinkové volně prodejné léčivé doplňky z lékarny (více typů, např. urinal akut apod). Při největčích bolestech a kolice mi obvodní napsala Algifen - ten pomáhá opravdu rychle - ale neléči, jen zbavuje bolesti (je na předpis). Potom pozor, pokud se objevuje jen časté močení apod, ale není řezání a pálení, může se jednat o hyperaktivní měchýř nebo stresovku. S tím jsem se už také setkala. Pokud si nejste jisti, určitě si zajděte k lékaři, jeden člověk nikdy neví.

Přeji všem velmi pevné zdraví
Martina

močový měchýř

(VWPsQNus9_HvRN4Vj7aPZYTw), 1. 11. 2016, 18:02

Dobrý den, začátkem září jsem šla na operaci s kolenem. Předoperační vyšetření bylo OK, neměla jsem VŮBEC žádné potíže, ale... 8 den po operaci jsem začala chodit 3-4 za hodinu na WC, během noci se můj stav natolik zhoršil, že jsem lítala na WC každou chvilku. Pocit byl takový, jako, když jsem kdysi rodila, tak velký a bolestivý tlak u močového měchýře. Lékař mě napsal Nolicin, po 10 dnech žádná úleva, napsal mě na dalších 15 dnů cifloxinal, nyní jej beru 7 dne, trošku pociťuji úlevu, ale stále to není ono. Jsem totálně zničená, nechápu , kde jsem přišla po kultivaci k Streptococcus agalactiae, když jsem byla před operací OK a partnera žádného nemám přes půl roku. Podotýkám, že chodím každých 6 měsíců na kontrolu, tam při vyšetření kultivace nic nebylo. Otázky je, kde jsem přišla k těmto problémům a jak se dají léčit, protože vidím, že léky, které beru mě nepomáhají, zatím. K tomu jsem si koupila brusinky- urinal akut a speciální čaje na močové cesty.
Může mě prosím nějaký odborník napsat co dělat dál???
Je mě hrozně.

Děkuji

Bělka

Když nepomáhá přírodní medicína

(q8EnRYSSt8yjeN4tk), 28. 9. 2016, 09:41

Dobrý den, žena na záněty močových cest taktéž trpí. I když každý den pije spoustu tekutin, hlavně vodu a jí brusinky, stejně jí to mnoho nepomáhá. Vyzkoušela už spoustu přírodních produktů, ale stejně musela sáhnout po chemii. Vyzkoušela Uroval a nemůže si ho vynachválit. Chtěla po mě abych jí ho objednal na netu a tak jsem zasedl a našel ho u valosun.com. Zde jsem se dočetl ještě poměrně hodně zajímavých informací a dokonce jsem našel i další potřebné medikamenty, které jsem domů pořídil.

Záněty

(Markéta), 22. 9. 2016, 10:51

Já na záněty trpím taky dost, o tom vitamínu C už jsem taky slyšela, takže z preventivních důvodů piju celou zimu čaje ze sušených šípků, kde je spousta vitamínu C a bohužel mi to na záněty nikdy nepomohlo. Jediné, co funguje, tak je teplo, klid a buď mi pomůžou urologické čaje anebo, když už je to více rozjeté, tak si kupuju uroval manosa akut. Ale zajímavé zjištění pro mě bylo, že antibiotika na zánět močového měchýře opravdu nejsou vždycky potřeba, ačkoli je doktoři moc rádi vždycky a na všechno píšou!

močovy mechyr

(VWPsQNu79.GjFm4Umbm~g), 26. 12. 2014, 01:54

Takže ženy, je mi 14 na tohle trpim uz od 4 roky. Vetsi svinstvo jsem nezazila. Mam to skoro furt. Nemuzu uz skoro nic. Takze jestli vy mate obtizny zivot jak ja. Tak aplaus )

Lichořeřišnice

(VWPsQNuJVvdjcp4uM7OOZYsWV1QuRYTuVVSsQNu), 14. 10. 2014, 08:05

Lihový extrakt z lichořeřišnice větší přírodního antibiotika zabírá během půl hodiny a skvěle léčí záněty močových a dýchacích cest. Vyzkoušeno obé na sobě

záněty

(lfnjEKDgc7P~QkR), 27. 4. 2014, 20:51

Já mám dojem, že pro předcházení zánětu močových cest dělám první poslední a stejně se u mě několikrát do roka objeví. Nevím, čím to je, určitě nejsem nezodpovědná, že bych na sebe nedávala pozor, ale nejspíš mám pro to nějaké vrozené dispozice. Každopádně se vždycky snažím zánět začít léčit hned při prvních příznacích, než se stihne pořádně rozjet, protože jedině tak mám šanci se obejít bez antibiotik. Záněty léčím hlavně brusinkama a urologickými čaji. A taková malá rada – jako prevence je určitě vhodné vyhýbat se sladkým tekutinám, ale v případě zánětu to doslova doporučuju, protože spousta lidí si dá urologický čaj s tím, že jim zánět vyléčí, ale protože jim čaj samotný nechutná, tak si ho pěkně osladí, což je to nejhorší, jelikož cukr podporuje ten zánět ještě víc.

RE: záněty moč. cest

(Karel), 12. 11. 2014, 12:04

Měl jsem 3x do roka pravidelně zánět moč. cest.Nechci to zakřiknout ale pil jsem často hlavně celé léto šumivý vit.C .Už dva roky mám pokoj.Protože vím co je to za svinstvo ty záněty doporučuji zkuste to.

Zánět močových cest, močového měchýře

(qbGuRYSSBkok4~l6jWmKD), 28. 12. 2013, 20:43

Pokud nemáte možnost využít atb, pak velice rychle pomáhají brusinky. Americké brusinky dle mého mají rychlejší nástup. Dokáží mít dokonce efektivnější účinek, než atb. Mám vyzkoušeno dokonce už i ve fázi, kdy jsem již močila krev.

zánět močového méchýře

(Eva), 26. 12. 2013, 21:49

Důležité je znát přesnou příčinu, jak zde píše Erika. Zánět močového měchýře může být způsoben hned několika bakteriemi a na každou platí jiná antibiotika. Nejsem zastáncem atb,ale pokud je zánět rozjetý, není téměř jiné možnosti. Tím česnekem si nejsem úplně jistá, člověk by se měl během zánětu vyvarovat dráždivých potravin. Jde o to, že během návštěvy toalety člověk pak trpí mnohonásobně víc, poněvadž močová trubice je vlivem zánětu již podrážděná a věci jako česnek a káva trubici samozřejmě dráždí ještě víc.

časté problémy s močovým měchýřem

(erika), 20. 11. 2013, 13:43

je možné,že moje časté problémy se zánětem močového měchýře mám z důvodu,že mi je partner nevěrný?děkuji

častý zánět..

(misa), 16. 1. 2013, 19:32

no mě se zánět vrací každé dva měsíce...

zánět

(Erika), 31. 1. 2012, 23:12

Hlavně musíme znát přesnou příčinu zánětu, aby léčba byla dlouhodobě efektivní.

důležité

(VWPsQNubWkzs2Z4Vj7aPZYTw), 7. 12. 2010, 12:10

ledviny,,,močový měchýř

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS