Domácí měsíčková mast
Zdroj: Shutterstock.com / Alexander Raths

Domácí měsíčková mast podle starého bylinkáře: Léčí a hojí neuvěřitelně rychle

Nejrůznější oděrky, odřeniny anebo spáleniny od slunce dokáží léto pořádně znepříjemnit, a proto se hodí mít po ruce kvalitní přípravek, který je rychle vyléčí a zacelí pokožku. Jedním z nejlepších řešení, na které vsázely už naše babičky, je měsíčková mast. Lze ji zakoupit v lékárně, rychle a snadno si ji ovšem vyrobíte i doma. 

Zdroje: toprecepty.cz, chytryspanek.cz, bylinkyprovsechny.cz

Pokud je nějaký produkt, který by rozhodně neměl chybět ve vaší domácí lékárničce, pak je to rozhodně měsíčková mast. Tento kosmetický produkt vytvořený nejčastěji z vepřového sádla (případně včelího vosku a olivového oleje) a měsíčku lékařského je totiž naprostým zázrakem. 

Na měsíčkovou mast potřebujete nasbírat květy měsíčku bez kalichů. Na výrobu měsíčkové masti vám postačí zhruba 2 hrsti měsíčku lékařského.  Zdroj: Profimedia

Měsíčková mast a její účinky

Měsíček lékařský je bohatý na vitamín C a také spoustu dalších léčivých látek, jako jsou pryskyřice, karoteny, hořčiny anebo flavonoidy. Nachází se v něm také kyselina salicylová, která udržuje pleť zdravou a léčí akné. 

Měsíčkovou mast je možné používat například na menší oděrky a odřeniny, lehčí formy popálenin, a to včetně spálenin od slunce. Měsíčková mast uleví od bolesti a zároveň mnohonásobně urychlí hojení vašich poranění. 

Mast lze nanášet také na hemoroidy, na ekzémem postiženou pokožku anebo také na opruzeniny. Zatočí i se suchou pokožkou a skvěle se tak hodí například na suché paty. Její použití ovšem sahá ještě dál. Potíráním pooperačních jizev měsíčkovou mastí značně snížíte riziko toho, že jizva zůstane viditelná. Měsíček lékařský zvyšuje produkci koleganu, a tak při pravidelném používání masti můžete předejít vzniku vrásek. 

Jak vyrobit měsíčkovou mast

Výroba měsíčkové masti je snadná. Jak již bylo zmíněno, můžete ji připravovat s pomocí vepřového sádla, které se skvěle vstřebává do kůže a zlepšuje její elasticitu a zdraví, nebo sádlo nahradit včelím voskem a olivovým olejem. Včelí vosk urychluje regeneraci pokožky a olivový olej zase působí antibakteriálně. 

Sádlo postupně rozpuste v hrnci na mírném ohni a přidejte květy měsíčku. Léčivé látky z měsíčku se vylouhují do tuku.  Zdroj: shutterstock.com

Budete potřebovat:

250 gramů vepřového sádla (anebo 200 mililitrů olivového oleje a 50 gramů včelího vosku)

2 větší hrsti celých čerstvých květů měsíčku lékařského

Postup:

Nejdříve si v hlubším hrnci rozehřejeme vepřové sádlo, stáhneme plamen a velmi zlehka v tuku prohřejeme květy měsíčku lékařského (asi 3 minuty). Poté hrnec odstavíme z plotny a jeho obsah necháme uležet do druhého dne, aby se všechny látky z měsíčku přenesly do tuku. 

Druhý den sádlo s měsíčkem mírně zahřejeme, aby povolilo, a přes menší sítko tuk i s květy propasírujeme do čisté nádoby. Nakonec tuk ještě přelijeme přes čisté plátno, aby byl skutečně čistý a můžeme měsíčkovou mastí naplnit čisté lahvičky od krémů, ve kterých ji budeme skladovat. 

TIP:

Měsíčkovou mast ze sádla a květů měsíčku lékařského můžete používat i v kuchyni. Dá se použít do polévek a omáček, ve kterých nahradí šafrán. 

Akční letáky