Zařaďte do svého běžného dne pohyb
Zdroj: Erickson Stock / Shutterstock

Hubnutí po padesátce: Triky, které příliš nebolí, ale fungují

Padesátka je nejen u žen obdobím velkých změn. V tomto období života dochází k výkyvům a změnám v poměru hormonů v těle, což může způsobit změny v metabolismu a tělesné hmotnosti. Tvrzení, že s vyšším věkem se hůře a pomaleji hubne, se dá snadno vyvrátit. Samozřejmě pokud nemáte nějaké závažné zdravotní komplikace.

Jinak stačí jen spojit správnou dávku pohybu, dietní režim, který vám bude nejlépe vyhovovat a celkově životní styl, jenž odpovídá blížící se nebo probíhající menopauze. Ale krásnou postavu snů můžete mít i vy.

Základní rady jsou zařadit rostlinné a živočišné bílkoviny v každém jídle, ale zároveň nepřekračovat doporučené množství konzumace zdravých tuků, tj. 30 % z celkového energetického příjmu. Dbejte na dostatečný příjem vlákniny a nezapomínejte ani na doplňky stravy, zejména na vitamin B12, vitamin C, vitamin D, vitamin K, kyselinu listovou, vápník, železo, zinek, měď, hořčík. Dodržujte pitný režim a pohybujte se, ale nezapomínejte ani na odpočinek.

Není nad odpočinek vleže na pohodlném lehátku. Není nad odpočinek vleže na pohodlném lehátku. Zdroj: ArTono / Shutterstock.com

Naše tělo prochází změnami

Jakmile se ženy blíží k padesátému roku života, jejich tělo se připravuje na menopauzu a projevují se i další vedlejší účinky stárnutí. Je proto možné, že mnoho žen musí k udržení svého zdraví zaujmout nové a odlišné přístupy, včetně úpravy jídelníčku, aby získaly potřebné živiny. S tím jim mohou pomoci právě vybrané diety, které respektují jejich tělo v životní fázi, v níž se nacházejí.

Ve věku kolem padesáti let musíme počítat například s osteoporózou, osteoartritidou i se změnami v regulaci hladiny cukru v krvi, v důsledku hormonálních změn může dojít i k inzulínové rezistenci. Všechny tyto stavy se samozřejmě na postavě projeví. Ale jde s nimi účinně pracovat.

Nejsnazší změnou je změna jídelníčku, který je potřeba přizpůsobit přirozeným změnám těla. Kromě úbytku hmotnosti je ale nezbytné myslet také na podporu zdravé svalové hmoty, hormonální rovnováhu a správnou regulaci hmotnosti.

Ovoce je skvělý doplně redukční diety, ale ne všechno. Ovoce je skvělý doplněk redukční diety. Zdroj: Profimedia

Nejúčinnější diety po padesátce

Paleo

Právě nižší obsah sacharidů je prospěšný pro ženy po padesátce a starší, které se mohou potýkat s inzulinovou rezistencí a nejsou schopny zpracovávat sacharidy jako dříve.

Paleo dieta je založena na vysokém obsahu bílkovin a naopak nízkém obsahu sacharidů. Její těžiště spočívá na vejcích, zelenině, ovoci, ořeších a nezpracovaném mase. Paleo neobsahuje sóju ani mléčné výrobky, což může pomoci ženám, které procházejí hormonálními změnami. Nadbytek sóji a hormonů obsažených v běžných mléčných výrobcích může vést k vysoké hladině estrogenu. A právě to pak vede k tomu, že se ukládá tuk do stehen a boků. Paleo obsahuje také dobré tuky, které podporují zdravou tvorbu hormonů.

Štíři trpící na prostatu by měli jíst superpotraviny jako jsou ořechy, ryby, fazole nebo vodní meloun. Středomořská dieta obsahuje dostatek omega-3 tuků, které se nacházejí v rybách a olivovém oleji. Zdroj: profimedia.cz

Autoimunitní protokol (AIP)

Autoimunitní protokol (AIP) se zaměřuje na obnovu střev, což je v tomto věku velmi důležité. Stravování podle tohoto systému eliminuje toxické a spouštěcí potraviny, jako jsou rafinované cukry a zpracované potraviny, které mohou způsobovat špatné vstřebávání a záněty ve střevech. 

Středomořská kuchyně

Středomořská strava se orientuje na zdraví srdce a dokáže předcházet rakovině a cukrovce.

Její výhodou je, že se neomezuje na žádné skupiny potravin, ale naopak podporuje všeho s mírou. Její důležitou součástí jsou celozrnné potraviny, které obsahují hodně vlákniny a díky nimž se cítime déle sytí. Jsou zde zastoupeny i sacharidy, ale pouze ty z ovoce a zeleniny.

Středomořská dieta obsahuje dostatek omega-3 tuků, které se nacházejí v rybách a olivovém oleji. Pomáhají při tvorbě hormonů a zvyšují pocit sytosti. Středomořská dieta má také vysoký obsah bílkovin z rostlinných i živočišných produktů.

Při detoxu je velice důležitý dostatek kvalitního spánku a je fajn přidat zdravý pohyb. Výborná je například jóga nebo různá dechová a protahovací cvičení. Výborná je například jóga nebo různá dechová a protahovací cvičení. Zdroj: shutterstock.com

 

Whole Foods – čisté stravování

Snížení konzumace zpracovaných potravin se rovná menšímu množství rafinovaných cukrů, což vede k lepší stabilitě hladiny cukru v krvi a menšímu ukládání tuku v břišní dutině. Úprava jídelníčku podle čistého stravování se vyhýbá všem zpracovaným potravinám, což předchází zánětům. Navíc celé potraviny neobsahují antibiotika ani konzervační látky, které mohou hormonální rovnováhu v těle významně narušit. Součástí whole food diety jsou ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky, ryby, maso a zdravé tuky.

Další triky 

Jak jsme zmínili za začátku, samotné stravování ale nestačí a daleko lepších výsledků dosáhnete kombinací se cvičením. Zvolte však odpovídající trénink, abyste si přepínáním spíše neublížili. Najměte si osobního trenéra, hodně choďte a snažte se zařadit pohyb do svého běžného dne jako jeho nezbytnou součást. I po padesátce můžete mít postavu snů, jen to bude vyžadovat trochu úsilí. 

 

Zdroje: www.znamylekar.czwww.aarp.orgwww.healthline.com

 

Akční letáky