Zdroj: www.fitsrozumem.cz, www.tyden.cz, lékař Bob Arnot

Potřebujete rychle zhubnout pár kilo a milujete kávu? Pak pro vás máme dietu, která sice není úplně nejzdravější, ale svůj efekt bezesporu splní. Káva totiž zrychluje trávení, což je u shazování dosti důležité.

Americký lékař Bob Arnot, autor knihy The Coffee Lover's Diet, vymyslel dietní koncept, díky kterému mohou hubnout fanoušci kávy po celém světe. Velkou předností této diety je rychlost, s níž ubíráte na váze, ale autor také tvrdí, že má pozitivní vliv na kvalitu a hlavně délku života.

Není divu, že objevitelem kávové diety je Američan. Většina obyvatel USA totiž trpí nadváhou. Propagují ji ale i sportovci či celebrity. Mimo jiné můžeme jmenovat například herečku Shailene Woodleyovou či humoristu Jimma Fallona.

Káva obsahuje antioxidanty a detoxikuje organismus

Káva obsahuje antioxidanty, které detoxikují organismus a chrání ho například i před rakovinovým bujením. Káva také působí protizánětlivě a zlepšuje metabolické funkce. Dále se lépe vyrovnáváte s vaším nepravidelným stravováním.

Skvělou zprávou je, že káva snižuje chuť k jídlu a vy tak díky ní lépe spalujete tuky. Musíte ale vypít nejméně tři šálky denně, ale ideálních je šálků pět. Dále dbejte na to, aby byla káva lehce pražená, ta je totiž bohatší na antioxidanty. Měla by být čerstvě umleta z kvalitních zrn a zalévat byste ji měli filtrovanou vodou.

„Pokud zvolíte kávu z kvalitních zrn s vyšším obsahem fenolu, bude i černá chutnat mnohem lépe než nekvalitní káva, kterou je většina lidí zvyklá pít,“ píše Arnot ve své slavné publikaci.

Vybírejte kvalitní kávu z vysokohorských rovníkových míst

Pokud si můžete vybrat, kupujte tedy kávu z vysokohorských rovníkových míst, což je například káva kolumbijská nebo ugandská. Také samozřejmě zapomeňte na mléko a cukr.

Aby byl efekt diety co největší, zapomeňte i na nezdravou stravu. Začleňte do svého jídelníčku vlákninu, zeleninu a celozrnné potraviny.

Kávu si dopřejte i před cvičením, nastartujete metabolismus a navíc půjdete do fitka více nabuzeni. Vždyť na kofeinu stojí celá řada energetických nápojů a spalovačů tuků.

Kávu nepijte při problémech se srdcem

Kávovou dietu nedržte, pokud máte problémy se srdcem. Káva ho totiž zatěžuje a zvyšuje krevní tlak. Pokud jí pijete hodně, omezujete i funkci ledvin a ochuzujete tělo o minerály a draslík.

Také ji nepijte večer, doporučuje se maximálně tři až čtyři hodiny před spaním. Jinak by kofein narušoval vaše biorytmy i kvalitu spánku. Nikdy také nekonzumujte kávu nalačno. Sice zažene hlad, ale dráždí prázdný žaludek a způsobuje nepříjemné pálení žáhy. Dlouhodobé pití kávy nalačno by dokonce mohlo vést ke vzniku žaludečních vředů.