Rakovina konečníku a tlustého střeva patří mezi strašáky dnešní doby. Ročně se nově objeví až u 7 500 lidí z nichž přibližně 3 500 zemře. Díky včasnému zachycení nemoci se můžete zcela uzdraviit, proto dbejte na prevenci!
Podle vědecké studie publikované na World Cancer Research Fund International je nejdůležitější prevencí zdravá strava a dostatek pohybu. Je třeba omezit živočišné tuky a nahradit je rostlinnými tuky. Ideální jsou oleje lisované za studena. Vyhnout byste se měli nadměrné konzumaci uzenin. Vhodnými druhy masa jsou ty, které mají nízký obsah tuku. Jde především o drůbež a ryby. Maso by se mělo vařit či dusit, občas péct, ale na smažení zapomeňte.
Vyhněte se nadměrné konzumaci uzenin
Pokud milujete mléčné výrobky, tak také dávejte pozor, kolik obsahují tuku a volte ty méně tučné. Naopak volte potraviny s co nejvyšším podílem vlákniny.
Pozor na pivo
Samozřejmě zapomeňte na alkohol a cigarety. Vyvarujte se i nadměrné konzumaci tolik oblíbeného piva. Bylo totiž zjištěno, že jeho pitím dochází k ubývání přátelských bakterií ve střevech, čímž dochází ke zvýšení rizika vzniku karcinomu.
Vsaďte na vlákninu a pohyb
Vláknina zlepšuje stav stolice a lépe se díky ní vyprazdňujeme. Pomáhá očistit střevní stěny od negativních bakterií. Nejvíce vlákniny se nachází v celozrnném pečivu, luštěninách, ovoci a zelenině. Důležité je také omezit sedavý styl života. Nedostatek pohybu totiž může způsobit zácpu či hemoroidy a ty také zvyšují možnost vzniku tohoto onemocnění.
Podstupte test u lékaře
Pokud se vám něco nezdá, určitě podstupte test na okultní krvácení u lékaře. Také je důležité znát vaši rodinnou anamnézu a velkou roli hrají i genetické vlivy.
Naštěstí si tuto skutečnost začali lidé uvědomovat a Česko tak už několik let nepatří mezi země s největším počtem nádorů tlustého střeva a konečníku.
Dnes jsme na šesté příčce a v úmrtnosti dokonce na jedenácté. Pro srovnání Slovensko je třetí, Polsko desáté. Německo je na 31. příčce a Rakousko na 33.
V boji s touto nemocí velmi pomohl screening, kdy lidé mezi 50 a 54 lety mají jednou ročně test zdarma, od 55 let pak jednou za dva roky. Loni tento test podstoupil každý třetí člověk, který na něj má nárok.