Zdroje: vimcojim.cz, magazin.biooo.cz, eurodenik.cz

Propocené koláče v podpaží na tričkách, mokré mapy na zádech a hlavně nepříjemný zápach dokáží potrápit celou řadu lidí. Zvláště pak ty, jež celoživotně bojují s nadměrnou produkcí potu. V případě, kdy nepomohou nejrůznější deodoranty a antiperspiranty, rozhodně stojí za to zaměřit se na skladbu svého jídelníčku. Právě v něm může být totiž zakopaný pes.

Konec jara a celé léto díky krásnému počasí zkrátka vybízejí k trávení času venku. Jenže kolikrát v ulicích měst a v přírodě panují velmi vysoké teploty, během kterých se člověk pochopitelně začíná potit. Zatímco někteří s nadměrným pocením nebojují a i z celého dne venku se vrátí domů jen s pár kapkami potu v podpaží, jiným stačí strávit v horkém počasí jen několik málo minut a nejradši by se okamžitě postavili pod ledovou sprchu.

Přestože je pocení zcela přirozené a lidský organismus se jím ochlazuje a zároveň detoxikuje, tělo mnohých produkuje potu nadmíru, kvůli čemuž je právě tato skupina lidí vystavena poměrně velkému estetickému problému. Ten zdánlivě nemá řešení. Kosmetické přípravky proti pocení často na zvýšenou produkci potu nijak neplatí a nezřídka se stává, že lidé v horkých dnech raději zůstávají doma, aby se vyhnuli společenskému faux pas.

Na kávu a alkohol raději zapomeňte

Pokud i vy patříte k těm, které trápí nadměrné pocení, měli byste se v horkých dnech vyvarovat pití kávy. Ta v první řadě odvodňuje organismus, což je právě v létě nesmírně nežádoucí. Zároveň ale také zvyšuje krevní tlak, čímž dochází ke zvýšení teploty těla. Šálek kávy tak vaše tělo ohřeje, a to v souvislosti s už tak dost vysokými venkovními teplotami pochopitelně vede ke zvýšenému pocení. A obdobně na lidský organismus funguje i alkohol.

Vynechte ostrá i tučná jídla

Snažte se přes léto konzumovat co nejvíce salátů, které tělo krásně osvěží a zároveň jsou plné zdraví prospěšných látek. Naopak se vyhněte tučných a těžkým jídlům a také pokrmům s obsahem chilli, neboť ty rovněž zvyšují teplotu těla. Nedoporučuje se ani popíjení zázvorového čaje, byť třeba ledového. I zázvor totiž tělo zahřívá.

Ledové nápoje a zmrzlina zvyšují produkci potu

Jde sice o obrovský paradox, ale popíjením ledově vychlazených nápojů přes léto spíše napomáháte k tomu, aby se vaše tělo více potilo. Jde o to, že při konzumaci studeného pití, ale i například zmrzliny, musí tělo přijatou stravu nejdříve ohřát na určitou teplotu, k čemuž využívá nemalé množství energie. A jak žaludek pracuje, teplota lidského těla se zvyšuje.

Brokolice a květák zvýší zápach potu

I když jde běžně o velmi zdravé potraviny, které by se v našem jídelníčku měli pravidelně objevovat, přes léto se konzumaci brukvovité zeleniny, jako jsou květák, brokolice či kapusta, raději vyhýbejte a dopřávejte si je jen občas. Tento druh zeleniny je totiž bohatý na sirné sloučeniny, které způsobují, že je pot ještě více cítit a je agresivnější.

Jak zatočit s nadměrným pocením

Nadměrné pocení nejčastěji způsobuje nadváha anebo zděděné dispozice. V prvním případě, kdy dojde ke snížení váhy, se problém sám spraví, ti, jež ovšem nadměrné pocení podědili po svých předcích, musí hledat jiná řešení.

Jedním a možná nejradikálnějším z nich, je podstoupení estetického zákroku, během kterého je do problematických míst vpraven botulotoxin, který na nějakou dobu omezí produkci potních žláz. Účinek těchto zákroků je na jednu stranu velmi spolehlivý, na tu druhou jsou ale ceny aplikace botulotoxinu poměrně dost vysoké. Aby navíc bylo možné snížené pocení udržet, je třeba zákrok jednou za čas zopakovat, což vám může dost provětrat peněženku. Od nadměrného pocení si ale můžete pomoci i jinak, a to prakticky zadarmo.

V první řadě je třeba dbát na zdravý a vyvážený jídelníček a také dostatečný pitný režim. V boji s mokrým tričkem a orosenými dlaněmi vám pomohou potraviny bohaté na vitamín C a B a také hořčík a vápník. Přes léto tedy zakomponujte do svého jídelníčku hodně ovoce a listové zeleniny. Skvělé jsou i luštěniny, ryby, bazalka, majoránka anebo kmín a nejrůznější ořechy. Zároveň se snažte všechny pokrmy připravovat s minimem soli. Často si také připravujte zelený čaj anebo čaj ze šalvěje. Šalvěj napomáhá ke stažení potních žláz a tedy nižší produkci potu. V horkých dnech si dopřejte klidně i jeden litr čaje ze šalvěje denně.