Kočky si pamatují vaše jméno i jména jiných koček. A možná vědí i mnohem víc...
Zdroj: Profimedia

Kočka si pamatuje vaše jméno. A zná i jména jiných koček. Registrovali jste to?

To, že kočka patří mezi inteligentní zvířata, by vám odkýval každý majitel těchto šelmiček. Skutečnost je ovšem taková, že kočky jsou mnohem chytřejší, než si jejich majitelé možná myslí. Znají dokonce jejich jména.

Zatímco se kočky zdánlivě bezcílně potulují po bytě či po domě a jejich schopnosti jsou na rozdíl od psích mazlíčků značně podceňovány, možná budete překvapeni, když vám sdělíme výsledky jedné studie, která potvrdila, že kočky jsou velmi všímavé a chytré. Dokáží si zapamatovat jména svých majitelů, a dokonce i jména jiných koček. 

Japonská studie

Studii provedli japonští vedci z Kjótské univerzity, ke které využili známé kočičí kavárny, které jsou v Japonsku velice oblíbené. Zkoumali 29 koček z kočičích kaváren a 19 koček, které žily v domech se svými majiteli a dalšími nejméně dvěma kočkami. Výsledky studie pak byly zveřejněny v časopise Scientific Reports a všichni majitelé kočičích mazlíčků mají nyní důvod k radosti. 

kočka, počítač Kočky byly zkoumány pomocí počítače. Zdroj: Profimedia

Kočky u počítače

Vědci umístili kočku před monitor počítače, na kterém zobrazili tvář jiné známé kočky a přehrávali pak různé zvuky, jak její majitel volá její správné jméno, ale i jméno chybné. Pokud se fotka kočky a její jméno neshodovaly, kočka strávila pozorováním mnohem více času, jakoby bylo v onen okamžik něco v nepořádku. Tato studie potvrdila výsledky studie, která byla prováděna už o rok dříve. Kočkám byly také předloženy fotografie známého kočičího obličeje a majitelovo volání shodným nebo jiným jménem. Zde se také potvrdilo to, že kočky jsou zmatené, když slyší, ale nevidí známou kočku. Očekávaly známé jméno a najednou uslyšely jiné.

kočky Kočky rozumí nejen samy sobě, ale také lidem. Zdroj: Profimedia

Naslouchají lidské řeči

Kočky se pravděpodobně učí takové vztahy jmen a tváří pozorováním interakcí třetích stran, nefunguje to u nich jako u psů, kdy se k výcviku používají nějaké odměny. Odborníci se domnívají, že tato kočičí dovednost je výsledkem „formy sociálního učení“, které umocňuje čas strávený společně s jinými kočkami v jedné domácnosti a s lidmi. Kočky cítí pouto ke svým majitelům, protože jim poskytují potravu a úkryt, ale také zábavu a hru. Bylo zjištěno, že kočky skutečně pozorně naslouchají lidské řeči a stejně tak jako jména jiných koček si dokáží zapamatovat i jména svých majitelů. Stále však pro vědce zůstává záhadou mechanismus tohoto učení, tedy způsob nebo cesta, jak se kočka toto naučí. To je předmětem dalšího zkoumání.


Zdroje: allthatsinteresting.comwww.hillspet.com

 

Akční letáky