obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč srnče neuteče, když se blíží žací stroj?

Květen je čas mláďat, na svět přicházejí půvabná srnčata. Každoročně však při sečení dochází k tisícům tragédií, kdy jsou žacími stroji posekána. Pomoci je zachránit můžete i vy.

Srna se o svá mláďata stará sama, kojí je a chrání. Už pár hodin po narození jsou srnčata schopna sama chodit, ale rychlosti matky dosáhnou až po čase. Do té doby jsou ve velkém nebezpečí – nedokáží utéci před divočákem či liškou. Srna je ubránit nemůže, proto je chrání jinak - důmyslně je ukryje do vysoké trávy. Sama se drží v povzdálí, aby predátory nepřilákala, a mládě chodí jen kojit. 

Srnče je zvyklé tiše čekat na matku Srnče je zvyklé tiše čekat na matku Zdroj: Shutterstock.com / Losonsky

Je to skvělá strategie, která srnčata po věky spolehlivě chránila – ovšem jen do doby, než přišly žací stroje. Když se hlučné stroje blíží, srnče učiní to, co mu instinkt velí – přikrčí se a dělá se neviditelným. Následky jsou tragické. Desítky tisíc posečených srnčat ročně. Bezbranná mláďata mnohdy nejsou přímo zabita a po zmasakrování strojem čekají na smrt ve velkém utrpení. Pokud jsou rozčtvrcena ihned, a jejich pozůstatky jsou bezděky zabaleny do sena a odvezeny, matka je na louce s nářkem hledá ještě po mnoho dní. 

Jak jim pomoci?

Obsluha žacích strojů nemá šanci mláďata včas uvidět. Existuje však mnoho způsobů, jak masakru srnčat předem zabránit. Vyžadují však spolupráci zemědělců a myslivců, včasné ohlášení seče, kontrolu porostů. V oblastech, kde převládne lhostejnost k živým tvorům i platným zákonům, jsou srnčata vydána napospas seči, která probíhá právě v kritickém čase – květnu a červnu. Ještě jsou tu však občané, kteří mohou situaci napravit. Právě díky nim a pro ně vznikla iniciativa  stopsecenisrncat.cz. Na těchto stránkách naleznete kompletní informace o způsobech ochrany srnčat a nejen jich, související legislativě, o způsobech, jakými může každý pomoci. 

srna, samice srnce obecného (Capreolus capreolus) srna, samice srnce obecného (Capreolus capreolus) Zdroj: Shutterstock.com / Branislav Cerven

Lidé se mohou zapojit i do kontroly luk před senosečí. Pokud je srnče před sečí v rukavicích (nesmí na něm ulpět pach člověka!) odneseno na kraj louky, matka si ho najde a vše bude v pořádku. Existují i sofistikované metody, jako je kontrola termovizí. Seč by měla navíc probíhat od prostředka louky ke kraji, aby nebyla zvířata odříznuta a uvězněna žacími stroji – ohleduplnost zachrání nejen mnoho srnčat, ale také mláďat zajíců, a rovněž čejek a koroptviček, ptáků, kteří hnízdí na zemi a kvůli nešetrnému hospodaření mizí z naší krajiny.

Akční letáky