Pokud si chcete pořídit psa a nechcete s ním hodiny a hodiny trávit venku, pořiďte si takového, se kterým si to budete moci dovolit. Rasy jako brabantík, francouzský buldoček, čivava nebo mops vám budou sedět věrně po boku celý den.

Tato plemena byla vyšlechtěná, aby dělala lidem společnost. Jsou ale i taková, která potřebují vzduch takřka celý den a nejšťastnější jsou, když se neustále prohánějí venku. Takto energičtí psi většinou potřebují k životu ostatní psy, jinak tiše trpí.

Bígl

Bígl je původem z Anglie a je to lovecký pes. I když je v současné době spíš hravým společníkem lidí, instinkty v něm pořád jsou. I proto je tak straně těžké ho vychovat. Občas totiž zmerčí stopu a v tu ránu je pryč. Vychovávat se musí celý život.

Český strakatý pes

Český strakatý pes neboli Horákův laboratorní pes vznikl za účelem lékařského a genetického výzkumu.
Jedním z hlavních cílů jeho vyšlechtění bylo studium epilepsie, respektive příčin vyvolání záchvatu. Pomocí něho se také sledovala dědičnost vypadávání zubů. Dodnes se jedná o velmi společenského pejska, který je nerad bez ostatních.

Jack russell teriér

Pokud hledáte pejska, který je ideální k dětem, dospělým lidem i psům, jack russel teriér je skvělou volbou. Jen pamatujte, že bez pohybu bude nešťastný. V minulosti byl využívám pro pracovní a lovecké účely, třeba vyhánění lišek z nor nebo lov drobné zvěře.

Australský honácký pes

Za předpokladu, že nemáte několik hodin denně čas, raději na tohle plemeno zapomeňte. Když se mu nebudete dostatečně věnovat, bude si energii vybíjet na vašich věcech. Když bude na procházkách příliš izolován od psů, bude trpět. To se ovšem nejspíše nestane, jelikož tenhle pejsek stejně většinou jedná na vlastní pěst. V některých okamžicích je až neuhlídatelný.

Australský ovčák

Australský ovčák je velký a silný pes, který byl vyšlechtěný k pasení ovcí a krav. Je velmi podobný border kólii. Stejně jako ona potřebuje hodně pohybu i kontakt s ostatními psy. Využíván je i jako záchranář nebo rodinný společník. Bez ostatních psů se neobejde.

Zdroje:

living.iprima.cz

www.mujchlupac.cz

Brandon McMillan: Šťastný pes, Edice knihy Omega, 2017