Jak nejlépe krmit ptáčky na krmítku?
7. 11. 2010

Jak nejlépe krmit ptáčky na krmítku?

Mnoho ptáků nás již opustilo a odletělo do teplých krajin. Někteří ale statečně zůstávají po celou zimu. Snášejí sníh i mráz, v noci spí schouleni k sobě a vzájemně se zahřívají. Při nedostatku potravy ale strádají. Stahují se do parků a zahrad, kde hledají naši pomoc.

Pokud je zima tuhá a dlouhá, strádají u nás přezimující ptáci nedostatkem potravy a mnozí mohou i uhynout. Hmyz se schoval do škvír a pod zem. Na řadu přicházejí semínka a drobné plody, ale naše krajina často není dostatečně pestrá, smrkové monokultury a rozlehlá pole hojnost potravy neskýtají.

Krmítka pro ptáky jsou dnes naštěstí běžnou součástí zahrad i okenních parapetů v bytech, někdy dokonce i obecných parků. Přinášejí pomoc ptákům a radost nám, lidem, když můžeme čiperné opeřence pozorovat. Zásadní je ale krmit ptáky správně, jinak jim může přikrmování spíše uškodit, nežli pomoci. A také krmítko vhodně umístit – aby bylo bezpečné, ptáci na něm nebyli nijak rušeni, ale zároveň si můžete dopřát i dobrý výhled, který vás každý zimní den potěší.

Střecha a vhodné místo je základ

 • i

  Krmítko musí stát či viset nejméně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu, aby na ně nedoskočila kočka!

  Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se mohlo krmit více ptáků najednou a vešly se do něj i větší druhy.
 • Nejoblíbenějším materiálem krmítek zůstává dřevo a je příjemné i pro ptáky, kterým se na něm nekloužou pařátky.
 • Střecha musí potravu dokonale chránit před vlhkem, proto by měla dno přesahovat. Dno je potřeba opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. kromě zbytečných ztrát semen jsou ptáci, sbírající zbylá semena na zemi, potenciální kořistí kočky či dalších šelmiček.

Čím krmit?

 • Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým zdrojem energie.
 • Uvítají drcená jádra vlašských a lískových ořechů.
 • Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev, a samozřejmě přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

Z loje  můžete vyrobit i vlastní směs, pokud jej opatrně rozehřejete a smícháte se semínky:

 • Směs lze nalít do skořápky kokosového ořechu či do menšího květináče.
 • Můžete v ní namočit i suché borové či smrkové šišky. Ptáčkům se po nich velmi dobře šplhá, když dobroty s požitkem vyjídají.
 • Při rozvěšování opět dbejte na bezpečnost, a také na to, aby sluneční paprsky na příliš osluněném místě směs nerozpustily.

V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků, sypké či v podobě praktických lojových koulí, které lze zavěsit i jinam, nežli do krmítka. Ale opět pozor na kočky či kuny! Pokud je zavěšujete na větvě, volte tenké koncové, které kočku neunesou, a jsou zároveň dostatečně vysoko.  

Na co koho nalákáte?

 • Olejnatá semena, jako je slunečnice, lůj a tukové směsi milují  sýkory - koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka i mlynařík, a také  brhlík, šoupálek a strakapoud.
 • Semena plevelů a obilovin svědčí zrnožravým pěnkavám, zvonkům, strnadům, dlaskům, vrabcům a kosům.  
 • Plody nejrůznějších bobulovin i na kousky nakrájená jablka velmi ocení kosi a drozdi kvíčaly.

vrabec

Co nesmí přijít na krmítko

Nevhodnou potravou můžete ptákům přivodit vážné zažívací obtíže až smrt! Proto je nikdy nekrmte:

 • kuchyňským odpadem
 • těstovinami
 • slanými kořeněnými a uzenými potravinami
 • jakoukoli zkaženou a nekvalitní potravou.

Obyčejné pečivo, suché a nastrouhané, lidé ptákům docela často předkládají.  Je menším zlem, než pečivo čerstvé, ale stále je příliš slané, obsahuje i další pro ptáky nežádoucí složky. Surové obilí je pro ptáky rozhodně vhodnější!

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

kroupy

(Jana), 30. 12. 2017, 15:47

Dobrý den, ve špajzu mi zbyl skoro celý pytlík středních krup, mohu je nasypat do krmítka? Děkuji za odpověď.

RE: kroupy

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 2. 1. 2018, 23:27

Dobrý den, kroupy můžete do krmítka nasypat, semenožraví ptáci si s nimi poradí :-) nevadily by ani vařené, ale voda by nesměla být osolená.

krmení kokosem

(VWPsQNuE4-ukV-56Kvm.h74Vl), 14. 12. 2016, 10:00

Mohu ptákům do krmítka spolu se semínky dát i strouhaný kokos a nebo udělat "lojovou" kouli za pomocí kokosového oleje?

RE: krmení kokosem

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 15. 12. 2016, 09:37

Kokosový olej můžete použít na výrobu koulí, je pro ptáky zdravý, ale pozor na to, že zůstane v tuhém stavu opravdu jen v chladu. Sušený strouhaný kokos však může být zvláště ve větším množství nebezpečný, protože v trávicím traktu zvětší svůj objem. Lepší bude dát na krmítka slunečnice a další semínka. Když už, vhodnější je kokos čerstvý, který si ptáci vyďobávají k krmítek zhotovených z rozříznutého kokosu.

krmení

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 8. 12. 2016, 15:02

mohu krmit sezamové semínko

RE: krmení

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 8. 12. 2016, 21:47

Všechna semínka (v přírodním stavu, tedy nepražená, nesolená, neslazená) jsou pro ptáky vhodná :-)

ovčí lůj

(VWPsQNuwc8m.CYsXVt~s39enVvbjcL4Vj7aPZYTw), 21. 11. 2016, 09:39

Vážení, ptáčkům jsme naservírovali ovčí lůj, ale oni se ho ani nedotkli. Máme ho nějak upravit nebo je pro ně špatný?? Moc děkuju za odpověď nerada bych našim kamarádům způsobila trápení . Pěkné dny Eva Š

RE: ovčí lůj

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 21. 11. 2016, 19:24

Dobrý den, ovčí lůj ptáčkům uškodit nemůže, nemusíte se bát. Ale může se stát, že když na něj nejsou zvyklí, trvá jim, než se odváží ochutnat – zvlášť když nemrzne a není velká nouze. Také jsme jednou pověsili ovčí lůj a našim strávníkům chvíli trvalo, než se do něj pustili, to byla ale skutečná zima. A k ptačí konzervativnosti - jednou jsem v nouzi namísto běžných slunečnic dala na krmítko již vyloupané, které byly zrovna po ruce – a sýkorky, které je tudíž nemusely pracně vyzobávat a měly by být rády, se jich zprvu ani nedotkly, bylo jim to asi podezřelé :-). Přeji krásné dny s vašimi ptačími přáteli, Jana

Dotaz

(Lyn), 13. 7. 2016, 17:02

Prosim vas, muzou ptackove pres leto cernou slunecnici? My jim to davame a sykorky ji milujou a vrabcaci se muzou utlouct po pecivu, ted jsem se docetla ze to nesmej :(( my jim to davame uz roky :(

RE: Dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 7. 2016, 21:49

Nepotřebují sice slunečnici ani zdaleka tolik, jako v zimě, ale uškodit jim nemůže. Názory na letní přikrmování se různí, někdo je za vhodné nepovažuje, ale třeba v Anglii, zemi milovníků ptáků, jim přilepšují i v létě běžně. Ostatně, když dozrává slunečnice na poli nebo na zahradě, také se nazobou :-) Trocha suchého pečiva vrabcům neuškodí, leckde dojídají drobky na ulicích a pod stoly zahrádek, ale určitě by jim více prospěla čistá pšenice, nebo šrot pro slepice. Tak jako tak se u vás mají dobře :-)

RE: Dotaz

(Lyn), 14. 7. 2016, 08:51

Moc dekuju za odpoved, tak to jsem rada, ze jim to nijak neskodi. Je to krasny, jak nam tam litaj a do toho se mlady nechavaj krmit, kricej a kosaci zpivaj :))

krmení

(Radek), 29. 3. 2016, 15:50

Jak dlouho se ptáci po zimě krmí?

Chia seminka

(Laura), 24. 1. 2016, 09:39

Muzu dat ptactvu v zime do krmitka spolecne se slunecnicovymi seminky i chia seminka, ktere jsem puvodne koupila pro sebe?

RE: Chia seminka

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 24. 1. 2016, 22:58

Chia semínka určitě nevadí, naopak. Chovatelé ptáků je považují za velmi cenné krmivo, sliz, který v kombinaci s vodou utvoří, jim ublížit nemůže, naopak je i pro ptačí trávicí trakt prospěšný a léčí i různé potíže. Jako u každé suché stravy je užitečné ptáčkům poskytnout i napajedlo, mělkou misku s vodou, za mrazu alespoň na chvíli.

RE: Chia seminka

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 24. 1. 2016, 10:11

No tahle semínka prý nějak bobtnají a vytváří gelovou hmotu, tak nevím. Třeba se ještě někdo vyjádří...

RE: Chia seminka

(Marie), 9. 12. 2016, 09:28

To vytváří i lněná a lecjaká další. Jen o chia se teď víc mluví. A každá semínka v žaludku s vodou nabobtnají, aby se mohla ztrávit.

Semínka

(VWPsQNuC~nGkmb~ka8m~eYSx47bO), 11. 3. 2015, 23:08

Děkuji za inspirativní článek..
I my jsme letos u nás na chatě začaly s dcerkou krmit sýkorky, je jich tam spousta! Zavěsily jsme pokrájená jablka a sypeme semínka slunečnic a arašídy..

piškot

(VWPsQNu80cXk0YTuVVSsQNu), 5. 2. 2015, 16:37

Dobrý den mohou ptáci piškoty? Díky za odpověď...

RE: piškot

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 6. 2. 2015, 08:18

Nic slaného ani sladkého, jen přírodní, jak píše Lída.

RE: piškot

(Lída), 5. 2. 2015, 21:48

Piškoty prosím, ne, sladké by mohlo ptáčkům velmi uškodit! Ani jakékoli jiné pečivo není vhodné, nejvíc je potěšíte slunečnicovým semínkem, které jim chutná a je pro ně zdravé. KOupíte v každém zverimexu, zahrádkářských potřebách, i v některých zeleninách...

je to nádhera

(Hana), 5. 1. 2015, 18:34

Zimu moc nemusím, ale vždy se už těším na ptáčky v krmítku. Máme na zahradě 5 krmítek, a já mám taky jedno za oknem pokojíku. Věřte, že je to lepší než televize. Ale že toho sežerou!!!
Nejraději slunečnici, na týden 4-5 kg a k tomu lůj, ten je ale problém sehnat. Tak jsem jim dnes koupila vepř. bránici( tu blánu s vnitřním sádlem) Strakapoud jde jen po tuku a létají k nám 3- už je rozeznám. V neděli tu byla i sojka- je nádherná.
A dnes jak napadl sníh- to byly přímo nálety na krmítka, musím doplňovat několikrát denně ať se mají dobře.

RE: je to nádhera

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 20. 1. 2015, 18:51

Máte pravdu, je to nádhera...ale už mě přestalo bavit kupovat slunečnici po troškách, tak nám místní zásobovatel za lidovou cenu (19 Kč za kg) přivezl celý pytel slunečnice - tedy 40 kg. Ať se jarabáci pomějou. Lojové koule už jsem vzdala - zjistila jsem, že lůj se dá sehnat přímo na jatkách (i když nejmenší množství je 1 kg - u nás v pohodě zmizí). Někdo si chová svého pejska či kočičku, my zas máme své sýkorky, kosy a spol. Jen doufám, že až bude dozrávat na zahradě drobné ovoce, tak nás nechají alespoň ochutnat. Zdraví Eva

RE: je to nádhera

(VWPsQNuF0mHCZ-enW7bMQMvaVWR), 8. 1. 2017, 11:00

Prosím,kde se dá koupit slunečnice za 19kc za kg.dekuji

Prosím o radu, slétají se mi na krmítko holubi a drobné ptactvo nemá šanci. Jak to vyřešit? Zavěsit krmítko nemohu. Děkuji.

RE: dotaz

(Lída), 30. 12. 2014, 12:22

Mohla by to vyřešit buď mřížka kolem krmítka, s otvory aby se ptáčci vlezli a holubi ne, výhoda je, že jsou o hodně menší. Třeba 5x5 ptáček proleze, holub hen prostrčí hlavu a dál nemůže. Nebo přímo takový poklop a krmení pod něj - z proutí, drátků...něco podobného jsem i viděla jako dekoraci v květinářství :-)

krmítko

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 9. 11. 2014, 13:05

Dobrý den, žiju na Vysočině, a tak považuji za normální sypat ptáčkům, aby v našem drsnějším podnebí přežili. Ale to, co se děje letos, mi bere dech. Zpěváči jsou schopni během jednoho a půl dne spořádat jeden a půl kg slunečnice.Jako zákusek pak vyzobou lojové koule, které jsou u krmítka. Je zajímavé sledovat vrabce, sýkory, zvonky, brhlíky a těžkotonážní hrdličky, jak svádí občas i vzdušné souboje o místo na krmítku. Když koukám na ten mejdan, tak přemýšlím, jestli
se tu střídají stále stejní jedinci, či zda se tu objeví i jedinci z druhého konce města. Jak funguje "informační systém" mezi drobnými ptáčky ?

RE: krmítko

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 10. 11. 2014, 11:20

Mám dojem, že jsou letos ptáci nějak hladoví, taky už zbaštili lojové koule a ještě mi klovají za oknem tvrdé rohlíky, co mám kamošce pro slepice.

krmení ptáčků

(Emilka), 9. 5. 2014, 11:54

My máme krmítko na balkoně a navíc ještě doma přímo chováme ptáky :-). Takže mám spoustu krmiva, pamlsek, ale i vitamínů...

Proč ke mě sýkorky nelétají?

(VWPsQNuH77P~Qkt6jYmKD9enVvbjcL4UHArvV.56Kvm.h74Vl), 11. 1. 2013, 08:08

Za oknem mám krmítko, ptáčkům dávám slunečnici a loňské rozdrcené vlašáky. Předloni jsem měla krmítko plné! stehlíků, občas nějaká sýkorka. Loni mi na krmítko sem tam přiletěla občas nějaká sýkorka a letos mi sem lítá pouze jedna - nevím jestli je to ta samá. V okolí se podle "mě" nic nezměnilo, stromy jsou stejné. Čtyřnohé :-) kočky tu nejsou. Děkuji za radu

Za oknem mám krmítko, dávám jim slunečnici a loňské rozdrcené vašáky. Předloni jsem měla krmítko plné! stehlíků, občas nějaká sýkorka. V loni mi na krmítko sem tam pčiletěla občas nějaká sýkorka a letos mi sem lítá pouze jedna - nevím jestli je to ta samá. V oklí se podle "mě" nic nezměnilo, stromy jsou stejné. čtyřnohé :-) kočky tu nejsou. Děkuji za radu ev.názor.

krmení ptáčků

(VWPsQNuN78FDRYTuVVSsQNu), 11. 12. 2012, 15:58

Koupila jsem v řeznictví čerstvý lůj, to ho mohu krmit v syrovém stavu? Děkuji za odpověď.

RE: krmení ptáčků

(VWPsQNuH77P~Qkt6jYmKD9enVvbjcL4UHArvV.56Kvm.h74Vl), 11. 1. 2013, 07:57

Odpověď na syrový lůj. Kdesi na netu jsem se dočetla, že pro sýkorky aj. hmyzožravce vhodnější syrový lůj, protože se jim v hrdýlku lépe rozpustí teplotou jejich tělíčka, než vařený či škvařený.

RE: krmení ptáčků

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 19. 12. 2012, 18:20

Dobrý den, syrový lůj je velmi vhodný, ptáci přirozeně přijímají pouze syrovou stravu (hmyz a podobně)

Krmení ptáčků

(Zahradník), 1. 12. 2012, 14:33

Můžu ptáčky nakrmit kukuřičnými semínky? Děkuji za odpověď

RE: Krmení ptáčků

(Franta), 29. 11. 2013, 11:52

Namočenými můžete, ale dají si je jen vrabci nebo dlasci nejspíš

Sádlo pro sýkorky

(VWPsQNuH0injFm4Umbm~g), 24. 11. 2012, 00:49

Proč není vhodné škvařené sádlo? Rozpustil jsem při 200°C sádlo z divočáka a chtěl bych ho smíchat se slunečnicovým semenem, Je to vhodné? Děkuji za odpověď

RE: Sádlo pro sýkorky

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 19. 12. 2012, 18:35

Dobrý den, obecně je vždy vhodnější strava v syrovém stavu, lůj a sádlo by se proto mělo pouze nechat zvolna rozpustit. Přeškvařené obsahuje látky, které by ptákům nemusely prospět. Ale na druhou stranu je pravda, že sádlo snese poměrně vysokou teplotu, aniž by se přepálilo...

krmítko

(r8GoQmV6Q2vxRYSSuhIy-.4uK7N_), 8. 11. 2012, 17:41

jsou pro ně ječmen a kukuřice vhodná a jaká jiná semena či něco jiného by jim poskytlo energii ( kromě toho co je tu napsané)

RE: krmítko

(Lída), 8. 11. 2012, 22:29

nic tím nezkazíte, ale jestli k vám chodí jen sýkorky a brhlík, tak si můžete být jistá, že slunečnice vyberou a nějaký ječměn tam nechají, to není nic pro ně. Ani to nedovedou sníst, malýma zobáčkama leda ty měké slunečnice, pak třebas drobné lněné semínko, ale slunečnice mají stejně nejradši a zdroj energie je to skvělý. Jinak leda hovězí lůj. Ten ječmen a kukuřici (tu nejlíp namočenou, je to moc velké) sezobnou spíš vrabci, zvonci, dlasci. A půlené jabko kosák, i když někdy i sýkorka si zobne.

RE: krmítko

(r8GoQmV6Q2vxRYSSuhIy-.4uK7N_), 9. 11. 2012, 08:14

děkuji a jablko jsem jim zavěsila a sýkorkám zřejmě chutná protože ho moc nezbylo :)

krmítko

(r8GoQmV6Q2vxRYSSuhIy-.4uK7N_), 8. 11. 2012, 17:38

vcera jsem dala na parapet krmítko a dneska jej naplnila slunečnicovými semeny a hned místo pár sýkorek tam byli koňadry,modřinky i brhlík ale chtěla bych jim tam přisipat i ječmen a kukuřici a nevím jestli je to pro ně vhodné

RE: krmítko

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 19. 12. 2012, 18:24

Dobrý den, ječmen je vhodný, kukuřice je pro naše běžné návštěvníky krmítek trochu moc velká, ale neublíží, ptáci ji spíš nechají bez povšimnutí. Vrabci by si smlsli na kukuřici namočené. Sýkorky a brhlík ale nejspíš nechají bez povšimnutí i ječmen, tučná slunečnice těmto hmyzožravcům chutná mnohem více a dodá jim potřebnou energii. Prospěje jim i mělká mistička s vodou.

odpovedet

(VWPsQNuKvNX4ryLsVWPjEp~6Kx), 1. 11. 2012, 18:31

mame na okne ptaci budku a mame tu u nas v CHODOVE u K.VARŮ asi 15 druhu ptacků.Je to podivana vidime je krasne aniz bychom otevirali okno.jsou to v dnesni dobe nejprijemnejsi zlaticka .Obcas se poperou ale na kazdeho zbyde. ALENA

kosi vyhnali ostatní

(Tereza), 14. 2. 2012, 09:26

Máme několikátý rok krmítko (slunečnice). Lítalo tam 15 druhů ptáků. V poslední době tam celý den sedí kos a nikoho jiného tam nepustí. Ani hejno zvonků. Snad jednou jsem tam zahlédla sojku, před kterou uletěl. Poradíte prosím někdo, jak se zbavit kosa nebo jak nalákat ostatní ptáky? Děti ptáky rády pozorují. Děkuji.

RE: kosi vyhnali ostatní

(Lída), 1. 11. 2012, 14:07

Pokud nemáte možnost instalovat ještě jedo krmítko, překryjte krmítko třeba řídkým poklopem z proutí nebo nečím podobným, co má otvory tak velké, že sýkorky i trochu větší zvonci a vrabci snadno prolezou a kos ne. Taky závěsné lojové koule, lojové směi nalité do kokosu a podobně jsou jen pro ty akrkobatky sýkorky. Kosa jde odlákat i na jabko.

dotaz

(Zuzka), 11. 2. 2012, 13:55

Proč mi na zahrádku nelítají sýkorky,které tam mají pověšený lůj
a semínka.Dřív lítaly a najednou ani jedna a při tom je opravdu
zima.Kolem dokola njni jedinej ptáček.Stále hlídám,alenic.Nemohu
tomu porozumět.

RE:  dotaz

(Eva), 14. 2. 2012, 12:42

Máme stejný problém s letošní absencí zpěvavých ptáčků. Zatím co vloni u nás na zahradě byly hojně sýkorky koňadry i modřinky ,pěnkavy,zvonci a pravidelně brhlík,tak letos jen vrabci,sem tam kos a sýkorku aby pohledal .Přitom každý rok pravidelně sypeme stále do stejného krmítka. A že chutí mají na vybranou.:-) Co se týče okolí-je stále stejné,takže žádný rušivý element. Je to škoda. Uvidíme příští zimu.

RE:  dotaz

(fero), 8. 11. 2012, 07:02

Mal som taký istý problem. Poradil mi známy, že s prikrmovanim treba začať už v jeseni, aby si vtáčiky zvykli, a aby neodleteli tam kde maju potravu. A asi je to pravda, lebo toho roku prikrmujem už asi 3 týždne a sýkorky čakajú na poradovník... Skuste.

Pozor na ptactvo

(Jarmila), 7. 2. 2012, 20:28

Prej pozor na kočku... jenomže kočka, milá paní autorko, taky musí něco jíst. Když náhodou sežere myš, tak je to v pořádku, když ptáčka zpěváčka, tak z ní hned každej dělá bestii. A ještě něco vám povím, známým se jednou na zahradě u baráku uhnízdili vrabčáci, a díky tomu, že si pak pořídili kočku, se konečně pořádně vyspí, protože tak jak jim to tam každý ráno řvalo, to se nedalo vydržet. Takže ono je to velmi relativní, které zvíře je užitečné a které škodlivé. Já zase nechápu, čím vlastně každýho tak fascinují ptáci, vždyť nejsou člověku k ničemu... :-/

RE: Pozor na ptactvo

(Kristýna), 30. 12. 2014, 23:00

Jak můžete říkat takové hlouposti, že ptáci jsou k ničemu. V přírodě není nic k ničemu. Všechno má svůj důvod a řád. A myši kdyby nebyly myši nejsou ty zvířata který se jimi živý. Hadi, pavouci, malé šelmy, draví ptáci. A kdyby nebyli oni? Bez myší nebo malých ptáků nejme ani my. Jakmile zmizí jedno. Půjde do háje všechno. A že je žere kočka je to její instiknt. Je to přirozená selekce. Přežije jen ten nejsilnější. Bez koček atd. by nebyli ani ptáčci. Díky tomu, že jsou ve střehu a jsou v pohybu a zdravý. Se pářej jen ti nejsilnější jedinci. A udržujou se zdravý. Kočka většinou jde po nějakém slabém jedinci. Samozřejmě dá rozum dát krmítko co možná nejdál od koček. Je to smutné, že je třeba loví jen pro srandu. Ale to kočce nevysvětlíte. To je příroda.

RE: Pozor na ptactvo

(Lída), 1. 11. 2012, 14:10

kočka musí taky něco jíst... to rozhodně, a měla by to mít v misce každý den od těch, co si říkají její majitelé.

RE: Pozor na ptactvo

(i8El5b56JTmMHYqSc.uv5f4uK7N_), 25. 10. 2012, 11:02

Ptáci, myši i kočky jsou příroda a s tou by měl člověk umět žít a pečovat o ni abychom se z ní mohli radovat. Díky tomu, že nakrmíme ptáky v krmítkách tomu alespoň trochu napomáháme. Pokud Vám tam příroda tolik vadí tak si postavte na zahradě atomovou elektrárnu a hned Vám to půjde líp. :)

RE: Pozor na ptactvo

(VWPsQNurZ.AjeO41idm~eYSx47bO), 11. 5. 2012, 17:28

Vážená pani, když si někdo pořídí kočku, tak ať se o ni taky stará a krmí si jí. Pokud vim, tak myši nám škodí. Ptáci jsou kus krásný přírody. A vy by jste byla schopna s nimi krmit kočky. Co kdyby nějaký pes požíral kočky, které ale vůbec nejsou užitečné. Jenom se povalují v teple, nebo pytlačí právě ty ptáčky.

RE: Pozor na ptactvo

(Jarmila), 19. 6. 2012, 15:43

Kočka je aspoň přítulná a není pravda, že je k ničemu. To, že občas sežere myš nebo ptáka, je prostě její instinkt. Jo, myši nám škodí, jenže to je prostě všechno ta příroda, jak vy píšete. A neškodí náhodou i ptáci? Nalítávají na třešně, jahody, rybíz, maliny, sežerou co se dá, vyštípávají pupeny atd. atd. ovoce pouze naklovou a pak se vrhnou na ostatní, naklované pak hnije. Já nechápu, proč bych tu havěť měla ještě vykrmovat když se to snažím spíš odhánět a brzy asi dojde i na to, že to budeme muset začít střílet, ať se to někomu líbí nebo ne. Jaký je rozdíl v tom, když škodí myš a když škodí pták????

RE: Pozor na ptactvo

(žanda), 29. 11. 2013, 11:03

přesně tak :-)

RE: Pozor na ptactvo

(VWPsQNuhWmEs1YSSVWPjEp~6Kx), 13. 8. 2012, 10:06

milá jarmilo očivydňe podle toho co tu píšete nemáte ptáčky rádá a také se mi zdá že vaše kočka nedostává najist. jo ataké se chci zeptat co vám ti milí ptáčkové uďelali že je chcete střílet. VY BESTIJE KTERÁ STŘÍLÍ BEZBRÁNÉ PTAČKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hořčičná semínka

(VWPsQNudbdnCQNs6JyvjFo), 1. 12. 2011, 16:15

Dají se ptáci krmit hořčičnými semínky?

RE: hořčičná semínka

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 2. 12. 2011, 11:54

Dobrý den, hořčičná semínka jsou vzhledem k tomu, že dráždí trávicí trakt, nevhodná. Jejich složení je hodně specifické, proto mají výjimku mezi ostatními semínky nejrůznějších rostlin, kterými běžně ptáčky krmit lze. Děkuji za dobrý dotaz :-)

Holubi

(VWPsQNu_c8m~eYSx47bO), 7. 2. 2011, 13:55

Jak přikrmovat ptáky na balkoně na sídlišti, když mi do všeho lezou holubi? a když je krmítko malé, skáčou okolo...a ruší ostatní?
máte radu?

RE: Holubi

(trik), 27. 3. 2011, 12:25

Řešil jsem podobný problém, ale podařilo se: Krmítko jsem zavěsil na lanko z horního balkonu. Bez problému na něm přistane sýkora, zvonek i brhlík, ale holub se tam už nikdy nedostal. Nedokáže do něj přistát. Holub dal pár pokusů přistát na něm, ale tím, že je krmítko pohyblivé, tak se nedostane k semenům a pokusy po čase vzdal.
Jedná se o klasické dřevěné krmítko se stříškou, které jsem provrtal a z drátu přidělal oka k upevnění. Celé pak zavěsil na lanko z horního balkonu asi 25 cm nad okraj mého balkonu. Funguje to báječně. :-)

DOTAZ

(VWPsQNuE-hAkQNs6JyvjFo), 5. 1. 2011, 12:46

Zdravim. Poprve jsem vyrobila krmitko a dela mi velkou radost, kdyz sleduji navstevniky. Leta hejno vrabcu, ale na krmitko nejdou, berou na zemi zbytky. Kosi a drozdi, sykorky konadry i mala modrinka, rehek zahradni a zrejme i zvonek zeleny u ktereho si nejsem tak uplne jista, jeslti je to opravdu on. Predevcirem se tu dokonce mihla sojka, ktera me prekvapila svou velikosti. Ale hned zmizela. Chtela bych se zeptat, zda je dobre na krmitko pridat treba i burske orechy?? jinak davam slunecnici, sezam, mak, konopi, orechy vlasske a liskove, luj a jablko, nekdy trochu strouhane mrkve. Zajimaji me hlavne ty buraky, abych neublizila. Dekuji moc. Pozorovani ptaku zdar!

RE: DOTAZ

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 1. 2011, 19:34

Dobrý den, máte doma úžasnou ptačí přehlídku! I sojka se někdy nakonec osmělí, zrovna nedávno jsem ji na našem krmítku viděla, ale je pravda, že je opravdu ostražitá, asi proto, že patří k nejchytřejším ptákům:) Potrava, kterou ptáčkům předkládáte, je dokonalá. No a u buráků popravdě neznám jednoznačnou odpověď. Nesolené a nepražené by teoreticky vadit neměly. Potíž je ale v tom, že snadno žluknou, a pak už ublížit mohou. Navíc často obsahují velké množství aflatoxinů, i když se ještě zdají nezkažené, což neprospívá lidem, takže ani ptákům... Ale pokud by se vám zdály opravdu čerstvé, bez jakékoli špatné příchutě, na krmítko je dát určitě můžete. Jen by tam raději neměly ležet dlouho, zvlášť pokud bude nad nulou. Ptákům zdar :-)

pastička na myši

(qhFoWYSSC8pEQmV6hUxk), 7. 12. 2010, 14:04

Má někdo návod nebo nákres pastičky ny myši, která je vytvořený ze dřeva, je vícenásobná - více otvorů v řadě - princip spočívá v tom ,že myš překouše provázek, za kterým je nachystána návnada. Kdysi prý toto bylo zveřejněno v Zahrádkáři či Receptáři.
Díky

RE: pastička na myši

(thAs1Z4UH7a-m~f_Ydn), 9. 1. 2011, 10:09

Dekuji za odpoved. Radsi to nebudu moc hrotit s tema burakama. Dneska se tu dopoledne objevil dlask tlustozoby, doufam, ze nez sleze snih, jeste neco uziju.

komentář

(VWPsQNuwc8m.Cxej6hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 2. 12. 2010, 07:39

může mi někdo poradit prosím jak udělat pěkné velké krmítko pro ptáčky?

?

(Matěj11), 15. 11. 2010, 12:14

Jak chodím krmit zvířata do lesa tak tam mi BRHLÍCI potravu sni přiletí i 2m ode mne ,ale jak nalákat BRHLÍKA do zahrady???

RE: ?

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 15. 11. 2010, 15:34

Vysaďte si hodně stromů! Pak přiletí i brhlíci. No do zahrad v blízkosti lesa se na krmítko naučí chodit, i když dřevinami zrovna neoplývají. Ale často zaletí i dál. Třeba tu vaši zahradu letos taky najdou:-)

krmení

(VWPsQNudW_HuQNs6JyvjFo), 15. 11. 2010, 10:29

Brhlíci a sýkorky se můžou po slunečnicích utlouct ale šoupálek jen tak lítá okolo a žravých orgií se neúčastní, co s tím? Ve skupině s nimi je i datel nebo strakapoud, dá se mu také nějak přilepšit?

krmítko

(sona), 9. 1. 2010, 11:55

taky jsem vyrobila neco pro ptáčky i pro okrasu před domem

dotaz na krmení ptáčků

(monika), 1. 11. 2012, 13:50

je vhodné dávat ptáčkům třeba sušené ovoce,jablka,meruńky...?

Prikrmovani ptacku

(w.GBQMQKa.ElR), 21. 12. 2009, 20:46

Ahoj, normalne sypu sykorkam do krmitka na chalupe ovesne vlocky a mak. Zitra jdu koupit kapry, tak me napadlo - kdyz se ma davat mimo jine luj, nebo vnitrni veprove sadlo, muze se jim dat take mlici, nebo jikry? Poradite? Petr

RE: Prikrmovani ptacku

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 21. 12. 2009, 22:33

I když je to nezvyklé, není patrně žádný důvod, proč by jikry měly sýkorkám ublížit (narozdíl od slaných nebo sladkých zbytků z kuchyně). Otázka je, jestli jim budou chutnat:-) I když nedávno jsem "naše" sýkorky přistihla, jak uzobávají z misky psího žrádla, ačkoli mají všude kolem lojových koulí a slunečnic habaděj. Takže proč by si nedaly na Vánoce pro zpestření třeba kapří kaviár:)

RE: Prikrmovani ptacku

(Stáňa), 6. 1. 2010, 14:24

Dobrý den, prosím máte nějaký šikovný nápad, jak si mám vytvořit sama pro ptáčky nějaký přístřešek v panelovém bytě na okně?Děkuji moc za radu.

RE: Prikrmovani ptacku

(Dan), 8. 1. 2010, 01:10

Tady ...krmitko_PET/krmitko_PET_tbl.html je návod na zásobníkové krmítko. Hodí se do míst, kam se nedostanete tak často (chata, les ...).
Není to zrovna vrchol estetiky, ale funguje...

RE: Prikrmovani ptacku

(VWPsQNuG9_EkQMQEWemMFYrvVWPjEp~6Kx), 6. 1. 2010, 16:59

Jak píšou v článku, ptáčci mají rádi dřevo a musí tam být stříška a kolem dna nějaká ohrádka. Můžete zkusit třeba nějakou dřevěnou misku a stříška se dá "spíchnout" třeba z obalu od velkého jogurtu nebo polystyrenového tácku od masa :) hlavně když nebude do krmení pršet

RE: Prikrmovani ptacku

(w.GBQMQKa.ElR), 6. 1. 2010, 21:48

Slouzi leta bez problemu:)

krmení

(t8EsVYSSVvdjcK~e6hIk), 11. 11. 2009, 17:31

Jeto dobrá rada

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS