Není to tak dávno, kdy se po českých psích cvičištích začal šířit hravý psí parkur agility. Dnes je tento sport oblíbený u psů malých, velkých i voříšků a samozřejmě i jejich páníčků, kteří si při agility zacvičí také. Na vybranou však mají ještě řadu dalších disciplín, které jejich čtyřnohé kamarády i je samotné baví.
Dogdancing neboli tanec se psem
Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!
Majitel naučí psa různé pohybové triky (otočky, couvání, obraty, přeskoky aj.), vybere vhodnou hudbu a vytvoří sestavu, v níž sám účinkuje. Čiperné psy s dobrou koordinací může tancování s páníčkem velmi bavit (v opačném případě samozřejmě ztrácí dogdancing smysl). Soutěže organizované Dog Dancing klubem mají čtyři tzv. divize. V musical dressage se hodnotí přesnost, plynulost pohybu psa v souladu s hudbou, pes se pohybuje u psovoda i samostatně. Disciplína je svým způsobem podobná drezúře koní. Další kategorie, heelwork to music, prověřuje schopnost psa důsledně se pohybovat u nohy psovoda.
Ve freestylu se cení provedení i nápaditost sestavy tanečních prvků, dějovost. Ta bývá vymezena zadáním rekvizity, kterou soutěžící musí do svého vystoupení zapracovat. Například košíček. Poslední disciplinou je tanec se psem, ve které jsou důležité taneční kroky psovoda. Zkušená isntruktorka doporučuje dogdancing jako sport, který lze přizpůsobit přesně na míru každému psovi tak, aby mu vyhovoval a bavil ho.
Náročný dogtrekking s toulavým pánem
Vytrvalostní sport, při kterém pán a jeho pes překonávají dlouhé vzdálenosti, i 100 a více kilometrů, často v několika etapách a s bivakováním v přírodě. Závodit může jakýkoliv pes, po celou dobu pochodu však musí být s psovodem spojen vodící šňůrou.
Veškeré vybavení si nese psovod v batohu. Část výbavy je povinná, např. potřeby pro přespání v přírodě, lékárnička, jídlo pro psa i páníčka, voda, misky, čelová svítilna, mapa, botičky pro psa – přesně ji určuje a před startem kontroluje pořadatel. Na překonání dané vzdálenosti je určen časový limit. Informace najdete na stránkách www.dogtrekking.info.
Flyball, láska aportérů
Čím je flyball jedinečný? Nezbytnou a zcela zásadní vzájemnou souhrou několika psů a jejich majitelů v jednom soutěžním týmu. Cílem je, aby pes v nejkratším čase doběhl po dráze se čtyřmi skokovými překážkami k boxu, ze kterého uvolní našlápnutím míček, s nímž se vrátí přes čtyři překážky k psovodovi. Soutěží čtyřčlenná družstva rozdělená podle výkonnosti. Bližší informace a kontakty poskytne Flyball Club ČR (www.flyball.cz).
Sport pro psy, kterým nenarostla křídla
Dogfrisbee je nejmladším psím sportem v Česku. Psi „loví“ speciální létající plastové disky. Hrát si tímto způsobem se psem se dá jen tak pro psí i lidskou zábavu. Je však třeba pamatovat na to, že psi se dříve či později vrhají za diskem s nadšením a vinou nezvládnutého hodu či přetížení by si mohli ublížit. Hází se zásadně speciálním talířem pro psy, běžný tvrdý by jim mohl poškodit dásně. Začít je vhodné postupně, zvláště u psů, kteří nejsou na větší pohyb zvyklí.
V dogfrisbee lze také soutěžit, a to v různých disciplínách, jako je třeba hod do dálky, na cíl, na čas či atraktivní dvouminutová freestylová sestava. V ní majitel psa hází disky z nejrůznějších pozic a rozličnými odhody. Zájemce o dogrisbee sdružuje DiscDog klub České republiky.
Úkoly pro specialisty
Se psem se lze samozřejmě věnovat tradiční sportovní a služební kynologii, či záchranářskému výcviku, různým variantám mushingu (psích spřežení), zajímavým disciplínám caniscrossu (běh nebo jízda na kole či na koloběžce se psem), obedience, ovčáckému pasení. Tyto sporty bývají vhodné zejména pro určitá plemena.